שתף קטע נבחר

ח"כ פרץ: "גבאי משנה את אופיה של המפלגה"

לקראת הדיון בשינוי שבו מעוניין גבאי, אשר יגדיל את מספר צירי המפלגה ביותר מ-1,200 איש, הזהיר פרץ: "אם המהלך יעבור, מפלגת העבודה לא תהיה יותר מפלגה". ואולם בית המשפט הוציא צו מניעה וביטל את כינוס הוועידה בינתיים

 

 

 

ברקע מינויו של יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית, אמורה הייתה להתכנס הערב (א') ועידת מפלגת העבודה לדון בהליכי הבחירות לוועידה העשירית. הרקע: הצעתו של יו"ר המפלגה אבי גבאי לאפשר לכל מי שביקש להיות מועמד כציר בוועידת המפלגה - למלא את התפקיד ללא בחירות. בכך יגדל מספר הצירים בוועידה מ-4,000 כפי שתוכנן ל-5,259 כמספר הנרשמים.

 

ואולם מאוחר יותר נמסר כי כינוס הוועידה בוטל, לאחר שבית המשפט המחוזי הוציא צו מניעה לכינוס וידון מחר על מועד אפשרי אחר.

 

ממפלגת העבודה נמסר: "לצערנו גורמים אינטרסנטיים בחרו להטעות ביודעין את בית המשפט ולטרטר מאות אנשים על מנת לשמר את המחנאות על פני טובת המפלגה והמדינה. אנחנו מאמינים שבית המשפט יכריע מחר לטובת פתיחת השורות והרחבת הגיוון במפלגה".

 

ההצעה לשינוי מספר הצירים אמורה להגיע להצבעת הוועידה בעוד כעשרה ימים, לאחר שאושרה על ידי הנהלת המפלגה ונדונה בוועדת החוקה של המפלגה כנדרש. הטיעונים של מצדדי השינוי היו: מתן אפשרות לפתיחת שורות של המפלגה לקהלים רבים ומגוונים, מתן מענה למאוכזבים רבים שלא ייבחרו, מניעת סכסוכים ומאבקים מיותרים בסניפים, ובעיקר - שימור והכוונת האנרגיה הארגונית לטובת הבחירות הכלליות והציבור הרחב.

עמיר פרץ ואבי גבאי. ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עמיר פרץ ואבי גבאי. ארכיון(צילום: מוטי קמחי)
 

ואולם לדברי ח"כ עמיר פרץ, ממתנגדי המהלך, "זה מנוגד להסכמות שהגענו אליהן, כי לפני חודשיים כינסנו ועידה חגיגית שהיו בה כל ההסכמות על הדרך שמקיימים בחירות וכל מה שמתבקש זה לקיים את אותן בחירות ולהתקדם הלאה ולעסוק בדברים החיצוניים, בדברים שחשובים באמת לעם ישראל, במצב הביטחוני, במצב המדיני, במצב החברתי, בזה אנחנו צריכים להשקיע את המאמצים שלנו.

 

"במשך כל השנה נתתי גיבוי מוחלט לאבי גבאי בכל המהלכים והיו מהלכים לא פשוטים - שינוי מעמדו של מזכ"ל המפלגה, שינוי מעמדה של של סיעת העבודה בכנסת, אבל היה ראוי לתת לו את ההזדמנות ולתת לו לפעול על פי דרכו. כאן אנחנו נקלעים לצומת שבעצם מעמיד את כל שאלת האופי של מפלגת העבודה במבחן ואין לי אלא להסתמך על דבריו של דוד ליבאי שאמר שאם המהלך הזה יעבור, מפלגת העבודה לא תהיה יותר מפלגה".

 

מנסים לגנוב הצבעה?

"אני לא חושב שיש פה עניין של גניבות ודברים כאלה, יש פה דיון עקרוני. מה שגבאי מציע זה שכל מי שנרשם כמועמד לחברות בוועידת המפלגה, יהיה חבר באופן אוטומטי בלי בחירות".  

 

שנה שלמה שתקת, נתת לגבאי לעבוד. עכשיו יצאת במלחמה נגדו כי הוא מנסה להכניס אלפי אנשים כצירי ועידה כדי להשתלט על המפלגה. האם אבי גבאי מנסה להיות דיקטטור של מפלגת העבודה לדעתך?

"אני לא יוצא למלחמה, אני מנהל מאבק על עניין ערכי ודמוקרטי ואני חושב שהעובדה שאתה הופך כל דבר לאיזו ביצה פוליטית אחת זה לא נכון. בית המשפט העליון של מפלגת העבודה פסק שחייבים לקיים בחירות, לאחר שהגענו להסכמה. גבאי ביקש להגדיל את הוועידה ל-4,000 איש, אני אמרתי - אין בעיה, העיקר שנשמור על עקרון הבחירות. עכשיו בא גבאי ואומר, 'בואו נבטל את הבחירות ונכניס את כל מי שנרשם'. זו המחלוקת. כל המשפטנים במפלגה חושבים שהעמדה שלנו נכונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יחימוביץ', גבאי, פרץ
צילום: מוטי קמחי
מומלצים