שתף קטע נבחר

המאבק על פינוי שדה דב יימשך: הממשלה דחתה את הקמת הטרמינל הזמני בשנה

יום לפני הדיון בוועדה המחוזית על התוכנית לשטחו של שדה דב - אישרה הממשלה לדחות את ההכרעה לגבי פינוי השדה ליולי 2019. לדברי שר התיירות יריב לוין, החלטה על חלופות, לרבות בניית הטרמינל הזמני, תתקבל בחודשים הקרובים. תיבחן אפשרות לדחות את פינוי השדה במספר שנים עד לקבלת חלופה אחרת

המאבק על שדה דב יימשך: יום לפני הדיון המתוכנן בתוכנית לשטח שדה התעופה שדה דב בוועדת התכנון המחוזית - התקיים לפני זמן קצר דיון בממשלה שהחליטה לדחות את הקמת הטרמינל הזמני. פינוי שדה דב יבוצע כמתוכנן ביולי 2019.

 

הדיון עסק בהצעה שהגיש האוצר היום לדיון בממשלה, הכוללת תיקונים לחוק שדה דב שאושר לפני כשנתיים. בפוסט שהעלה שר התיירות, יריב לוין, אמש לקראת הדיון, הוא ציין כי ההחלטה תוביל "דה פקטו לסגירת שדה דב" וכי בכנוותו להצביע נגדה.

 

"מדובר בהחלטה מסוכנת שתפגע אנושות בעיר אילת, בכלכלה ובתיירות", ציין לוין. "שדה דב מהווה את שער הכניסה המרכזי לאילת וסגירתו הינה גזר דין מוות לעיר. היא תביא בהכרח לפגיעה אנושה בענף התיירות באילת ואת המחיר ישלמו תושבי אילת אשר מתפרנסים באופן ישיר או עקיף מהמוני הישראלים והתיירים הזרים שמגיעים לנפוש באילת דרך שדה דב.

שדה דה תל אביב (הדמיה: משרד אדריכלים בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים)
תוכנית עיריית תל אביב להצלת שדה דב(הדמיה: משרד אדריכלים בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים)

"ללא שדה דב – ענף התיירות ייפגע באופן דרמטי", הוסיף. "פינוי שדה דב יגרום נזק אדיר. אני קורא לחבריי בממשלה לדחות על הסף את ההחלטה הרעה הזו. עוד לא מאוחר להציל את אילת".

 

בתום הדיון אמר לוין, כי "בעקבות התנגדותי הנחרצת נדחתה ההחלטה על פינוי שדה דב ליולי 2019, כאשר ההחלטה על החלופות השונות, לרבות בניית הטרמינל הזמני, תתקבל בחודשים הקרובים. כמו כן הוחלט כי תיבחן לעומק האפשרות לדחות את פינוי השדה במספר שנים עד לקבלת חלופה אחרת.

 

"אני מברך על ההחלטה ומשוכנע כי בשיתוף פעולה בין משרד התיירות ויחד עם עיריית אילת, נצליח למצוא פתרונות ראויים לעיר אילת".

 

 

 

החלופה של חולדאי - השארת השדה במקומו

בשבוע שעבר אישרה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תל אביב-יפו להמליץ בפני הוועדה המחוזית על הפקדתה של חלופה תכנונית שמקדם ראש העירייה, רון חולדאי, שתאפשר את השארת שדה התעופה במקומו. מחר (ב') צפויה הוועדה המחוזית לדון באישור התוכנית להפקדה. 

 

מטרת התוכנית, אותה החל לקדם חולדאי לפני כשנתיים, היא להוות אלטרנטיבה לתוכנית שמקדמת הממשלה בשנים האחרונות יחד עם בעלי הקרקע הפרטיים במתחם, לפינוי מלא של השדה - צעד אותו רואים גורמים רבים כטעות שתפגע בתעופה האזרחית ובעיר אילת, שהגישה אליה תיפגע.

 

על פי החלופה של חולדאי, שדה התעופה ימשיך לפעול במקום ומספר יחידות הדיור שייבנו בסמוך לשדה יצומצם מ-16 אלף ל-8,000. עוד היא כוללת כ-300 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, מסחר ומלונאות בשטח שיתפנה משדה התעופה הצבאי.

 

מתוך תשעה חברי ועדה תמכו שבעה חברים בתוכנית ושניים התנגדו: סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק התחבורה, מיטל להבי, וראובן לדיאנסקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
צילום: יריב כץ
צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי
ח"כ יריב לוין
צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי
מומלצים