שתף קטע נבחר

"ירושלים - שטח כבוש": השר אלקין נגד הנסיך וויליאם

לקראת ביקור הנסיך בירושלים הודיע הארמון כי "תוכנית הסיור בשטחים הפלסטיניים הכבושים תחל בסקירה על היסטוריית העיר העתיקה בירושלים". אלקין הגיב: מצפה לתיקון העיוות

 

הנסיך וויליאם יוצא מ בית חולים סנט מרי ב לונדון (צילום: AP)
הנסיך וויליאם (צילום: AP)

אחרי סערת מסי והאירוויזיון, הקרב מול הנסיך וויליאם יוצא לדרך. השר לענייני ירושלים והמורשת זאב אלקין (הליכוד) מתח ביקורת על תוכנית ביקור הנסיך בישראל, המתייחסת למזרח ירושלים כ"חלק מהשטחים הפלסטיניים הכבושים".

 

הנסיך הבריטי יגיע ב־25 ביוני לביקור של שלושה ימים במזרח התיכון. תחילה בירדן, אחר כך ברשות הפלסטינית, ולבסוף בישראל. בהודעת ארמון קנסינגטון, שהרגיזה את אלקין, נכתב בין היתר: "התוכנית בשטחים הפלסטיניים הכבושים תתחיל בסקירה על ההיסטוריה והגיאוגרפיה של העיר העתיקה בירושלים".

 

אלקין, הבכיר הישראלי היחיד שיצא בינתיים למתקפה בעקבות ההודעה הבריטית, אמר בתגובה: "מצער שבחרו בבריטניה לעשות פוליטיזציה לביקור ממלכתי. ירושלים המאוחדת היא בירת ישראל כבר יותר מ-3,000 שנה ושום עיוות בדפי ההכנה לסיור לא ישנה את המציאות. אני מצפה מאנשי הנסיך לתקן את העיוות".

 

בשבוע שעבר דווח כי בכוונת הנסיך לבקר בכותל המערבי ובמקומות הקדושים לשלוש הדתות – אך במסגרת ביקורו ברשות הפלסטינית ולא בישראל. בלו"ז של היום האחרון לביקור, שבו יסייר הנסיך ברשות הפלסטינית, הוא צפוי לבקר באתרים שיאפשרו לו "להבין ולכבד את הדתות וההיסטוריה של האזור". 

 

בארמון המלוכה אמנם לא הודיעו עדיין על זהות האתרים, אך ל-ynet נודע כי הנסיך מתכנן לבקר בהר הבית, בכנסיית הקבר, בכנסיית יוחנן המטביל ובכותל המערבי. הביקורים הללו נקבעו מבעוד מועד ועל כן לא ברור מדוע ארמון המלוכה לא פירסם אותם בלו"ז הרשמי. על פי מקורות בירושלים, הארמון נמנע במכוון מלהזכיר את שמות האתרים הללו בלו"ז מכיוון שמדובר בצעד פוליטי מעורר מחלוקת.

 

"ביקורו של וויליאם באתרים הקדושים לשלוש הדתות נקבע מזמן", אמר השבוע גורם המעורה בפרטי הביקור."וויליאם צפוי למלוך על בריטניה, ומתוקף תפקידו יהיה גם ראש הכנסייה האנגליקנית. על כן, ברור שהאתרים הללו נכללו בתוכנית הביקור מההתחלה. מדוע הארמון לא מפרסם אותם עדיין? כנראה מנסים להימנע ממלחמה פוליטית סביב שאלת השליטה במקומות הקדושים. אנשי משרד החוץ הבריטי, שעומדים מאחורי תכנון הביקור, חוששים להכליל את הכותל המערבי תחת סעיף הביקור ברשות הפלסטינית, ולכן הם דוחים את המוקש הבעייתי הזה ומנסים למצוא פתרון שירצה את כולם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים