שתף קטע נבחר

הוועדה לטיפול בהרשעות שווא יוצאת לדרך

שרת המשפטים איילת שקד חתמה היום על כתבי המינוי של חברי הוועדה, שבראשה יעמוד השופט לשעבר יורם דנציגר. שקד: "כל הרשעת שווא היא כשל חמור של המערכת. חובה לפעול בכל דרך כדי להימנע מכך"

 

 

איילת שקד (צילום: יאיר שגיא)
השרה שקד. "יוצרים מדיניות פלילית מתוקנת"(צילום: יאיר שגיא)

שרת המשפטים איילת שקד חתמה הבוקר (יום א') על כתבי המינוי לחברי הוועדה להרשעות שווא, לאחר שהכריזה לפני כשבועיים על הקמתה, במסגרת כנס לשכת עורכי הדין באילת. מלבד נושא הרשעות השווא, יעסקו חברי הוועדה גם ברפורמת הליך הוגן, שעוסקת בשמירת ראיות לצורך משפט חוזר, ניהול הוגן של החקירה הפלילית ואיסור צילום חשוד באולם בית המשפט.

 

ברקע הקמת הוועדה עומדת המודעות הגוברת במהלך העשורים האחרונים, בארץ ובעולם, לאפשרות קיומם של הרשעות שווא ועיוותי דין במערכת המשפט, ולצורך בקביעת הסדרים חוקיים שיאפשרו את תיקונם. בראש הוועדה להרשעות שווא יעמוד שופט העליון בדימוס, יורם דנציגר, וסגנו יהיה נציג האקדמיה, פרופ' אורן גזל. שאר חברי הועדה יהיו פרופ' דוד ליבאי, וכן נציגים מטעם הסניגוריה הציבורית, הפרקליטות, המשטרה ונציגים מטעמו של היועץ המשפטי לממשלה.

 

 

בכתב המינוי נכתב כי "התכלית המרכזית של ההליך הפלילי מצויה בגילוי האמת ובעשיית צדק. הרשעת אשמים וזיכוי חפים מפשע, תוך מתן משקל מיוחד לחובה להימנע מהרשעות שווא. האשמות שהתבררו כמוטעות פוגעות פגיעה קשה בנידון, במשפחתו, בקהילה בה הוא חבר ובציבור כולו - כאשר בסופו של יום העבריין האמיתי נותר מהלך חופשי, תוך החלשת אמון הציבור במערכת המשפט".

 

יו"ר הוועדה, השופט לשעבר יורם דנציגר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר הוועדה, השופט לשעבר יורם דנציגר(צילום: גיל יוחנן)

לפיכך, במטרה לצמצם את החשש האמור, החליטה השרה שקד למנות ועדה שתעסוק ותדון בנושאים הבאים: החשש ממתן הודאות שווא בחקירה, בעיקר בפני חוקרים ומדובבים; החשש מטעויות אפשרית העלולות להיגרם בשל הסתמכות על ראיות מדעיות שגויות; החשש מטעויות אפשריות העלולות להיגרם בשל הסתמכות על עדויות ראיה שגויות וזיהוי מוטעה.

 

לאור החששות האמורים, הוועדה מתבקשת לבחון את המנגנון הראוי לבירור טענות בדבר הרשעות שווא, לרבות בקשות למשפט חוזר, וככל שיימצא כי הדבר דרוש, את הכלים והדרכים שיש לפתח לאיתור הרשעות שווא ולתיקונן, כדי שהטענות להרשעות שווא ייבחנו בצורה אפקטיבית, גם לאחר שפסק הדין הפך חלוט.

 

שרת המשפטים, איילת שקד: "לצד החובה להילחם בפשיעה הקיימת, על המדינה מוטלת החובה להימנע מהרשעות שווא. העבריינים צריכים לשבת בכלא, לא מי שחף מפשע. כל הרשעת שווא היא כשל חמור של המערכת. בכל העולם הכירו בבעיה ומנסים לצמצמה. ועדת דנציגר היא חלק אחד מרפורמת ההליך ההוגן שעוסקת בזכויות חשודים, נאשמים ומורשעים. יחד אנחנו יוצרים מדיניות פלילית מתוקנת ומוסרית יותר".

 

השרה שקד הוסיפה: "אני בטוחה שהוועדה תשכיל למצוא פתרונות, הן על מנת למנוע את התופעה מראש, והן על מנת לטפל במקרים בהם הורשע אדם על לא עוול בכפו. אני מודה ליו"ר הוועדה, השופט לשעבר יורם דנציגר, לסגנו ולכל חברי הוועדה על מוכנותם להתגייס למשימה".

 

יו"ר הוועדה, השופט לשעבר יורם דנציגר: "אני מודה לשרה על שראתה לנכון למנות אותי כיו"ר הוועדה. אני משוכנע שחבריי, פרופ׳ אורן גזל (סגן יו"ר הוועדה), פרופ' דוד ליבאי ואנוכי, כמו גם שאר חברי הוועדה, מודעים לתפקיד החשוב שנטלנו על עצמנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
שרת המשפטים שקד
צילום: יאיר שגיא
מומלצים