שתף קטע נבחר

מהאלמונים של רפול, דרך האקסטזי ועד הריגול לאיראן: מי אתה, גונן שגב?

הרופא, שהפך לשר האנרגיה והתשתיות לאחר שהפנה גב לרפאל איתן, הסתבך בפלילים וגם היה מטרה לחטיפה מצד חיזבאללה. פרופיל מקוצר: זהו גונן שגב, שמואשם בריגול למען איראן

 

גונן שגב ארכיון (צילום: גלעד קוולרצ'יק)
גונן שגב ב-2007(צילום: גלעד קוולרצ'יק)
 

הוא היה אחד מחברי הכנסת האלמונים של "צומת" ב-1992 ולאחר שפרש מהמפלגה התמנה לשר האנרגיה והתשתיות, הסתבך בפלילים וריצה עונש מאסר בשל ניסיון הברחת 32 אלף כדורי אקסטזי. היום (ב') הותר לפרסום כי השר לשעבר גונן שגב נאשם בריגול למען איראן.

 

שגב (62) נולד בקריית מוצקין ליוסף ודבורה שגב (וונדרמן), שניהם ילידי הארץ. הוא שירת בצה"ל והשתחרר בדרגת סרן. הוא למד רפואה באוניברסיטת בן גוריון והתגורר בתל-עדשים שליד עפולה, המושב שבו התגורר גם רפאל איתן. שגב נכנס לפוליטיקה בשנת 1992 כשהוצב בצמרת רשימת "צומת" של רפאל איתן. הוא כיהן כחבר במספר ועדות ביניהם בוועדת הכספים. במהלך שנת 1994 פרש יחד עם חברי הכנסת אלכס גולדפרב ואסתר סלמוביץ והקים את סיעת "יעוד".

 

 

 

הסיעה הצטרפה בינואר 1995 לממשלה ושגב התמנה לתפקיד שר האנרגיה והתשתיות - תפקיד שבו כיהן עד יוני 1996. במהלך כהונתו כשר תמך שגב בהסכם אוסלו ב' - למרות שנבחר לכנסת ברשימה של מפלגת ימין. באותה תקופה, כך על-פי כתבה ב"7 ימים" ב"ידיעות אחרונות", הוא נחשב ל"חבר הכנסת הנחשק". בתקופה שבה כיהן בכנסת הוא עזב את אשתו ושני ילדיו ועבר להתגורר בדירה שכורה בכפר חסידים. ב-1999 פורסם ב"שליחות קטלנית" ב"7 ימים" כי הוא יצא עם אביבה תבורי, אמו של בן-אל תבורי וגרושתו של שימי תבורי.

 

ניסה להבריח 32 אלף כדורי אקסטזי

במרס 2005 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב חמש שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי על שגב. הוא נידון למאסר לאחר שהודה במסגרת עסקת טיעון בעבירות של ניסיון לייבא לישראל 32 אלף כדורי אקסטזי, זיוף הדרכון הדיפלומטי ושימוש בו בשתי הזדמנויות שונות.

 

על פי כתב האישום המתוקן שהוגש נגדו, שגב, שכיהן כשר האנרגיה והתשתיות מינואר 1995 ועד יוני 1996 החזיק בדרכונו הדיפלומטי גם לאחר פקיעת תוקפו, וזייף את תוקפו עד שנת 2006. שגב השתמש בדרכון בשתי הזדמנויות. במקרה אחד כאשר אנשי רשויות שדה התעופה בסחיפול, הולנד, ביקשו לערוך עליו חיפוש בעקבות מידע מוקדם שקיבלו. אז מנע שגב את החיפוש על גופו כשהוא משתמש בדרכון המזויף.

 

שגב במהלך משפט האקסטזי:

גונן שגב ארכיון (צילום: עטא עוויסאת)
(צילום: עטא עוויסאת)

גונן שגב ארכיון (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

השתלשלות הפרשה ()
השתלשלות הפרשה


כמו כן, בשנת 2004 קשר שגב יחד עם שני שותפים קשר לייבא סמים לישראל וב-9 באפריל 2004 יצא להולנד והתכוון לחזור לישראל עוד באותו היום. שגב נתפס בשדה התעופה כשהוא נושא את הדרכון המזויף. יום לאחר מכן עלה שגב על המטוס לישראל. יומיים לאחר מכן שוב חזר לאמסטרדם ובמהלך שהייתו במלון הילטון בשדה התעופה העביר אליו אדם אחר למעלה מששה ק"ג כדורי אקסטזי, שהם 32 אלף כדורים, מוסתרים באריזות שונות, שקיות, קופסאות, גלילים ואריזות של m&m. במאי 2007 הוחלט לנכות שליש מתקופת מאסרו והוא השתחרר כמה שבועות לאחר מכן.

 

פרשת אשראי - מאסר על תנאי

אבל זו לא הייתה ההסתבכות היחידה של שגב עם רשויות החוק בעשור שעבר. בספטמבר 2004 הרשיע בית משפט השלום בתל אביב את השר לשעבר בניסיון לקבלת דבר במרמה ובהונאה בכרטיס חיוב. על פי כתב האישום, בנובמבר 2003 שהה שגב בחו"ל, בין השאר בהונג קונג, והחזיק ברשותו כרטיס אשראי מסוג מסטרקארד פלטינה וביצע בעזרתו פעולות שונות.

 

למרות זאת, כך עלה מכתב האישום, הוא פנה לחברת ישראכרט בתל אביב והתלונן בכזב כי הכרטיס אינו ברשותו לאחר שאבד לו או נגנב ממנו, וביקש לבטלו. שגב מואשם שמשך כ-20 אלף שקל, שאותם ניסה להוציא במרמה מישראכרט.

גונן שגב ארכיון (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

השופטת עדנה בקנשטיין קבעה אז כי שגב "שקרן", ששינה את גרסאותיו שוב ושוב. לדבריה, מדובר בגרסאות שאינן מתיישבות זו עם זו: "הנאשם הוא איש אינטליגנטי ומתוחכם, אשר הוכח שהשתמש בכרטיס במטרה להונות. הוא נתפס בקלקלתו". בפרשה זו הוא נידון למאסר על תנאי.

 

חיזבאללה ניסה לחטוף אותו

ב-2002 פורסם כי מערכת הביטחון חשפה ניסיונות של גורמי חיזבאללה לחטוף אזרחים ישראלים, בהם של שגב, ולהעבירם ללבנון כדי שישמשו קלפי מיקוח מול ישראל בבמשא ומתן על חילופי שבויים.

 

גורמי ביטחון אמרו אז כי בניסיונות היה מעורב קייס עובייד, אזרח ישראלי תושב טייבה לשעבר שעבר ללבנון. עובייד ניסה לשכנע את הישראלים לצאת לחו"ל תוך שהוא מבטיח להם רווח כספי מהיר מביצוע מעשים פלילים. שגב אמר אז כי קיבל אזהרה מהשב"כ וטען שהוא אינו יודע מדוע הייתה כוונה לחטוף דווקא אותו.

גונן שגב (צילום: ירון ברנר)
גונן שגב(צילום: ירון ברנר)

נשלל רישיוני כרופא

במרץ 2007 החליטה ועדה שמונתה על-ידי שר הבריאות לשלול לצמיתות את רישיון הרופא של השר לשעבר. בהחלטת הוועדה המיוחדת נכתב כי התנהגותו של שגב הינה בגדר "קוטביות שאין קיצוניות הימנה בין ליבת התיפקוד של רופא, שהיא שמירה על חיי אדם וריפויו מחוליו ככל שניתן, לבין גרימת נזק נזק רפואי על ידי החדרתם לאוכלוסייה של סמים אסורים, איננה ניתנת ליישב ולגישור".

 

בנובמבר 2016 פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי שגב ביקש משר הבריאות דאז יעקב ליצמן להשיב לו את הרישיון לעסוק ברפואה בישראל. לפי האישום שנחשף היום, זה קרה הרבה אחרי ששגב כבר פעל כמרגל איראני. "בגיל 61 אני רוצה לחזור למדינה שנתתי לה הרבה ברצון ואני רוצה לתרום לחברה הישראלית", הוא אמר אז. "אני מבקש לחזור זקוף לארץ שאני אוהב ולעבוד באחד המקומות שסובלים ממחסור בשירותי רופאים טובים".

 

שגב עצמו חי בשנים האחרונות בניגריה, שם עבד כרופא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
גונן שגב ב-2005
צילום: יריב כץ
מומלצים