שתף קטע נבחר

אבי גבאי לנתניהו: "יש לך כסף, תממן את הבית שלך בקיסריה"

בריאיון באולפן ynet, יו"ר העבודה אומר שהוא "בודק אפשרות" לחקיקה שתציב אותו בראש האופוזיציה אף שאינו ח"כ, "לא מתרגש" מאיומי לבני לפרק את המחנה הציוני אם לא תקבל את התפקיד - ותוקף את ראש הממשלה: "מה הבעיה שיממן את העציצים בבית הפרטי שלו?"

 

 

 

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי תוקף בריאיון באולפן ynet את ראש הממשלה בנימין נתניהו, על רקע כתב האישום שהוגש נגד רעייתו על הוצאות פרטיות שמומנו מתקציב המדינה. "ראש הממשלה הוא אדם אמיד, גם אני, יש לכל אחד מאיתנו כמה מיליונים. הוא יכול להרשות לעצמו לממן את הבתים הפרטיים שלו, והיה צריך לקבל החלטה מאוד פשוטה - את הבית בבלפור הציבור מממן, את הבית בקיסריה הוא מממן".

בנימין נתניהו ושרה נתניהו (צילום: שאול גולן)
נתניהו ורעייתו. "שיממן את הבית שלו ואף אחד לא יוכל לומר כלום"(צילום: שאול גולן)

פרשת המעונות ()
 

לדברי גבאי, העובדה ש"מנכ"ל משרד ראש הממשלה, היועץ המשפטי, כל העולם כולו, נוסע לקיסריה לראות מה קורה בדירה... תגידו - השתגענו? במקום לטפל ביוקר המחיה, לדאוג לצעירים, לדאוג למערכת הביטחון, הם מתעסקים באם יקנו מטפסים על הקירות בקיסריה או לא. טירוף הדעת".

 

- ראש הממשלה טוען: אתם לא מצליחים למצוא אותי באמת אז אתם רודפים אותי עם מזגנים וחמגשיות.

"זה בדיוק העניין, שיממן את הבית שלו ואף אחד לא יוכל לומר כלום. מה הבעיה שבן אדם שיש לו בית פרטי יממן את העציצים שם? למה זה פתאום לא מובן מאליו? כשאני אהיה בתפקיד, ההגדרה תהיה מאוד ברורה: מה שציבורי הציבור יממן, כל השאר זה לא עניינו של הציבור. הוא לא צריך לממן שום דבר בבתים הפרטיים של אף אחד".

 

תגובת נתניהו לדברים תובא לכשתתקבל.

 

 

האיום של לבני? "בלבנון התרגשתי, זה רק פוליטיקה"

הסוגיה שמסעירה כרגע את האופוזיציה ובמיוחד את הסיעה הגדולה בה בכנסת, המחנה הציוני, היא מי יחליף את יו"ר הסוכנות הנכנס יצחק הרצוג. "יש לנו חודש. נשב, נשקול, נחשוב, נדבר, נתייעץ, נקבל החלטה", אומר גבאי.

 

מה דעתך על יו"ר התנועה ציפי לבני כיו"ר אופוזיציה?

"אני לא אתן ציונים לאף אחד כאן".

 

- אתמול היא אמרה בפומבי : אני רוצה להיות יו"ר האופוזיציה, וציפתה לאיזושהי תגובה.

"כשירו עליי בלבנון התרגשתי קצת, כשעליתי על מטען בלבנון זה היה קצת מרגש. זה לא דברים מרגשים, זה בסך הכול פוליטיקה. לקבל החלטות, את זה אני יודע לעשות. תאמינו לי, אני אקבל את ההחלטה הנכונה".

 

- חקיקה שתגרום לכך שאתה תהיה יו"ר האופוזיציה היא ריאלית?

"היא גם אפשרות, בוודאי, אני חושב שזה הפתרון הנכון. בסופו של דבר אני יו"ר המפלגה הגדולה באופוזיציה. האם זה ריאלי? אנחנו בודקים גם את האפשרות הזאת".

 

- אתה יכול להבטיח שבבחירות הקרובות תרוצו בתור המחנה הציוני?

"אני לא יכול להבטיח שום דבר בדברים האלה, אני יכול להבטיח שאנחנו נעשה את מה שצריך לעשות על מנת שזה יקרה. אני מקווה מאוד שזה יקרה, אבל אתה יודע, זה טנגו, צריך שניים בטנגו, זה לא רק אחד".

ציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
ציפי לבני. או יו"ר האופוזיציה - או פירוק המחנה הציוני(צילום: אוהד צויגנברג)
 

על השם המרכזי כעת בבורסת השמות הפוליטית, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, גבאי אומר ש"אני מקווה בשביל מדינת ישראל שהוא ייכנס לפוליטיקה, ואני מקווה מאוד שהוא יצטרף אלינו למפלגת העבודה, למחנה הציוני".

 

- אתה בכל מקרה תהיה מי שיוביל את המחנה הציוני או העבודה בבחירות הבאות, לא משנה איזה תנאי יציב איזה מועמד?

"החברים במפלגת העבודה בחרו בי להוביל את המפלגה, זה לא תפקיד שאני מעביר בירושה".

 

- זו מפלגה אוכלת ראשיה.

"אוכלת ראשיה אחרי הבחירות, לא לפני הבחירות".

 

- בשביל להיות מנהיג חזק אתה צריך להיות חזק גם בפוליטיקה הפנימית ותראה את המנהיג שעומד מולך, הוא חזק.

"אנחנו משנים את מפלגת העבודה. אני פותח את מפלגת העבודה לציבורים חדשים שרוצים להיות חלק מהעשייה וחלק מהפעילות ורוצים להיות חברי ועידה".

אבי גבאי (צילום: ירון ברנר)
אבי גבאי באולפן. קורא להחרים את יקבי ברקן בשל הגזענות(צילום: ירון ברנר)
 

- ואז באים איתן כבל ועמיר פרץ ומפריעים לך?

"ולכן יש את המלחמה הזאת. אני עושה בדיוק את מה שהבטחתי בפריימריז, לפתוח את מפלגת העבודה לקהלים נוספים ואנשים חדשים, ויש כאלה שלא אוהבים את זה. יש כאלה שאוהבים את מקורות הכוח הישנים ואת הפוליטיקה הפנימית, ואני עוסק באיך להרחיב את זה".

 

- חבריך למפלגה, אותם "מקורות כוח ישנים", אומרים שדווקא זה מה שיהפוך את המפלגה הזאת ללא דמוקרטית וישאיר רק את הליכוד כמפלגה דמוקרטית.

"מה הם יגידו? שהם לא רוצים שיפגעו בכוח שלהם? אז אומרים דמוקרטיה. במקום מעט מאוד אנשים - שכולם יודעים מיהם ומהם ומי שולט בהם - 5,300 איש, ואם אפשר שיהיו 10,000 חברי ועידה ויוכלו לומר את דעתם".

 

גבאי הוסיף: "אתם מפספסים בענק את הפעילות העצומה שקורית היום, שפוגשים ציבורים ערב ערב, דברים שלא היו. מפלגת העבודה עסקה בעבר בלפגוש מתפקדים, היום אנחנו פוגשים ציבורים ואת זה אתם לא רואים כי אתם פוגשים את אלה שכל הזמן מקטרים. מפחדים שייקחו להם את הכוח, זה הכול".

 

 

"לא הבאת ביטחון בדרום - לך הביתה"

בתחילת דבריו גבאי ביקש להתייחס לפרשת "יקבי ברקן", שהפלתה עובדים יוצאי אתיופיה בשל דרישות כשרות. "אנשים שהלכו אלפי ק"מ ברגל כדי להגיע למדינת ישראל הם יהודים לכל דבר ועניין, גם בהוויה שלהם, גם בהגדרות, אפילו של הרב עובדיה. וזה שבמדינת ישראל יש היום כאלה שמפלים אותם משיקולים עסקיים, אסור לנו להסכים לזה, אסור לקנות ביקבי ברקן עד שהם לא ישנו ההחלטה הזאת", אמר.

 

בהתייחס לפרשת הזזת הנוסעות ב"אל על" לדרישת נוסעים חרדים, יו"ר העבודה אמר ש"זה בלתי נסבל לחלוטין. האישה לפני הכול. זה המקום שלה, שם היא תשב. זו החלטה שלה אם היא רוצה לעבור או לא".

 

- מילה על מה שקורה ברצועת עזה ובגבול הצפון.

"אני לא יודע מה היה בגבול הצפון. כל הפעילות שלנו בצפון שנועדה להדיר את חיזבאללה מהגדר ולהוציא את האיראנים מתוך סוריה - גיבוי מוחלט שלנו למה שהממשלה עושה.

 

"לגבי עזה, ממשלת נתניהו לא מספקת ביטחון לתושבי עוטף עזה כבר הרבה מאוד חודשים. בין סבב לסבב היא יושבת רגל על רגל, הכל ספינים. אתמול ליברמן הוציא איזה ספין חדש על ניקוסיה, משהו בלרנקה. הדבר האמיתי שצריך לעשות זה לנתק את הציבור בעזה מהחמאס. ניסינו במשך 11 שנה, מ-2007 אנחנו מנסים לעשות את זה באמצעות לחץ ולחץ ולחץ. אנחנו רואים שזה לא עובד. הציבור שם נמצא עם החמאס.

טרקטור בשדה בוער בעוטף עזה (צילום: AP)
שדה בוער בעוטף עזה. "צריך פשוט לקבל את המלצות הצבא"(צילום: AP)
   

"הדרך שצריך לעשות זה גם לתת תקווה לתושבים שם - והצבא מדבר על זה, בישיבת הקבינט האחרונה הצבא בא עם המלצות והמערכת הפוליטית מפחדת לקבל את המלצות הצבא. אני הייתי עושה דבר מאוד פשוט, מקבל את המלצות הצבא בעניין הזה. חד משמעית. ולא מפחד ממה בנט יגיד, ממה ליברמן יגיד ואיך הם יוציאו אותי פחות ימני או יותר ימני".

 

- גם בלי הושטת יד מצד חמאס מבחינת השבויים והנעדרים?

"אם אנחנו נדע לעשות את זה בצורה חכמה - ולנו יש תוכנית איך עושים את זה - אפשר לקשור את זה גם בשבויים ובנעדרים, אבל אנחנו צריכים ליצור מצב שהציבור בעזה לוחץ על החמאס, מתוך מקום של תקווה ולא מתוך מקום שאנחנו לוחצים עליו".

 

- צריך להגיד, דברים שרואים מכאן לא תמיד רואים משם.

"אנחנו לא כמו נתניהו שהבטחנו לחסל את החמאס וכו'. קבל את ההחלטות הנכונות, תביא ביטחון בדרום. לא הבאת ביטחון בדרום - לך הביתה, נכשלת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
גבאי באולפן, הבוקר
צילום: ירון ברנר
מומלצים