שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האם בקרוב נפסיק להזדקן?

  עם העלייה בתוחלת החיים יותר ויותר אנשים מבקשים לעצור את תהליכי ההזדקנות של הגוף ולהישאר צעירים ויפים לנצח. "הארכת חיים היא המציאות החדשה בשני העשורים האחרונים", אומר פרופ' בנטואיץ, "לשם הרפואה הולכת". על המחקר העולמי בתחום והטיפולים שכבר מתבצעים

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

  הצורך להישאר צעירים ובריאים גם פיסית וגם מנטאלית גורם לרבים לחפש את הסוד ולעצור את הזדקנות הגוף. על פי הנתונים של משרד הבריאות האמריקאי וארגון הבריאות העולמי, אוכלוסיית העולם של בני 65 ומעלה תגדל פי 10 תוך 100 שנים. כלומר, אם בשנת 1950היו כ-150 מיליון איש בגילאים אלו ומעלה, בשנת 2050 צפויים לחיות בעולם יותר מ-1.5 מיליארד איש ואישה מעל גיל 65.

   

  לעומת שנים עברו, היום בני הגיל המבוגר חיים באיכות חיים גבוהה ובבריאות, עובדים, מטיילים נהנים ומהווים פלח הקהל המוביל מבחינת ההשפעה הכלכלית והחברתית. 

   

  במדינות העולם כבר הבינו שישנם אנשים שמוכנים לשלם הרבה מאוד כסף על מנת להאריך את בריאותם ולטפח את צעירותם ולכן כמות הטיפולים, הפעולות והמחקרים עולה בהתמדה. "הארכת החיים היא המציאות החדשה אך הברורה למדי בשני העשורים האחרונים" טוען פרופסור צבי בנטואיץ, אשר שימש כפרופסור במחלקה לנוירולוגיה וגנטיקה התפתחותית והיום משמש כיושב ראש ארגון הרופאים למען זכויות אדם. "אחת החזיתות הברורות של עולם הביו רפואה הוא התופעה הזו (של אריכות חיים) ואין ספק שלשם הרפואה הולכת. מדובר חד משמעית במהפכה".

   

  עוד במדור 60 פלוס:  

  תזונה ואימון ביתי: כך תתמודדו עם הקיץ בגיל מבוגר

  אופנועים וצניחה חופשית: החיים באקסטרים בגיל 70

  מחקר מצא: אלו התכונות של האנשים שחצו את גיל 90

   

  שני גברים וילד (צילום: shutterstock)
  מנסים לעצור את ההזדקנות (צילום: shutterstock)

  טיפולים מעשיים כבר במדינות העולם השלישי

  לעומת מדינות העולם המערבי שמתמהמהות במדינות עולם שלישי כמו תאילנד וקולומביה ניתן כבר היום לבצע פעולות רפואיות שטרם אושרו במדינות מערביות. במרפאות בקולומביה ניתן לבצע ניסויים וטיפולים בתאי גזע, טיפולים אשר אסורים עדיין במדינות מערביות. גם העברת עירויי דם של צעירים למבוגרים הוא דבר שמתבצע כבר בקולומביה ונהיה חוקי רק לאחרונה בארצות הברית.

   

  "ארגון הבריאות העולמי ורוב מדינות המערב טרם הכירו בזקנה כמחלה ולכן הטיפולים במדינות אלה ניתנים לרוצים בכך דרך המגזר הפרטי כאשר במקביל נערכים מחקרים רבים בנושא עיכוב או עצירת ההזדקנות ואריכות חיים". אומר פרופ' בנטואיץ. 

   

  חוקרים עולמיים מחפשים כבר שנים פתרונות

  גם הרוסים הבינו לפני שנים את הפוטנציאל בתחום הארכת חיים ובפברואר 2011 חבר יזם צעיר בשם דימיטרי יצקוב למומחים עולמיים בתחום הרובוטיקה, מערכות מלאכותיות וממשקים עצביים וביחד הקימו עמותה אשר מטרתה לפתח קהילת מדענים וחוקרים בתחום הארכת חיים.

   

  מטרת העל של העמותה היא לייצר טכנולוגיה שתאפשר בניית תוכנית הארכת חיים אינדיבידואלית ואישית לכל אדם לפי הנתונים הביולוגיים שלו ועל ידי כך להאריך את איכות חייו למשך שנים רבות במטרה סופית להגיע לחיי נצח.

   

  דימיטרי טוען שעל פי הבנתו והבנת היועצים שלו 2045 יהיה התאריך שבו הוא יוכל לייצר בינה מלאכותית היכולה להכיל את תודעתו שלו וכך למעשה לחיות לנצח.

   

  בספטמבר 2013 חברת גוגל החליטה לתמוך באדם בשם ביל מאריס אשר הקים חברת ביוטק למחקר ופיתוח אשר נקראה Google Calico, מטרת החברה היתה לחקור את הזקנה ואת המחלות הנוצרות בעקבות הזדקנות כאשר הפוקוס של החברה היה לקדם ולפתח שיטות ודרכים לייצר איכות חיים בריאה, ארוכה ואיכותית יותר.

    

  "למרות שהעולם כולו עוסק בתחום וחוקר את האפשרויות", אומר פרופ' בנטואיץ "רוב הפתרונות המוצעים כיום בתחום מוצעים בנפרד, כל פיתרון בתחומו- הרפואי המדעי הטכנולוגי ועוד".

   

  אין עדיין פתרון כולל

  "המטופל אשר רוצה אריכות חיים איכותית צריך לעבוד באופן עצמאי, לחבר ולרדוף תדיר אחר עולמות תוכן שבהגדרה אינם מסונכרנים מבחינת שפה רגולציה ומתודלוגיה ולפעמים אף נמצאים באזורי זמן שונים. ומכאן נובע הקושי לקבל את האבחון הייעוץ והליווי המותאמים והרלוונטיים עבורו." מסביר

  עו"ד אוהד שחר, בעל חברת קאייזן ריגוביניישן המתמחה באריכות חיים.

   

  "לא קיים היום מקום אחד שמציע פיתרון הוליסטי אמיתי שמורכב מסל פתרונות קיימים לאריכות חיים איכותית בעולם ומסנכרן הן היכולות והן את הרצון והביולוגיה האישית של כל מטופל בתוכנית פרסונאלית ואיכותית".

   

  גם בישראל ישנו קהל לקוחות מעוניין וקהילה מדעית רפואית וטכנולוגית בעלת יכולות מרשימות בתחום."לאחר שנים של מחקר מסע יעודי ברחבי העולם , ופגישות עם רופאים מדענים וחברות טכנולוגיות מהמובילים בתחומם, הבנו שקהל היעד הישראלי גם הוא צמא לפיתרון שיאפשר לו להישאר כמה שיותר צעיר, בריא ואנרגטי לכמה שיותר זמן" מוסיף עו"ד שחר.

   

  "השינוי יתחיל בהכרת הזקנה כמחלה"

  "בעולם ישנם פיתרונות נקודתים כגון טיפול ספציפי, תוכנית הבראה, בדיקות, מעבדות מיוחדות לנושא וחברות טכנולוגיות בתחום". מסביר עו"ד שחר "למעשה ישנם כלים שונים המסוגלים כל אחד בעולמו לייצר ערך והבנה. במקביל יש חוסר בהתאמה אישית בפועל של שלל היכולות בעיקר הטכנולוגיות והמדעיות ובליווי מתמשך וצמוד לאור התובנות". 

   

  "ההבנה הרפואית הקלאסית היא  בואו נתקן מה ששבור. ובמצב מתקדם יותר, בואו נמנע ככל הניתן היום על ידי פעולות מקדימות את מחלות המחר". מוסיף פרופ' בנטואיץ "התפיסה של הארכת החיים היא שונה, כמובן על בסיס הרפואה ומתוך כבוד ראוי למקומה, נאמר גדולת המחלות היא למעשה הזיקנה שהיא פעולה ביולוגית טיבעית. וכשהיא עושה את מה שהיא אמורה לעשות היא פותחת את הדלת למרבית התחלואים שכמובן בסוף גורמים למוות".

   

  "כאשר תוכר הזקנה כמחלה, דבר שלמעשה לא קיים היום בארגון הבריאות העולמי וו/או ב FDA, לאור הכרה זאת ניתן יהיה להבין מה לעשות כדי לשנות אותה ברמת האישית, לעקב ולייצר במקביל הליכי rejuvenation ככל הניתן. נקודת ההתחלה היא הבנה עמוקה ופרסונלית של ביולוגית הלקוח – משם יהיה אפשר להתחיל".

    

  "אך חשוב לזכור", ממהר לציין עו"ד שחר "גם אחרי שמחליטים להתחיל את התהליך, יש לדעת שבדומה לחדר כושר ולשמירה על אורח חיים בריא, גם כאן מדובר בתהליך שברגע שנכנסים אליו יש לבצע אותו לאורך כל החיים".

   

   

  בלי טיפולים: האזורים הידועים בעולם בהם כדי לחיות ולהגיע לגיל מבוגר בבריאות 

   

   

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  להשאר צעירים ובריאים לנצח
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים