שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לראשונה בישראל: הסרת גרורות מעמוד השדרה בטיפול אחד

  בבית החולים הדסה עין כרם הוחלט להשתמש בטכניקת הקרנות חדשה שחוסכת סדרת טיפולים ארוכה ומייגעת

  בשורה לחולי הסרטן: שיטת טיפול חדשה בישראל לגרורות בעמוד השדרה, מדויקת בהרבה וממוקדת בהרבה, יכולה לחסוך טיפולים רבים וכואבים – וכך גם לפגוע בפחות איברים פנימיים.

    

  מדובר בטיפול חד פעמי לחולים עם גרורות בעמוד השדרה, המתבצע בעזרת תוכנה חדישה המאפשרת התאמה מדויקת במיוחד של הדמיית MRI ו-CT ברמות דיוק הקטנות ממילימטר בודד.

   

  רמת הדיוק הזו נחשבת למהפכנית, מפני שעד כה ההקרנות היו מדויקות ברמה של 3־6 מילימטרים - והמשמעות היא הגדלת הדיוק פי שלושה יותר ואף פי שישה יותר. בנוסף, מכיוון שהטיפול ממוקד יותר, אין פגיעה באיברים פנימיים סמוכים - כפי שקורה מפעם לפעם, כתופעת לוואי של הקרנות.

   

   ( )
  הדמיה מדויקת של עמוד השדרה

   

  בית החולים היחיד במזרח התיכון שמטפל בשיטה הזו

  הטיפול מתבצע בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, ביחידה לטיפולי קרינה ממוקדים במחלקת אונקולוגיה, ובשיתוף פעולה עם המחלקות לנוירוכירורגיה ודימות בבית החולים הדסה.

   

  את הטיפול מוביל ד"ר עמיחי מאירוביץ', מנהל היחידה לקרינה ממוקדת. "התחלנו להשתמש בתוכנה הזו מיד לאחר השקתה בגרמניה", מספר ד"ר מאירוביץ', "ונכון לעכשיו, אנחנו בית החולים היחיד במזרח התיכון שבו נותנים את הטיפול הזה".

    

  כך, התוכנה החדשה מאפשרת לחסוך לחולים טיפולי קרינה רבים. חולה ממוצע עושה בין 5 ל־10 סבבי הקרנות על מנת להסיר את הגרורות, אולם באמצעות הטיפול החדש ניתן להסתפק בטיפול חד פעמי. עבור חלק מהמטופלים, המשמעות יכולה להיות הימנעות מניתוח שעלול לסכן אותם ולפגוע באיכות חייהם.

    

  גרורות בעמוד השדרה מתרחשות פעמים רבות כאשר למטופל יש גידול סרטני בריאות, בשד, בערמונית ובמערכת העיכול, אבל הן יכולות להישלח גם מגידולים באיברים אחרים.

   

  אחד המטופלים שחלה בסרטן והגידול שלח גרורות לעמוד השדרה עבר את הטיפול בימים האחרונים, והוא דיווח על הקלה בכאבים שעות ספורות לאחר סיום הטיפול הקרינתי. עם זאת, הטכנולוגיה הזו מתאימה למטופלים הסובלים מגרורות בודדות בעמוד השדרה, אך לא לאלו שסובלים מריבוי גרורות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים