שתף קטע נבחר

"שונאים אותנו": החופשה באודסה שהפכה לסיוט

ישראלים שנפשו בעיר האוקראינית חזרו בתחושה קשה לאחר שלא הוכנסו למועדונים והתייחסו אליהם בגסות במסעדה. לטענתם, הם זכו ליחס זה בגלל היותם ישראלים ויהודים. "אתה רק מתחיל לדבר עברית והם מסתכלים עליך בשנאה שיוצאת להם מהעיניים. זה מפחיד"

רובי ריגר וחברו הטוב רוני גרשון נסעו בתחילת השבוע לאודסה שבאוקראינה לחופשה פרטית. היום (ה') בדרכם לשדה התעופה ורגע לפני חזרתם ארצה הם מספרים על חוויות קשות ולא נעימות שאירעו להם, לדבריהם, בעקבות היותם ישראלים ויהודים. "באנו לנופש, רק ליהנות, לנוח ולהסתלבט", סיפר ריגר. "העיר אומנם יפה, אבל האנשים שגרים כאן הם דוחים, היה נעים להכיר אותך אודסה אבל לא נשוב לכאן יותר לעולם".

 

  

ריגר, בנו של פרשן הכדורסל שימי ריגר ואחיו של העיתונאי יונתן ריגר, אף פרסם בחשבון האינסטגרם שלו סרטון וידאו שבו הוא וחברו גרשון מספרים על המקרים שחוו בעיר ועל ההרגשה הקשה שלהם בעקבות הדחייה שקיבלו בכמה מקומות בילוי.


אודסה (צילום: רובי ריגר)
מימין לשמאל: רוני גרשון ורובי ריגר(צילום: רובי ריגר)
 

"במשך יומיים אנחנו מסתובבים פה, מתנהגים למופת, מוציאים הרבה מאוד כסף ונותנים כבוד לכולם", אמר גרשון בסרטון, "אך יש בעיה מאוד קשה בגלל השפה שלנו ובגלל שאנחנו ישראלים ויהודים. כמעט בכל מקום לא מכניסים אותנו, מגרשים אותנו ומתנהגים אלינו בבושת פנים. בצורה הכי נמוכה ומגיעלה שיכולה להיות. עד עכשיו לא היה מצב שחלילה פגענו או התנהגנו בצורה ברוטאלית כלפי מישהו, תמיד נהגנו בשיא הכבוד, אפילו יותר ממה שאנחנו נוהגים בישראל.

 

"אני חייב לציין – כל מי שרוצה להגיע לאודסה וליהנות – אנחנו בבעיה קשה מאוד. שונאים אותנו, אני לא מדבר על גזענות, אלא שנאה אדירה כלפינו וכלפי השפה שלנו. החבר'ה הטורקים שולטים פה ופשוט מסבירים לכולם כמה צריך להרחיק אותנו".

 

הוא הוסיף והסיפר על במקרה שחוו יום לפני במסעדה: "הגישו לנו את האוכל בצורה מגעילה ומכוערת עד רמה כזו שלקחנו שני ביסים, נתנו טיפ - גדול יותר ממה שצריך היה לתת, כדי להגיד להם 'הנה אנחנו לא בצד הזה של השנאה' והרגשנו כל כך לא רצויים אז הלכנו".

שומרים במועדון "איביזה" באודסה (צילום: רובי ריגר)
שומרים במועדון "איביזה" באודסה(צילום: רובי ריגר)
 

ריגר סיפר בשיחה עם ynet כי אמש הם ניסו להיכנס לארבעה מועדונים שונים, ביניהם ה-Ibiza Beach Club ו-THE OFFICE, אך ללא הצלחה. הוא ציין כי הם אכלו ארוחת צהריים באחד המועדונים ואף הזמינו מקום לאותו מקום בערב, כי כך המליצו להם לעשות: "אכלנו ארוחת צהריים בסכום של כ-200 אירו וכשחזרנו לשם בערב כדי לבלות באותו מקום ולהיות חלק מההווי של המועדון, התייחסו אלינו פשוט בצורה ברוטלית, מגעילה ואפילו אלימה.

המאבטח שלא הכניס את ריגר וגרשון למועדון "איביזה" (צילום: רובי ריגר)
המאבטח שלא הכניס את ריגר וגרשון למועדון "איביזה"(צילום: רובי ריגר)

 (צילום: רובי ריגר)
(צילום: רובי ריגר)
 

"ניסינו לשאול למה אנחנו לא נכנסים ומה עשינו לא בסדר, אבל פשוט דחפו אותנו החוצה. לעומת זאת כשבאים אחרים, בני דודים, הם כן מקבלים מקום להיכנס ואנחנו מקבלים את הדחיפה החוצה – 'ביי, להתראות, אתם לא שייכים אלינו'. אנחנו לא רוצים לחזור לאודסה ולא לאוקראינה".

 

"הטורקים שולטים בכל מיני מסעדות ומועדונים"  

לשאלה אם נאמר להם מפורשות שהסיבה שלא מכניסים אותם היא היותם ישראלים, השיב ריגר: "הם לא אומרים את זה בפנים, אבל אתה מבין את זה. הם לא אומרים לך שהסיבה היא כי אנחנו ישראלים, אבל פשוט לא נותנים להיכנס בלי להסביר למה ובמקביל אתה רואה כל מיני אנשים אחרים נכנסים בלי שום בעיה, בזמן שאיתנו יש".

אודסה (צילום: רובי ריגר)
"אודסה יפה אבל לא נחזור לכאן יותר"(צילום: רובי ריגר)
  

לשאלה אם פגש בישראלים נוספים באודסה שחוו דבר דומה, ענה ריגר: "פגשנו פה לא מעט ישראלים שסיפרו שגם אותם לא הכניסו לאותו מועדון שאנחנו ניסינו להיכנס אליו ללא הצלחה".

 

בן מרמת ישי אשר גם שוהה בעיר כרגע מספר על חוויות דומות: "אנחנו מטיילים פה באודסה קצת בפחד. מפחדים להיכנס למקומות, לא מרשים לנו להיכנס למסעדות מסוימות, כאילו מחרימים אותנו ואומרים לנו - אין מקום או שלא הזמנו מקום מראש כשהמסעדה בעצם ריקה. מרגישים פה את התחושה של האפליה וזה לא נעים".

אודסה (צילום: רובי ריגר)
"יחס ממש משפיל", אודסה(צילום: רובי ריגר)

לדברי גרשון וריגר, מדובר על מספר מקומות בילוי מרכזיים במרכז אודסה שנמצאים בבעלות טורקית. "יש הרבה טורקים במרכזי התיירות שבמרכז העיר. אתה רק מתחיל לדבר עברית והם מתייחסים אליך ומסתכלים עליך בשנאה שיוצאת להם מהעיניים ומהגוף. זה משהו מפחיד ולא נעים, ממש ממש משפיל".

 

"אני רוצה להבהיר שהעם האוקראיני מאוד נחמד, זה קשור למוסלמים והטורקים ששולטים בכל מיני מסעדות ומועדונים במרכז העיר והם אלו שנותנים לך את ההרגשה הכי נוראית".

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רובי ריגר
"לא הכניסו אותנו למועדון באודסה כי אנחנו ישראלים"
צילום: רובי ריגר
מומלצים