שתף קטע נבחר

טבח צבאי הכין בשבת ארוחה ללוחם - ונענש

הטבח שמשרת במוצב בצפון הדליק אש במטבח במהלך השבת כדי לבשל מנה לחייל טבעוני שנותר ללא אוכל. המג"ד שפט אותו ל-14 ימי ריתוק בבסיס. צה"ל: "בישול בשבת הוא בניגוד לפקודות, לפיכך הטבח נשפט"

 

ארוחות טבעוניות בצה
ארוחות טבעוניות בצה"ל. ארכיון

 

האם הדלקת אש בשבת מצדיקה ענישה של שבועיים ריתוק בבסיס? מג"ד בחטיבת הנח"ל גזר בשבוע שעבר 14 ימי ריתוק על לוחם לשעבר שמשרת כעת כטבח תומך לחימה, שהדליק אש בשבת במוצב בגבול לבנון כדי להכין מנה מבושלת ללוחם טבעוני.

 

האירוע התרחש במהלך השבת שעברה באחד המוצבים בגזרה הצפונית, בזמן שהגדוד קיים תעסוקה מבצעית באזור. המנות החמות והתוספות שהוכנו במוצב לסוף השבוע היו נגועות בבשר או ברוטב בשרי, וללוחם הטבעוני לא נותר מה לאכול במהלך סוף השבוע, זולת לחם שהוגש לשולחנות או סלטים. הטבח הבחין בכך לאחר שהלוחם פנה אליו, והדליק אש במטבח במהלך השבת כדי להכין מנת גרגרי חומוס ללוחם הרעב. אחד הקצינים הבחין בכך, והטבח נשפט.

 

גורמים המעורים באירוע טענו כי הטבח פעל מתוך כוונות טובות וכדי שלא להשאיר את חברו הלוחם רעב, במיוחד לקראת סגירת שבת בגזרה מבצעית. לדבריהם, גם אם הטבח עבר על פקודות השבת, היה ניתן - לאור הנסיבות המקלות של המקרה - להסתפק בעונש קל יותר, כמו ריתוק ממושך על תנאי או נזיפה, ולא לבטל את חופשותיו של הטבח. "הוא בסך הכול דאג לחייל רעב בקו מבצעי והוא ייענש על זה", טען הלוחם שלמענו הוכן התבשיל בשבת, בפוסט שפרסם בפייסבוק, "הסיפור הזה ממש מכעיס". לטענת הגורמים, משפטו של הטבח לא התקיים לפי דין, שכן לא התקבלה בקשתו להעיד את הלוחם שהמנה הוכנה עבורו.

 

מנגד טוענים בצה"ל כי הטבח שגה פעמיים, גם כשלא השכיל להכין אוכל מתאים לחיילים הטבעונים לפני כניסת השבת, וגם שלא הכין במהלך השבת אוכל טבעוני ללוחם, מהחלופות שהיו במטבח ולא הצדיקו הדלקת אש.

 

לאחרונה הוגשה קבילה המונית של מעל 500 חיילים טבעונים וצמחונים, בהם לוחמים וקצינים, שטענו בפני נציב קבילות החיילים שעדיין הצבא לא מספק להם מענה תזונתי ראוי. לטענתם האפליה קיימת בכל רחבי הצבא, הפיקודים והזרועות, ורלבנטית בעיקר בבסיסים קטנים או במוצבים מרוחקים, בהם אחוז החיילים הטבעונים הוא קטן, והמודעות למענה עבורם מצד הטבחים ורס"רי המטבח היא אפסית ומעליבה. כתוצאה מכך אותם חיילים מקבלים מזון דל בחלבונים, חרף חומרי הגלם הטבעונים והמגוונים שהם יכולים להזמין ממרכז המזון הצה"לי.

 

לפני כארבע שנים הוגשו קבילות דומות על ידי עשרות חיילים טבעונים, ובעקבות כך צה"ל נקט בשורת מהלכים לשיפור המצב, ואף הכשיר מנת קרב טבעונית, אך לפחות לפי הקבילה נראה כי נכון להיום רובם לא מיושמים, בעיקר ביחידות מרוחקות או כאלה בהן אחוז המשרתים הטבעונים והצמחונים הוא נמוך מאוד, עד לרמת החיילים הבודדים.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בישול בשבת הוא בניגוד לפקודות, לפיכך הטבח נשפט. בבדיקה שנעשתה עלה כי במטבח הגדודי יש שלל פתרונות חלופיים ומנות טבעוניות ייעודיות שאינן דורשות בישול בשבת. צה"ל דואג לרווחתם של כלל החיילים ומקפיד לספק מגוון פתרונות הולמים לחיילים טבעוניים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages Imagebank
אילוסטרציה
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים