שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תוכנית להצלת שדה דב: יופעל באופן מצומצם ולצדו ייבנה רובע מגורים
  עיריית תל אביב מציעה להמשיך להפעיל שדה תעופה אזרחי בשטח מצומצם, ולבנות לצדו שכונה של 8,000 דירות וכן שטחי תעסוקה, מסחר ומלונאות. חולדאי: "סגירת שדה דב משמעותה חיסול התעופה הפנימית בישראל ומכת מוות על העיר אילת. ניתן לעצור את האיוולת"

  עיריית תל אביב-יפו הציגה בצהריים (ד') תוכנית חלופית המאפשרת את המשך הפעלת שדה דב. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב תדון בשבוע הבא בתוכנית הכוללת את המשך הפעלתו של שדה תעופה עירוני, לצד רובע מגורים הכולל 8,000 יחידות דיור וכ-300 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, מסחר ומלונאות בשטח שיתפנה משדה התעופה הצבאי. העירייה מתנגדת לסגירת שדה התעופה, וכדי למנוע את המהלך גיבשה חלופה תכנונית, שלדבריה תאפשר את המשך פעילותו של שדה התעופה בשטח מצומצם יותר.

   

  5,000 דירות ראשונות בשטח שדה דב יועברו לתכנון מהיר


  על פי התוכנית של העירייה, לאחר פינוי הבסיס הצבאי ניתן יהיה לממש את הזכויות של בעלי הקרקע הפרטיים בשטח שיתפנה מזרחית למסלול הקיים. ביום רביעי בשבוע הבא, תדון הוועדה המקומית בתוכנית החלופית, שתאפשר להמשיך ולהפעיל את שדה התעופה האזרחי במתכונת מצומצמת. לצד בנייה חדשה למגורים ושימושים אחרים בשטח שיתפנה, תאפשר העירייה לבעלי הזכויות לממש את ההתחייבויות שניתנו להם.

   (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
  (צילום: יריב כץ)
   

  ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי הסביר כי "סגירת שדה דב שכל גורמי המקצוע מתנגדים לה משמעותה חיסול התעופה הפנימית במדינת ישראל והנחתת מכת מוות על העיר אילת. הציבור צריך לדעת שניתן לעצור את האיוולת.

   

  "יש היתכנות להשארת השדה ולפיצוי בעלי הקרקע. כפי שהבטחנו ביצענו עבודה תכנונית מקיפה ומפורטת שמובאת כעת בפני הוועדה המקומית. לפי התוכנית ניתן לבנות אף יותר ממה שנדרש לפיצוי בעלי הקרקע תוך השארת השדה האזרחי ושיפור השירות בו. המדינה אינה מפסידה שכן תוכל להכין חלופה לשדה דב בכל עת ולממש את יתרת הזכויות בעתיד (למשל על אי מלאכותי בים). כל מה שנדרש הוא אומץ ומנהיגות לעשות את הדבר הנכון".

   

  התוכנית, שגובשה על ידי מנהל הנדסה של עיריית תל אביב-יפו, חברת "בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים", מציעה תכנון רובע עירוני חדש שיהווה חיבור למרקם העירוני הקיים והמתוכנן וייצור רצף עירוני שוקק.

   

  שטח התוכנית מתחלק לחמישה מרחבים: אזור רצועת החוף ופארק חופי שיהוו חלק מהרצף החופי של תל אביב, שדה התעופה האזרחי, אזור עירוני מעורב שייצר דופן לרחוב אבן גבירול לכיוון מזרח עם עירוב שימושים של מגורים, מסחר, תעסוקה, שטחי ציבור, משרדים ומלונאות לכל אורכו, אזור בבנייה מרקמית שיהווה את לב השכונה ואזור עם מגדלים בחזית רחובות שי עגנון ולוי אשכול.

  שדה דה תל אביב (הדמיה: משרד אדריכלים בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים)
  תוכנית העירייה לאזור שדה דב(הדמיה: משרד אדריכלים בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים)

  שדה דה תל אביב (הדמיה: משרד אדריכלים בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים)
  (הדמיה: משרד אדריכלים בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים)
   

  התוכנית מתפרשת על פני כ- 1,450 דונם, הכולל גם את שטח שדה התעופה האזרחי המצומצם, ותקצה כ-8,000 יחידות דיור. בנוסף, יוקצו שטחי תעסוקה, מלונאות, ומסחר בשטח כולל של כ-300 אלף מ"ר. תמהיל הדירות נותן מענה לצרכי משקי הבית המגוונים הצפויים לגור ברובע וכן לדרישות החוק של 20% לפחות של דירות קטנות: כ-25% מהדירות עד שני חדרים, כ-25% מהדירות בנות 3 חדרים וכ-50% מהדירות בנות 4 חדרים ויותר.

   

  שאר המתווה כולל 89.8 דונם למבני ציבור הכוללים מענה לכיתות גן, מעונות יום, בתי ספר יסודי ותיכון, מרכז קהילתי ועוד. כמו כן, מתוכננת רציפות של רחוב אבן גבירול שישמש כרחוב עירוני ראשי אינטנסיבי מחבר בין אזורי פעילות שונים הממוקמים בקרבת השדה.

   

  התוכנית תביא להשלמת רובע מצפון הירקון ועד לרחוב איינשטיין והפיכתו "מאזור פרברי עירוני" לרובע עירוני חי ותוסס, קהילתי, נגיש ומאופיין בעירוב שימושים.

   

  שדה התעופה ע"ש דב הוז (שדה דב) הינו עמוד השדרה של התעופה האזרחית במדינת ישראל ומשמש כצינור החמצן של העיר אילת. מתנגדי הסגירה טוענים כי הפסקת פעילותו, ללא מתן אלטרנטיבה ראויה ואמיתית, משמעותה חיסול התעופה הפנים ארצית בישראל והנחתת מכה אנושה על העיר אילת ותושביה.

   

  הוועדה הציבורית בראשות אלוף (מיל') הרצל בודינגר, שמונתה על ידי שר התחבורה ושמסקנותיה אושרו על ידי הממשלה, הצביעה באופן מפורש על חשיבותו ונחיצותו של שדה תעופה פנים ארצי בתוך המטרופולין ואף המליצה על השארת שדה דב תוך בחינת חלופות, כמו הזזת המתקנים או ייבוש שטחים בים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הדמיה: משרד אדריכלים בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים
  התוכנית להצלת שדה דב
  הדמיה: משרד אדריכלים בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים
  מומלצים