שתף קטע נבחר

כרטיס טיסה זול לת"א? זו תקלה

כרטיסי טיסה זולים של חברת התעופה בריטיש איירווייז לתל אביב ולדובאי התבררו כתקלה. יניב חלילי ועוד רבים כמוהו קפצו על המציאה, רכשו כרטיסים ואף הזמינו מלונות וטיול שלם סביב הנסיעה. כעבור מספר שעות מצאו עצמם ללא כרטיסי טיסה ועם כסף שלא ישוב

שוב בריטיש איירוויז מבטלת טיסות עקב תקלה טכנית במחשבי החברה: אלפי נוסעים זועמים של חברת התעופה הבריטית גילו כי כרטיסי הטיסה שלהם לתל אביב מבוטלים, עקב תקלה טכנית של חברת התעופה וסוכני הנסיעות.

בריטיש (צילום: shutterstock)
התקלה של בריטיש איירווייז(צילום: shutterstock)
לפני כשבוע הציעה בריטיש איירוויז למשך מספר שעות, באמצעות אתרי אינטרנט של סוכנויות נסיעות גדולות, כרטיסי טיסה לתל אביב בקיץ הקרוב ובחג פסח, בחודש אפריל 2019. כרטיסי הטיסה הוצעו במחיר של כ-200 ליש"ט ונוסעים רבים הזדרזו להזמין כרטיסי טיסה.

כך נראה הכרטיס המוזל והשגוי
כך נראה הכרטיס המוזל והשגוי
 

הטיסה הזולה ש"נעלמה"

השבוע נדהמו אלפי נוסעים לגלות כי החברה ביטלה את כרטיסי הטיסה שלהם, בטיעון כי אירעה תקלה טכנית במערכת המחשוב של החברה, שגרמה להזנה שגויה של מחירי כרטיסי הטיסה המדוברים. במקום המחיר המקורי, דורשת עתה החברה מחיר של 800 ליש"ט ואף יותר עבור כרטיס טיסה לתאריכים זהים – פי ארבעה מהמחיר המקורי. באקט חד-צדדי, ביטלה החברה את כל כרטיסי הטיסה והשיבה לנוסעים את כספם.

מכרה בזול ויצאה ביוקר: בריטיש איירווייז (צילום: British Airways) (צילום: British Airways)
מכרה בזול ויצאה ביוקר: בריטיש איירווייז(צילום: British Airways)
  

בנוסף לביטול כרטיסי הטיסה לתל אביב, החברה אף ביטלה כרטיסי טיסה לדובאי, בטיעון דומה. כרטיסי הטיסה לדובאי נמכרו במחיר של כ-200 ליש"ט, קצת פחות ממחירם בחברות תעופה אחרות. יש לציין כי גם הכרטיסים שנמכרו לטיסות לתל אביב היו נמוכים בעשרות בודדות של לירות שטרלינג ממחירי הכרטיסים בחברות תעופה אחרות.

 

אלא שנוסעים רבים – בהם כותב שורות אלו – כבר ביצעו הזמנות לבתי מלון והשכרות רכב, בהסתמך על כרטיסי הטיסה שנרכשו. בריטיש איירווייז מסרבת לקבל אחריות על ההזמנות שנעשו בהסתמך על כרטיסי הטיסה שהיא עצמה הציעה – ומסרבת לפצות את הנוסעים על הזמנות אלו.

בריטיש (צילום: shutterstock)
אלפי נוסעים מתוסכלים(צילום: shutterstock)
 

כ"מחווה של רצון טוב", מציעה החברה לנוסעים שובר של 100 ליש"ט, למימוש בטיסה עתידית של החברה. גם השובר מלא תנאים ומגבלות ואי אפשר לממש אותו בכל עת או עבור כל כרטיס טיסה. בנוסף, המחיר העדכני של הטיסות גבוה פי ארבעה מהמחיר המקורי, כך שסכום של 100 ליש"ט לא יכסה את ההפרש.

 

חברת התעופה הבריטית לא הודיעה לנוסעים רבים על הביטול – והם למדו על כך מכלי התקשורת, או כשגילו כי הטיסה שהוזמנה "נעלמה" מהאפליקציה של החברה בטלפונים הסלולריים שלהם.

 

פוסטים נזעמים ברשתות החברתיות

הביטול החד-צדדי של כרטיסי הטיסה מעסיק כבר כמה ימים את כלי התקשורת בבריטניה ונוסעים רבים העלו פוסטים נזעמים ברשתות החברתיות. במקרים רבים, נוסעים ביצעו הזמנות לבתי מלון ולשירותי תיירות אחרים בהתבסס על כרטיסי הטיסה שנרכשו – ועתה אינם יכולים לקבל החזר כספי או לבטל את ההזמנות שנעשו.

 

בריטיש איירוויז מסרבת לקבל אחריות או לפצות את הנוסעים עבור שירותי התיירות הנוספים שהוזמנו. נוסעים שרכשו כרטיסי טיסה לחודש יולי הקרוב, גילו כי עתה עליהם לשלם 2,000 ליש"ט נוספים על מנת לרכוש כרטיסי טיסה חלופיים עבור משפחה עם שני ילדים.

 

ברשת BBC, בדיילי מייל הבריטי ובכלי תקשורת נוספים התראיינו נוסעים נוספים. הם סיפרו כי נתקלו במחירים הנמוכים - שהתבררו כתקלה כידוע, גם לפני מספר שבועות. הם רכשו את הכרטיסים ולאחר מכן התחייבו על תשלום של אלפי לירות שטרלינג עבור בתי מלון, טיולים מאורגנים והשכרת רכב. את הכסף עבור אותן הוצאות נלוות הם לא יזכו לראות חזרה.

בריטיש (צילום: shutterstock)
"מסרבת לקבל אחריות או לפצות"(צילום: shutterstock)
  

התקשרתי הבוקר לשירות הלקוחות של החברה, שם נאמר לי כי "בריטיש" לא תכבד את כרטיס הטיסה וכי הוא מבוטל. כששאלתי את נציג שירות הלקוחות מה עלי לעשות עם בית המלון שהזמנתי, על בסיס תאריכי הטיסה המקורית, הוא נותר ללא מענה.

 

עניין שבשגרה?

יש לציין כי תקלות במערכת המחשבים של בריטיש איירוויז הפכו לעניין שבשגרה. בשנה שעברה אירעו תקלות רבות במערכות המחשבים של החברה, כולל תקלה עולמית, שהתרחשה בחודש מאי שעבר והותירה עשרות אלפי נוסעים של החברה על הקרקע. כל טיסות החברה מנמלי התעופה הית'רו וגטוויק בוטלו. בשנה האחרונה אירעו תקלות נוספות במערכות המחשבים של החברה, שהותירו נוסעים זועמים רבים.

בריטיש (צילום: shutterstock)
האם המחיר הזול היה אמור לעורר חשד?(צילום: shutterstock)
 

ברשתות החברתיות הועלתה התהייה האם בריטיש איירוויז משקיעה מאמצים בשיפור מערכות המחשבים שלה, שמבצעות טעויות פעם אחר פעם. בשנה האחרונה חוטפת החברה ביקורת על קיצוצים רבים שביצע המנכ"ל הנוכחי שלה, אלכס קרוז, שמתבטאות בחוויות השירות של נוסעים על טיסות החברה. נוסעים רבים שכרטיסי הטיסה שלהם בוטלו החלו להתארגן לשם הגשת תביעה משותפת נגד החברה.

אתר חברת התעופה הבריטית ()
אתר חברת התעופה הבריטית
  

על פי החוק, חברת התעופה יכולה לבטל את כרטיסי הטיסה אם תוכיח שמחיריהם היו כה נמוכים, שהנוסעים שביצעו את ההזמנות היו אמורים להבין כי מדובר בטעות.  לדברי גורמים בחברה הכרטיסים עלו למעלה פאונד אחד ועוד תוספת של מיסי נמל - מה שהיה אמור להדליק נורה אדומה בקרב הלקוחות. עם זאת, בדיקה מעלה כי טיסות בתאריכים זהים לתל אביב, בחברות תעופה מתחרות, עולים מחיר כמעט זהה למחיר שהציעה החברה בטעות.

 

ומי המרוויחה הגדולה?

בריטיש איירווייז מסרה בתגובה: “מייד עם גילוי התקלה, החברה יצרה קשר עם סוכני הנסיעות שקיבלו גישה למחירים השגויים לזמן קצר, כדי לעדכן אותם בטעות ולהתנצל. כל לקוחות בריטיש איירוויז, שכרטיסיהם בוטלו בעקבות התקלה, יקבלו החזר כספי מלא".

 

כאמור, התקלה של החברה הבריטית טיפסה אתמול למהדורות החדשות וכלי התקשורת בבריטניה וגרמה נזק תדמיתי גדול לחברה. רבים תהו האם לא היה שווה לחברה לכבד את הכרטיסים שהונפקו על מנת להימנע מהנזק התדמיתי. חברה אחרת, שביצעה מהלך הפוך והרוויחה נקודות זכות מהתקלה, היא וויזאייר.

 

חברת הלואו קוסט ההונגרית, שמפעילה טיסות מלונדון לישראל, הודיעה כי היא מציעה לנוסעי בריטיש איירווייז שכרטיסיהם בוטלו – טיסות לישראל במחיר נמוך למדי. כך, וויזאייר תספק כרטיסי טיסה במחיר של 80 ליש"ט לכיוון אחד או 160 ליש"ט לטיסת הלוך ושוב עבור נוסעים שכרטיסי הטיסה שלהם בוטלו בחודש הקרוב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
התקלה של בריטיש איירווייז שבלבלה אלפי נוסעים
צילום: shutterstock
מומלצים