שתף קטע נבחר

אשתו של עודד גז שוחררה מעגינותה: "לא גרושה. נחשבת כרווקה"

סוף לתיק העגינות הקשה ביותר: אשתו של עודד גז - סרבן הגט שנמלט מהארץ ונתפס בבלגיה - שוחררה מעגינותה בצעד נדיר ביותר של הפקעת קידושין. המשמעות: "מעמדה הוא כשל רווקה שלא נישאה מעולם"

סוף לתיק העגינות הקשה ביותר: אשתו של עודד גז שוחררה מעגינותה. לפני כשנתיים הוציא בית הדין הרבני קריאה חריגה לציבור, לסייע בחיפושים אחר סרבן הגט עודד גז, בעקבות היעלמותו. בצעד נדיר הורה בית הדין הרבני הגדול לפרסם ברבים את שמו ותמונתו – "שיימינג" ברשת – סיפור שפורסם לראשונה ב-ynet .

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

היום (ב') חמש שנים לאחר שביקשה לשים קץ לנישואיה, שוחררה ג' מעגינותה בפסק דין וביטול נישואין על ידי הרכב בית הדין בחיפה, בראשותו של הראב"ד הרב אברהם מאיר שלוש.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

חרם, סנקציות ושיימינג - מהלך שנגדו ניסה להיאבק בבג"ץ - לא סייעו למתן הגט, וגז אף נמלט מהארץ באמצעות דרכון מזויף שלדברי בית הדין היה ברשותו. בסיוע אגף העגונות של בתי הדין החליטה המחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים לפתוח בהליכי הסגרה של גז לישראל.

 

עודד גז ()
עודד גז

 

אגף העגונות ניהל אחריו מרדף חוצה יבשות באמצעות חוקרים פרטיים וגורמי מודיעין, שהחל בקפריסין, משם נמלט גז לאומן שבאוקראינה, אך גם משם נמלט - תחילה ללונדון ובהמשך לבלגיה, שם נעצר בפעילות משותפת של אגף העגונות, האינטרפול, משטרת ישראל והמחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים. כעת הוא נמצא בהליכי הסגרה לישראל.

 

הפקיעו את הקידושין

במקביל ועל מנת לתת רשת ביטחון לחירותה של האישה - פתח הרכב בית הדין הרבני בחיפה, בראשותו של הראב"ד הרב אברהם מאיר שלוש, הרב דניאל אדרי והרב שמואל אברהם חזן בדיונים באשר לתוקף הקידושין של בני הזוג.

 

לאחר דיונים, עדויות, חוות דעת וסקירות מקצועיות - הוחלט בצעד נדיר ביותר "לבטל את קידושיהם של בני הזוג גז, ולהתיר את האישה מעגינותה", כפי שנמסר מבית הדין. "המשמעות: מעמדה הוא כשל רווקה שלא נישאה מעולם".

 

מבית הדין הבהירו כי "על פסק הדין סמכו את ידיהם גדולי הרבנים העוסקים בתחום. "אני שמח כי אחת מפרשיות העיגון הקשות ביותר שעימן התמודדה מערכת בתי הדין הרבניים, הגיעה היום לסיומה", מסר מנהל בתי הדין הרבניים, הרב דוד מלכא. "פסק דין זה מוכיח שוב כי בית הדין נוקט בכל האמצעים העומדים לרשותו – הן המבצעיים והן ההלכתיים ולא מותיר אבן שלא הפך במאמצים אדירים להביא מזור לכל העגונות במדינת ישראל".

 

חרם והרחקות

בהודעה החריגה שהוציא בית הדין בזמנו, סופר כי "מדובר בבני זוג אקדמאים שנישאו לפני ארבע שנים. לאחר החתונה התגלעו קשיים משמעותיים במערכת הזוגית, ולאחר פרק זמן לא ארוך נאלצה האישה לעבור להתגורר במעון לנשים מוכות. כל האמצעים שהפעיל בית הדין עד כה, כולל פרסום הרחקה דרבינו תם כנגד הבעל - לא הביאו לשחרור האישה מזוגיות אומללה זו".

 

עוד קודם לכן הטיל בית הדין הרבני הגדול חרם על גז. בהחלטה שפרסמו הדיינים הרב הראשי דוד לאו, הרב אהרן כץ והרב אליעזר איגרא - קבעו כי ניתן לפרסם ברבים את שמו ותמונתו של האיש, עודד גז, ד"ר לפיזיקה, על מנת שהציבור ינהג בו "הרחקה דרבינו תם".  

 

המשמעות: "על כל איש ואשה מישראל, וכל הנלווים אליהם, שלא לשאת ולתת עמו, הן במסחר הן בכל משא ומתן של ממון, ושלא לארחו ולהאכילו ולהשקותו, ושלא לבקרו בחוליו, ושלא להושיבו בבית הכנסת (כולל בית המדרש הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן), וכל שכן שלא להעלותו לתורה, ושלא לאפשר לו לומר קדיש, וכל שכן שלא לתת לו לעבור לפני התיבה, ושלא לשאול בשלומו, ושלא לחלוק לו כבוד כלל, עד אשר יחזור בו מקשיות ערפו וישמע לקול מורים, וייתן גט כריתות לאשתו כדת משה וישראל, ולשחררה מעגינותה".

 

גם בג"ץ יצא נגדו

גז סיים את הדוקטורט באוניברסיטת בר אילן, ומכריו מספרים על "בחור מוכשר מאוד, שסיים את התואר בהצלחה רבה". בעקבות הפרסומים ולחץ גדול שהופעל ברשתות החברתיות, הפסיקה אוניברסיטת תל אביב את המילגה לפוסט-דוקטורט שעשה. הוא היה חבר בפורום תורה ומדע של "המכון הגבוה לתורה" באוניברסיטת בר אילן, אך הורחק גם ממנו בעקבות הפרשה.

 

גז ניסה לעכב את החלטת בית הדין הרבני, שקבע כי יש לפרסם את פרטיו. הוא עתר לבג"ץ, אך עתירתו נדחתה. בשלב הראשון חשף בית הדין את המקרה בפני אנשים באקדמיה. אך בעקבות העובדה שגז לא התייצב לדיון בסידור גט בזמנו – התיר בית הדין הרבני הגדול לפרסם את פסק הדין על החרם, וגם את תמונתו.

 

בעבר ניסה בית הדין להביא את גז לתת גט לרעייתו באמצעים שונים ותוך סנקציות מקובלות, כגון שלילת רשיון הנהיגה. לאחר שהמאמצים עלו בתוהו, הוחלט להוציא את החרם. הצעד הבא המקובל במקרים כגון אלה, הוא מאסר - אלא שגז נמלט מהארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים