שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  טראמפ חתם על צו שימנע את הפרדת הילדים

  סוף לזוועה בגבול מקסיקו? נשיא ארה"ב חתם על צו שאמור להפסיק את קריעת ילדי המסתננים מהוריהם העצורים. בממשל מעריכים עם זאת כי הצו עלול להיתקל בבעיות משפטיות. יו"ר בית הנבחרים: מחר נצביע על חוק שימנע את ההפרדה. תקדים בפייסבוק: 10 מיליון דולר גויסו לילדי המסתננים

  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חתם אמש (יום ד') על צו נשיאותי הקובע כי מעתה מסתננים לארה"ב הנעצרים בגבול עם מקסיקו לא יופרדו עוד מילדיהם. טראמפ הדגיש עם זאת כי אין מדובר בסיומה של מדיניות ה"אפס סובלנות" למסתננים שעליה הכריז ממשלו. "הצו עוסק בשמירת המשפחות יחד במקביל לכך שנוודא שיש לנו גבול חזק מאוד, עוצמתי מאוד", אמר טראמפ במעמד החתימה. הוא שב ואמר: "לא אהבתי לראות משפחות מופרדות".

   

  טראמפ חתם על צו שימנע את הפרדת הילדים    (צילום: רויטרס)

  טראמפ חתם על צו שימנע את הפרדת הילדים    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  דונלד טראמפ, מייק פנס וקריסטין נילסן (צילום: רויטרס)
  טראמפ חותם על הצו הנשיאותי(צילום: רויטרס)

  דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  קודם לכן אמש, כשהודיע על כוונתו לחתום על הצו, אמר טראמפ כי הוא מקווה שאחרי החתימה – תיעשה בקונגרס חקיקה שתתאם את רוח הצו ותגבה אותו. בממשל מעריכים כי יהיו מי שיקראו תיגר על הצו בבית המשפט. הצו הנשיאותי קובע כי משרד ההגנה יפעל לשכן את משפחות המהגרים העצורות, וכי משרד המשפטים יפעל לשינוי צו בית משפט כך שיוּתר להחזיק במעצר את בני המשפחה יחד במשך תקופת קידומו של ההליך הפלילי נגד ההורים.
   
  פרשת מכלאות הילדים - הכתבות האחרונות ב-ynet:

   

  יו"ר בית הנבחרים, פול ראיין, הודיע קודם לכן כי חברי הבית יצביעו היום על הצעת חוק שנועדה לשים סוף להפרדת הילדים. "לפי הצעת החוק שעליה נצביע, כשאנשים יועמדו לדין בגין כניסה שלא כחוק לתחומי ארה"ב, המשפחות יישארו מאוחדות תחת פיקוחה של המחלקה לביטחון המולדת עד לסיומו של ההליך המשפטי הארוך בעניינן".

  מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: EPA)
  תיעוד של ילדים קטנים על מזרונים באחד המתקנים שבהם הם מוחזקים בנפרד מהוריהם(צילום: EPA)

  מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: EPA)
  מתקן כליאה למסתננים. ילדים תועדו צורחים: "אבא! אמא!" (האזינו להקלטה בהמשך הכתבה)(צילום: EPA)

  נשיא ארה
  נשיא ארה"ב טראמפ. מאשים את הדמוקרטים(צילום: רויטרס)

  ארה"ב סערה בשבועות האחרונים בשל מדיניותו של ממשל טראמפ, שבמסגרתה ילדים החוצים שלא כחוק עם הוריהם או עם מלווה בגיר אחר את הגבול ממקסיקו לארה"ב נלקחים מהם – ונשלחים למתקנים נפרדים. אלפי ילדים נקרעו בחודשים האחרונים ממשפחותיהם וממלוויהם.

   

  ההפרדה נעשתה במסגרת מדיניות ה"אפס סובלנות" שעליה הכריז ממשל טראמפ: במסגרת מלחמתו בהסתתנות הבלתי חוקית לארה"ב החליט ממשל טראמפ שכל מי שנתפס חוצה את הגבול שלא כחוק יעמוד לדין, אבל את הילדים אי אפשר להעמיד לדין לפי החוק. לכן, כדי שאפשר יהיה להגיש כתב אישום נגד הוריהם, הועברו ההורים לטיפול רשויות אכיפת החוק – ואילו הילדים נשלחו למתקנים נפרדים, ומשרד הבריאות והרווחה הוא שטיפל בהם. כיוון שהם נחשבים לקטינים השוהים בארה"ב ללא מלווה בגיר, המשרד היה רשאי גם לשלוח אותם למשפחות אומנה. בעבר היה נהוג שמהגרים ללא עבר פלילי חמור משוחררים ממעצר בעודם ממתינים לדיון בבקשת המקלט שלהם.

  מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: רויטרס)
  אוהלים שהוקמו כדי לקלוט עוד ועוד ילדים - לבדם(צילום: רויטרס)

  בלנקה אורנטס לופז עם בנה אבל אלכסנדר מהגרים הפרדת ילדים מהוריהם ארה
  בלנקה אורנטס לופז, מהגרת, עם בנה אבל אלכסנדר, שממנו הופרדה כבר לפני חודשיים(צילום: AP)

  מכלאות הילדים שהופרדו מהוריהם במקסיקו (צילום: רויטרס)
  באחד המתקנים לילדים שהופרדו מהוריהם. טרודו התערב: "מעשה בלתי מתקבל על הדעת"(צילום: רויטרס)

  מקלט לילדי מהגרים ב סן דייגו ארה
  (צילום: AP)

  "אבא! אמא!": תיעוד מ"מכלאות הילדים"

  "אבא! אמא!": תיעוד מ"מכלאות הילדים"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ההחלטה להפריד את הילדים מהוריהם ולהחזיק אותם במתקנים נפרדים גררה בשבועות האחרונים ביקורת קשה על הממשל הן מגורמים בארה"ב עצמה והן מרחבי העולם. טראמפ מצדו המשיך בימים האחרונים להגן על המדיניות הזו, וטען כי חוסר הנכונות של הדמוקרטים להגיע להסכמה בקונגרס על רפורמה בחוקי ההגירה היא שמעכבת מציאת פתרון לבעיה. בימים האחרונים גברה הביקורת על טראמפ גם במפלגה הרפובליקנית שלו, ויועציו החלו להזהיר אותו יותר ויותר כי הפרשה פוגעת בממשל.

   

  הפגנה בקפיטול: "טראמפ, אין לך ילדים?"

  אתמול נתקל טראמפ בהפגנה נדירה בגבעת הקפיטול. כשהנשיא יצא מפגישה עם פוליטיקאים רפובליקנים שנועדה לפתור את המשבר הפגינו נגדו חברי קונגרס דמוקרטים והניפו תמונות של ילדים שהופרדו מהוריהם. "תפסיק להפריד את הילדים!", צעק לעברו חואן ורגאס, חבר קונגרס דמוקרטי מקליפורניה. "אדוני הנשיא, אין לך ילדים?", המשיך ורגאס. "איך היית מרגיש אם היו מפרידים את הילדים ממך?". "אנחנו לא נלך מכאן!", צעק חבר קונגרס נוסף. בשל המשבר שלחו 12 סנאטורים רפובליקנים מכתב לתובע הכללי ג'ף סשנס, וקראו למשרד המשפטים לחדול מיד מההפרדה.

   

  מפגינים במסעדה נגד קירסטן נילסן    (צילום: רויטרס)

  מפגינים במסעדה נגד קירסטן נילסן    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מחאה אחרת בוושינגטון הייתה נגד קירסטן נילסן, השרה לביטחון המולדת. נילסן אכלה ארוחת ערב במסעדה מקסיקנית בוושינגטון, כשלפתע התפרצו למקום כמה מפגינים והחלו להשמיע קריאות בגנותה. "בושה!", קראו לעברה המפגינים שהגיעו למסעדה. "די להפרדת המשפחות!", אמרו. "אם הילדים לא אוכלים בשקט, גם את לא תאכלי בשקט". נילסן שילמה את החשבון ועזבה אחרי כעשר דקות. כ-60% מהאמריקנים אומרים כי הם מתנגדים להפרדת הילדים.

   

  ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, שטראמפ תקף אותו ולעג לו שוב ושוב בשבועות האחרונים בעקבות ההתנגשות ביניהם סביב פסגת ה-G7, התערב אמש בסערת הפרדת הילדים ואמר כי מעשה כזה הוא מעשה שגוי ובלתי מתקבל על הדעת. זו ההצהרה החריפה ביותר שפרסם עד כה גורם רשמי בקנדה, כשברקע ניסיונותיה של קנדה למנוע מלחמת סחר עם ארה"ב. לפני כמה ימים אמר טרודו כי אין בכוונתו לשחק בפוליטיקה סביב הסערה.

  הפגנה נגד מדיניות הפרדת מהגרים מילדיהם לוס אנג'לס קליפורניה ארה
  "הפסיקו את הפרדת הילדים". מפגינים בלוס אנג'לס(צילום: EPA)

  הפגנה נגד מדיניות הפרדת מהגרים מילדיהם לוס אנג'לס קליפורניה ארה
  (צילום: EPA)

  בינתיים גוברים המאמצים הפרטיים לסייע לילדים שנקרעו מהוריהם. בקמפיין שהשיקו גולשים בפייסבוק גויסו כבר יותר מעשרה מיליון דולר למען הילדים, והנהלת הרשת החברתית של מארק צוקרברג טוענת כי זהו מבצע מימון ההמונים הגדול ביותר אי פעם. את המבצע השיקו ביום שבת בני הזוג האמריקנים שרלוט ודייב וילנר, ומטרתם הראשונית הייתה לגייס 1,500 דולר למען עמותה המספקת שירותים משפטיים למהגרים. ברשת NBC דווח כי בשיא הגיוס גדל הסכום המצטבר בכ-4,000 דולר בדקה.

   

  היום דיווחה סוכנות הידיעות AP שתינוקות וילדים קטנים שהופרדו מהוריהם נשלחו לשלושה מקלטים "לגיל הרך" בדרום טקסס. עורכי דין ופעילים הומניטריים שביקרו במקלטים ראו תינוקות ופעוטות בוכים בחדרי המשחקים. הממשל מתכנן לפתוח מתקן נוסף, ביוסטון, שאליו יישלחו מאות. העירייה ביוסטון מתנגדת לצעד. גורם מקסיקני סיפר שבאחד המקרים הופרדה מהוריה ילדה בת 10 הסובלת מתסמונת דאון. קורי לבנדובסקי, לשעבר מנהל בצוות הקמפיין של טראמפ, עורר זעם כשנשאל בראיון לפוקס ניוז על הדיווח והגיב בזלזול כשחיקה קולות בכי: "ווה ווה".


  פורסם לראשונה 20/06/2018 18:42

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טראמפ מחבק את דגל ארה"ב בתום נאומו אתמול
  מומלצים