שתף קטע נבחר

משקיעים בנדל"ן? על זה עוד לא שמעתם

אחת האלטרנטיבות הקיימות כיום בתחום ההשקעות הפיננסיות היא מימון חוץ-בנקאי לשוק ההתחדשות העירונית. יזמים נדרשים להון עצמי גבוה לצורך הוצאת פרויקט התחדשות עירונית לפועל, וכספי המשקיעים מסייעים להמריץ את השוק. "החוק הישראלי מאפשר השקעה בתחום דרך שותפויות מוגבלות - שיטה המאפשרת בקרה ופיזור סיכונים. השקעה בנדל"ן מאפשרת לצפות בהתפתחות הפרויקט", אומר ירון פיטארו, יו"ר וולת'סטון נדל"ן

בשיתוף מרכז הנדל"ן
 

 

מימון חוץ-בנקאי בהתחדשות עירונית

הדרישה מיזמים להון עצמי גבוה הולידה אופציות השקעה במסלול חדש - מימון פרויקטים מסוג תמ"א 38. מצד אחד, ולהבדיל מתיק השקעות בורסאי, בפרויקט נדל"ן המשקיע רואה לנגד עיניו כיצד מתקדמת הבנייה. מנגד, שלא כמו מניה בורסאית שניתן למכור בכל רגע, המימון הנדל"ני אינו נזיל. "אני מאמין שצריך לפזר סיכונים, ולא להשקיע רק בשוק ההון. קיימות כיום בשוק אלטרנטיבות להשקעה גם בתחום הנדל"ן שלא מיועד למגורים. כדי לא להגיע לשוקת שבורה, ולהיזהר מקבלני טנדר, חשוב לבחון מיהו הגוף שעומד מאחורי ההשקעה, ומהם הביטחונות שאתה מקבל עבור אותה השקעה", מסביר ירון פיטארו, יו"ר וולת'סטון נדל"ן. 

 

וולת'סטון נדל
השקעה מוחשית: איך משקיעים בנדל"ן?(באדיבות וולת'סטון)

 

תהליך ההשקעה בערוץ מימוני זה מבוצע על ידי השקעה ב"שותפויות מוגבלות". במילים אחרות, מבנה משפטי המעניק למשתתפים בו אחריות מוגבלת, בזמן שהשותף הכללי מנהל את השותפות ונושא באחריות. "עד לפני מספר שנים, משקיע בענף הנדל"ן היה קונה דירה, נהנה מעליית המחירים ומקבל תשואה על ההשקעה. כיום, יש שוק נוסף שנוגע למימון חוץ-בנקאי לפרויקטים של התחדשות עירונית. המסלול עוזר ליזמים להתפתח, ומצד שני מאפשר לקבל תשואה נאותה ברמת סיכון סבירה", מסביר פיטארו.

 

וולת'סטון נדל
שותפויות מוגבלות: הכלל הבסיסי של החוק הישראלי להשקעה (באדיבות וולת'סטון)

 

התחדשות עירונית - לאן?

חדשות לבקרים מתרחש שינוי במדיניות וברגולציה סביב ענף ההתחדשות העירונית. לעיתים נדמה שהשוק בפריחה ובדהירה קדימה, ומנגד ההליכים הביורוקרטיים המתישים מקשים על הקטר לנוע. "אני חש קודם כל שיש רצון טוב של הממשלה, וקיימת הבנה שהתחדשות עירונית הוא לא רק ענף העוסק בהגנה מפני רעידות אדמה - אלא גם בשיפור רמת החיים בתוך מרכזי הערים, ומעבר מבניינים ישנים ורמת חיים ירודה, למצב של בניינים חדשים וקידום הרווחה הכללית. נכון, קיים גם הצד השני, שבו הרשויות המקומיות גרמו ללא מעט בעיות בעבר הלא רחוק. אני חושב שכיום גם הרשויות המקומיות מבינות את הפוטנציאל הגלום במהלכים של התחדשות עירונית במרכזי הערים השונות. ישנו כיוון מסוים שאליו השוק נע, ישנה יותר התמקצעות של העיריות - מחלקות מיוחדות בתוך הרשויות העוסקות בתחום – ואין לי ספק שכיום התחדשות עירונית היא גורם מוביל בקטר שנקרא הנדל"ן הישראלי", מסכם פיטארו.

 

וולת'סטון נדל
"קיימות הבנה שהענף אינו עוסק רק בהגנה מפני רעידות אדמה - אלא בשיפור רמת החיים"(באדיבות וולת'סטון)

 

בשיתוף מרכז הנדל"ן 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock, באדיבות וולת'סטון נדל"ן
השקעה במימון נדל"ן - איך לעשות זאת, וממה להיזהר?
צילום: shutterstock, באדיבות וולת'סטון נדל"ן
מומלצים