שתף קטע נבחר

הנחיות לקראת בדיקת ה-CT: "נא להגיע בלבוש צנוע"

מטופלים המקבלים זימון לבדיקות בבית החולים מעייני הישועה מוחים – בהנחיות לקראת הבדיקה מתבקשים הנבדקים להגיע בלבוש שכולל שרוולים עד למרפק, חצאית מתחת לברך וללא מחשוף. בית החולים אף מציע חלוקים למבקרים שאין להם לבוש צנוע. ביה"ח: "לבוש לא צנוע לא מונע כניסה"

תמר זומנה לביצוע בדיקת CT בבית החולים מעייני הישועה שבבני ברק. בטופס הזימון לבדיקה, אשר מפרט את ההנחיות שנדרשות מהמטופל לקראת הבדיקה, מתבקשים הנבדקים להגיע לבית החולים בלבוש צנוע.

 

בטופס נכתב כי "מפאת היותנו מרכז רפואי לציבור הדתי והחילוני כאחד, נודה לכם אם תגלו התחשבות ברגשות הציבור ותופיעו בלבוש צנוע והולם".

  

הטופס גם מפרט לגבי מהו לבוש צנוע: "שרוולים עד למרפק. חצאית/שמלה מתחת לברך וללא מחשוף". בהנחיות לקראת הבדיקה גם מצוין כי בית החולים מציע לבאים בשעריו שאינם לבושים בצניעות חלוקים למען כיסוי חלקי הגוף החשופים.

 

"במכתב הזימון לבדיקה לא פורטו כלל אילו הכנות אני צריכה לעשות כדי לבצע את הבדיקה", מתארת תמר, "הנחיות לגבי הבקשה להגיע בלבוש צנוע לעומת זאת פורטו בדקדקנות".

 

"העדפתי להרחיק לבית חולים אחר"

תמר מוסיפה כי הבקשה בדבר ההגעה בלבוש צנוע גרמו לה לבצע את הבדיקה בבית חולים אחר. "אני לא דתייה ולא חרדית. אני לא אמורה להתבקש לאמץ את קוד הלבוש החרדי כדי לקבל טיפול רפואי. לא טרחתי לבדוק האם השומר בכניסה אכן יבחן האם עומק המחשוף שלי עומד בדרישות. במקום זה בחרתי להרחיק עד לאשדוד ובלבד שלא לחוש מוטרדת", היא מסבירה.

  

תמר גם מלינה כי טופס ההכנה לבדיקה לא פירט את ההנחיות הרפואיות הנדרשות מהנבדקים. בטופס ההכנה שמקבלים הנבדקים בבית החולים אסותא באשדוד, לשם השוואה, נכתב כי על הנבדקים להיות בצום 4 שעות לפני מועד הבדיקה וכן כי יש להסיר עגילים ופירסינג לפני ביצועה, הנחיות הנעדרות מהטופס של מעייני הישועה.

 

"ההנחיות לקראת הבדיקה לא כללו הנחיות רפואיות" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"ההנחיות לקראת הבדיקה לא כללו הנחיות רפואיות"(צילום: shutterstock)

 

"בית חולים הוא לא בית כנסת ולא אתר קדוש", מסכמת תמר, "מדובר בגוף ציבורי שפועל בעזרת מימון הציבור. אם בוחרים להפנות חולים מהאוכלוסייה הכללית לבית החולים כדאי לוודא שהטרדה כזו היא לא חלק מהטיפול".

 

בחג הפסח האחרון התעוררה מחאה ציבורית נרחבת לאחר שבתי החולים דרשו ממבקריהם שלא להכניס לשטחם חמץ. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה), הנחה את מנהלי בתי חולים לאכוף את ההוראה האוסרת על הכנסת מזון שאינו כשר לפסח. בעקבות ההנחיה הגיש הפורום החילוני עתירה לבג"ץ.

 

ביה"ח: אין כל כפייה

ממעייני הישועה נמסר בתגובה כי "אין כל כפייה בבקשה ואין למעשה כפייה להקפיד על לבוש צנוע כהגדרת הציבור החרדי. במקרים חריגים מאד, כמו חולצות בטן או לבוש חשוף במיוחד, השומרים בשער מציעים לנשים ללבוש חלוק חד פעמי. אף במקרים כאלה סירוב ללבוש חלוק אינו מונע כניסה לבית החולים. יש להבדיל הבדלה חדה בין בקשה לכבד את רגשות הציבור, שהוא רוב המטופלים בבית החולים, לבין כפייה או התניה של אישור כניסה או בדיקה בלבוש צנוע".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "ההתנהלות המתוארת אינה מוכרת במשרד הבריאות ולא התקבלה תלונה בנושא. בעבר, פנינו לבית החולים בפניות אחרות אך דומות, והנהלת בית החולים ציינה שהם פועלים בהתאם לחוק. יש לציין שבית חולים מעייני הישועה פועל לפי רוח ההלכה היהודית ורשאי לבקש להתחשב באופיו של המוסד אך לא יכול להתנות את השירות בכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
חלוקים לכיסוי לבוש לא צנוע
צילום: ישראל ברדוגו
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים