שתף קטע נבחר

"העד עבד בשבת וקיים יחסים עם דלת פתוחה": כך נפסלו נישואי סרבן הגט

בעקבות גל השמועות שסחף את הציבור הדתי, החליטה הנהלת בתי הדין הרבניים לחשוף את הסיבה לפסילת הנישואים בין סרבן הגט עודד גז ו-ג', זוגתו לשעבר. לפי ההודעה העד "חי חיים המנוגדים באופן מוחלט וברור לתורה ומצוות"

בצעד חריג, הנהלת בתי הדין הרבניים החליטה לחשוף בפני הציבור את הנימוקים לביטול נישואיו של סרבן הגט עודד גז - ולשחרורה של אשתו ג' מהקשר: על-פי הודעת בית הדין, עד הקידושין בחתונתו של הסרבן היה "פרוץ בעריות" (כלומר, ניהל חיים מתירניים מבחינה מינית) וכן הפר איסורים דתיים חמורים - בהם שמירת שבת וכשרות.

 

בהבהרה שפרסמה הנהלת בתי הדין הרבניים בעקבות שמועות שנפוצו בציבור הדתי ובעיתונות המגזר על הסיבות שהביאו לפסילה, נכתב כי העד גדל בבית דתי והתחנך במוסדות מתאימים, אך לימים עזב את הדת ובזמן חתונתם של בני הזוג גז "חי חיים המנוגדים באופן מוחלט וברור לתורה ומצוות" - חילל שבת ברבים ואף עבד בסופי שבוע, קיים יחסי אישות מלאים עם נשים ובעדותו לבית הדין אמר: "הייתי מודע לאיסור נידה, אבל זה לא הפריע לי".

 

סרבן הגט עודד גז ()
סרבן הגט עודד גז

 

"אל בית הדין הגיעו בנוסף שניים מחבריו לדירה, שהעידו על חילול השבת המלא שלו ועל העובדה שהיה 'פרוץ בעריות', כהגדרת ההלכה", נכתב בהודעה. "אחד מהעדים סיפר כי באחת הפעמים אף קיים יחסי מין עם אחת מ'חברותיו' כשהדלת חצי פתוחה והם נמצאים מחוץ לחדר בסוג של פרהסיה".

 

כזכור, ביום שני החליט בית הדין הרבני האזורי בחיפה בצעד חריג לבטל רטרואקטיבית את חתונתם של עודד גז ו-ג' וקבע כי האישה נחשבת כרווקה שלא התחתנה מעולם. הדיינים מצאו פגם הלכתי בטקס החופה והקידושין של בני הזוג, ובכך הפכו את סרבנות הגט מאמצעי לחץ וסחיטה שהיה בידי הגבר - לדבר חסר משמעות.

 

בתחילה החליט בית הדין שלא לפרסם את הנימוקים להחלטה אלא להשאירם חסויים - ככל הנראה כדי שלא לחשוף אותם לביקורת ציבורית. החשש היה כי רבנים מחמירים שייחשפו לפסק הדין ינסו להפריך את המסקנה ההלכתית שלו, "יוציאו לעז" עליו (כך בעגה ההלכתית) ויקבעו כי ג' עדיין נחשבת "אשת איש" שאסור להינשא לה.

 

אלא שבימים האחרונים נפוצו שמועות לפיהן הנימוק העיקרי לפסילת אחד מעדי הקידושין הוא שהאיש לא הקפיד על איסור הנגיעה בנשים זרות. השיא היה בפרסום הדברים בשבועון הדתי "מצב הרוח". בעקבות כך החלו מסורבות גט אחרות לדרוש כי גם נישואיהן שלהן יבוטלו למפרע בגלל "עבירות קלות" של העדים בחתונה.

 

בהנהלת בתי הדין – שם משתמשים בשיטה של פסילת נישואים רק במקרים נדירים – חששו כי בעקבות השמועות יופעל על הדיינים לחץ לאמץ את הפסיקה המקלה באופן תדיר יותר. הם החליטו לפרסם ברבנים את הסיבות האמיתיות שהביאו להחלטה בעניינם של בני הזוג גז, והדגישו: "הסיפור האמיתי רחוק מאוד מלהיות רק עניין של 'אי-שמירת נגיעה'. המידע שפורסם אמש בעלון 'מצב הרוח' הינו פייק ניוז מוחלט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרבן הגט עודד גז. הסיבה לפסילה נחשפה
מומלצים