שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מתנצל על פוסט "מצעדי החיות המבחילות": "כשלתי בלשוני, פגעתי בהומואים"

  דיקאן הסטודנטים במכללה האקדמית אשקלון יואל ישורון, המשמש גם כסגן ראש העיר חולון, התנצל על הפוסט שפרסם נגד הקהילה הגאה. ל-ynet נודע כי לפני ההתנצלות עשרות מרצים במכללה כתבו למנהל המוסד ומחו על ה"תגובה הרפה", לדבריהם, לפרסום של ישורון

   

   

  לשימוש מקומונים בלבד! יואל ישורון (צילום: קובי קואנקס)
  יואל ישורון. "סליחה ומחילה לכל מי שנפגעו ממני"(צילום: קובי קואנקס)


  כשבוע לאחר שפרסם פוסט בפייסבוק שבו הגדיר את אירועי הגאווה כ"מצעדי חיות דו-רגליות מבחילות ודוחות", פרסם היום (ד') יואל ישורון, המשמש כדיקאן הסטודנטים במכללה האקדמית אשקלון, מכתב התנצלות. כך נודע ל-ynet. בפוסט שלו ישורון כינה את אירועי חודש הגאווה (מצעד השרמוטות ומצעד הגאווה), כ"מצעדי חיות דו-רגליות מבחילות ודוחות". עוד לפני כן היום, כתבו עשרות מרצים במכללה מכתב לנשיא המוסד, פרופ' שלמה גרוסמן, ובו הביעו מחאה נגד מה שהם כינו "התגובה הרפה" של הנהלת המכללה לפרסום של ישורון.

   

  "אני מבקש להביע התנצלות על הפוסט שאותו פרסמתי בפייסבוק הפרטי שלי, על הדברים, תוכנם ואופן הבעתם כלפי החברה הלהט"בית", כתב היום ישורון, המשמש גם כסגן ראש העיר חולון, במייל שבכותרתו נכתב "התנצלות". לדבריו, "נגררתי וכשלתי בלשוני והשתמשתי בביטויים לא ראויים שפגעו בחברי הקהילה הלהט"בית. לא זו הייתה כוונתי. במשך 18 שנים אני מכהן כדיקאן הסטודנטים של המכללה האקדמית אשקלון, ובכל שנותיי, עיקרון השוויון והכבוד היו, נותרו ויהיו נר לרגליי ללא הבדלי צבע, דת, גזע, מין האדם ונטיותיו. אחתום בבקשת סליחה ומחילה לכל מי שנפגעו ממני". 

   

  הפוסט של יואל ישורון (מתוך עמוד הפייסבוק של יואל ישורון)
  הפוסט של יואל ישורון שעורר את הסערה(מתוך עמוד הפייסבוק של יואל ישורון)

   

  במכתב ששלחו חברי הסגל האקדמי במכללה לנשיא המוסד, פרופ' שלמה גרוסמן, ובו מחו על הפרסום של ישורון ועל התגובה של המכללה לאירוע. בנוסף, דרשו המרצים לפתוח בהליך משמעתי נגד ישורון מצד המכללה וביקשו "התנצלות בלתי מסויגת הן מהקהילה הלהט"בית והן ממשתתפי שני המצעדים בהם הוא השתלח ללא רסן". בעקבות המכתב, הוציאה המכללה גינוי תקיף לדבריו של ישורון.

   

  "אנחנו, קבוצה של חברי סגל במכללה האקדמית אשקלון, מוקיעים את העמדות שהובעו בפייסבוק על ידי דיקן הסטודנטים, מר יואל ישורון", כתבו המרצים. "ברצוננו להביע שאט נפש ובושה עזה מדבריו. אנו מצפים מדיקאן הסטודנטים שלא רק יתנצל בצורה מפורשת ובלתי מסתייגת, אלא גם יפעל בצורה מעשית ופומבית במסגרת תפקידו לקידום הערכים הנמצאים ביסוד תוכניות אלו". המרצים אף כתבו כי הם הצטערו "לקרוא את התגובה הרפה של המכללה אשר לא גינתה בתוקף את דבריו של הדיקאן. בהתנהלותו הוא מכפיש את כולנו ואת שם המכללה". כאמור, בסוף המכתב כתבו המרצים כי הם מצפים ש"הנהלת המכללה תוציא הודעת גינוי חריפה וברורה ביחס לדברים ואף תפתח בהליך משמעתי כלפי הדיקן".

   


  תגובות על הפוסט של יואל ישורון (מתוך עמוד הפייסבוק של יואל ישורון)
  תגובות שפורסמו לפוסט של ישורון(מתוך עמוד הפייסבוק של יואל ישורון)

  תגובות על הפוסט של יואל ישורון (מתוך עמוד הפייסבוק של יואל ישורון)
  (מתוך עמוד הפייסבוק של יואל ישורון)

  תגובות על הפוסט של יואל ישורון (מתוך עמוד הפייסבוק של יואל ישורון)
  (מתוך עמוד הפייסבוק של יואל ישורון)

  אחת החותמות על המכתב היא ד"ר יעל רם, מרצה בכירה בחוג לתיירות במכללה, שחקרה את התיירות הגאה בתל אביב: "אני יודעת שהתיירות הגאה בתל אביב היא דווקא נכס של העיר. לגבי הפוסט עצמו, לפניי אמרו כבר הכל. צריך לקדם שיח של הבנות וחינוך כדי לקבל כל אדם באשר הוא. מי ששמע על הפוסט מאוד כעס. צריך להדגיש שזו מכללה טובה שמכילה, וזה כל כך לא מתאים לאופי ולשיח של המכללה. אני מברכת על כך שהמכללה פעלה לגינוי משמעותי וגם לפעילות חינוכית שתדאג לזה שלא יקרו דברים כאלו בעתיד".

   

  ד"ר רוברט אלבין, יו"ר המועצה המתאמת של המכללות הציבוריות: "אנו מגנים ומוקיעים כל אמירה מסוג זה. תפקיד המכללות ליצור שוויון הזדמנויות בין פריפריה למרכז, מבחינה גיאוגרפית וחברתית כאחד. לא יוצאת אמירה ממדרת ומבזה כזו כלפי אוכלוסייה כזו או אחרת, דווקא ממקום שסובל בעצמו מפערים בכל הקשור להשכלה הגבוהה. המועצה דוגלת בפלורליזם ומתנערת באופן חד משמעי מביטויים קשים ובוטים שמקומם לא באקדמיה".

   

  הסערה סביב דבריו החריפים של ישורון מסרבת לגווע כבר כמעט שבוע. אתמול נערכה מחוץ לקמפוס המכללה הפגנה של כ-20 פעילים מקהילת הלהט"ב וסטודנטים מהמוסד. בסיומה, לטענת הסטודנטים, בתום ההפגנה נאסרה כניסתם למכללה. מהתיעוד עולה כי נאסרה כניסתו של סטודנט שאמר למאבטח בכניסה למכללה כי ברצונו להיכנס וזאת "כדי לא לעורר פרובוקציות". מחר תערוך אגודת הלהט"ב הפגנת מחאה מול בניין עיריית חולון, ותדרוש את פיטוריו של ישורון, המכהן כסגן ראש העיר.

   

  מהמכללה האקדמית נמסר בתגובה: "הנהלת המכללה דחתה ודוחה מכל וכל את דבריו של ישורון, הן את תוכנם והן את סגנונם, ואין כל מקום להתבטאות שכזו בכלל, ובמכללה בפרט. לאחר שהנהלת המכללה התוודעה להתבטאויות של  ישורון, הוא נקרא לסדר על ידי הנהלת המכללה, הביע התנצלות כנה והנהלת המכללה דרשה ממנו לחזור בו מדבריו ולפרסם התנצלות כנה וברורה. עמדת הנהלת המכללה ביחס לכל הקבוצות בחברה ידועה, ברורה ונהירה, והנהלת המכללה השקיעה מאמצים וכספים רבים בשילובם של כלל המגזרים. קמפוס המכללה פתוח לכל דורש השכלה, ללא הבדל כלשהו, והדברים אף עולים בקנה אחד עם הוראות תקנון המכללה".

   

  תנועת האחווה הסטודנטיאלית הגאה מסרה: "התנצלותו של ישורון הגיעה מאוחר מדי. הפגיעה בחופש הביטוי במוסד ובסטודנטים הלהט"בים הלומדים בו כבר התבצעה. הפנים האמיתיות נחשפו. אנחנו לא נשב בחיבוק ידיים עד שנדע שלסטודנטים באשקלון יש מרחב בטוח להיות מי שהם באמת, ללא כל סנקציה וללא פחד. עדיין מגיעות לנו תשובות, איך קורה שמחאה לגיטימית ומתחשבת של סטודנטים לא מורשית להתקיים בגבולות מוסד אקדמי".

   

  יפה טבג'ה, יו"ר אגודת הסטודנטיות והסטודנטים במכללה האקדמית אשקלון, אמרה: "כאגודת הסטודנטים גינינו ונקטנו עמדה ברורה נגד דברי דיקן הסטודנטים על הקהילה הלהט"בית. אין לדברים שלו מקום, ובטח שאינם מייצגים אותנו, הסטודנטים, את האגודה ואת המכללה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים