שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עבר בטרומית: מרשמי קופת חולים יכובדו בכל בתי המרקחת

  מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק שתחייב את קופות החולים לאפשר למבוטחים שלהן לרכוש מרשמים בכל בית מרקחת שירצו. זאת בניגוד למצב הנהוג היום - שבו המרשמים מוגבלים לבתי מרקחת שבהסדר עם הקופה והחולים מטורטרים למקומות מרוחקים

  הסוף לחיפוש בית מרקחת ש״עובד עם הקופה״? מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק שתחייב את קופות החולים לאפשר למבוטחים לקבל תרופות בכל בתי המרקחת הפרטיים ואלה של רשתות הפארם ברחבי הארץ, גם כאלה שאינם בהסדר עם הקופה. זאת לאחר שנים שבהן נאלצו המבוטחים להתרוצץ בחיפוש אחר בית מרקחת שיקבל את המרשם שבידם. גם בסופי שבוע, חגים ולילות, נאלצים המבוטחים לשלם מכספם באופן פרטי עבור מרשמים, שכן רוב בתי המרקחת התורניים אינם בהסדר עם הקופות.

   

  בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "בעבר כל בית מרקחת פרטי היה מקושר בהסכם עם כל קופות החולים והצרכן יכול היה לבחור היכן לרכוש את תרופותיו. בשנים האחרונות החליטו קופות החולים לבטל חלק מהסכמים אלה ולעבוד רק עם בתי המרקחת שבבעלותן או עם רשתות הפארם השונות.

   

  "המרשמים יכובדו בכל בית מרקחת" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  "המרשמים יכובדו בכל בית מרקחת"(צילום: shutterstock)

  בתי מרקחת פרטיים רבים, ששירתו נאמנה את לקוחות קופות החולים במשך שנים רבות, נאלצו לסגור את שעריהם, ברגע שנפתח בסמוך אליהם בית מרקחת ששייך לאחת מרשתות הפארם או בית מרקחת של הקופה. לאחרונה החלו קופות החולים לנפק מרשמים דיגיטליים דרך המחשב. המרשם הדיגיטלי נשלח אוטומטית לבית המרקחת של קופת החולים, וכך הצרכן מחויב לרכוש את התרופה אך ורק בבתי המרקחת של קופות החולים ואינו חופשי לקנות את תרופותיו בכל בית מרקחת, כפי שיחפוץ".

   

  "ההצעה תפגע ביכולת של הקופות לדחוף את הצרכנים לקנות"

  ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו, מגיש הצעת החוק: "במצב הקיים צריך להגיע לבית מרקחת מרוחק מהבית למרות שיש בית מרקחת קרוב, ואז לעמוד זמן רב בתור על מנת לקבל תרופה. למה שהקופה והרשתות ינעלו אותי על מסלול מסוים ולא יאפשרו לי כצרכן לבחור? ההתנגדות שקמה מול קופות החולים ומשרד האוצר הדליקה מנורה אדומה.

   

  "ההצעה תפגע רק בדבר אחד – ביכולת של קופות החולים לדחוף את הצרכנים למקומות לבתי המרקחת שלהם וכך על הדרך לקנות עוד כמה מוצרים נלווים. במשרד האוצר רצו לשמור על הכיס של הקופות, לא של המבוטחים. בכך גם נציל חלק מעסקים הקטנים, את אותם בתי מרקחת עצמאיים".

   

  ח"כ טיבי, אחד ממגישי ההצעה: "יש דברים שאמורים להיות כדרך הטבע ולא שאנחנו נצטרך לחוקק חוק בנושא, וזו דוגמה לכך. היום בעצם שוללים מהצרכן לרכוש באופן חופשי איפה שהוא רוצה. בתי המרקחת הפרטיים נאלצו לסגור את שעריהם, דבר המונע תחרות חופשית. במיוחד ביישובים הערביים, שם אין בתי מרקחת של הקופות, אנשים נאלצים לנסוע לבתי מרקחת מרוחקים, וזה במצב של חוסר נוחות וחולי".

   

  מהסתדרות הרוקחים נמסר: "תיקון החוק יביא הקלה משמעותית לציבור המטופלים ובני משפחותיהם. המהלך יאפשר למטופלים שירות זמין, מקצועי ודיסקרטי בכל בית מרקחת. אנו משוכנעים שקופות החולים ומערכת הבריאות בכללותה יאפשרו שירות תרופתי טוב יותר לצרכני התרופות. הסתדרות הרוקחים בישראל נאבקת במשך שנים למען זכותו האלמנטרית של המטופל לקבל שירות תרופתי מקצועי, זמין ואיכותי בכל בית מרקחת, ללא הטלת הגבלות מסיבות לא ענייניות המוטלות על המטופלים. אנו קוראים לוועדת הבריאות משרד הבריאות ומשרד האוצר לסייע לקידום מהיר של החוק ולהביא את החקיקה לידי סיום עוד במושב הנוכחי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הסוף לטרטור החולים?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים