שתף קטע נבחר

אושר: הטבה לרוכשים בקבוצת רכישה שכשלו

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק לפיו רוכשים של דירות בקבוצות רכישה שבנייתן טרם הסתיימה, יוכלו לרכוש דירה נוספת בשיעורי מס מופחתים החלים על רוכש דירה יחידה

דירה שנרכשה בעסקה עם קבוצת רכישה ובנייתה טרם הסתיימה - לא תחשב לרוכש כדירה שנייה לקביעת שיעור מס הרכישה. כך נקבע בתיקון חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) שהתקבל אמש (ב') סופית פה אחד במליאת הכנסת, בקריאה שנייה ושלישית.

 

התיקון קובע כי הטבת המס תחול על דירה שנרכשה במסגרת קבוצת רכישה, בתנאי שבנייתה לא החלה בתוך 4 שנים ממועד רכישתה, או אם שוכנע מנהל רשות המסים שחל עיכוב מהותי בהשלמת בנייתה, או אם החזקה בדירה לא נמסרה לרוכש תוך 6.5 שנים.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בתנאים אלה - הרוכש יוכל לרכוש דירה נוספת בשיעורי מס רכישה מופחתים, החלים על רוכש דירה יחידה או משפר דיור, ובלבד שמדובר בדירתו היחידה. עם זאת הרוכש חייב יהיה למכור את הדירה שנרכשה בקבוצת הרכישה תוך 18 חודשים מיום השלמת הבנייה.

 

רוכשים ללא אופק מגורים

מדובר בהצעת חוק שהוגשה על ידי חברי כנסת מסיעת יהדות התורה, אורי מקלב, משה גפני ויעקב אשר. יוזמי התיקון ציינו כי רוכשים רבים של דירות בקבוצת רכישה, נתקלים פעמים רבות בקשיים בקבלת היתרי הבנייה ובביצוע הבנייה בפועל. לעתים הליך הבנייה מתעכב במשך שנים רבות, כשבתקופה זו נותר הרוכש ללא מענה וללא אופק למגורים בדירה, שעבורה שילמו כסף רב.

 

עד לתיקון שאושר אתמול - אם רוכש זה היה מעוניין לרכוש דירה אחרת כדי לא להמשיך להשחית את כספו בשכירות, הוא נדרש לשלם מס רכישה בשיעורים החלים על מי שיש לו יותר מדירה יחידה. זאת אף שהוא איננו מחזיק בפועל בדירה נוספת ואף שמצבו הורע יותר, עקב הסכומים הכבדים שהוא כבר השקיע בינתיים בעסקה שבמסגרת קבוצת הרכישה.

 

 

 

כעת נקבע, כי כל זמן שבניית הדירה אותה רכש בקבוצת הרכישה טרם הסתיימה - היא תחשב לדירתו היחידה עד להשלמתה.

 

"משמעות התיקון שהתקבל לגבי מחיר הדירה היא אקוטית ועשויה לחסוך לרוכש מעל 100 אלף שקל, אותם היה נדרש לשלם אלמלא התיקון ששינה את החוק, אמר אמש ח"כ מקלב במליאת הכנסת. "בחקיקה צרכנית אנחנו מונעים בדרך כלל סכומים קטנים יותר שהפסיד צרכנים רבים. במקרה הזה אולי לא רבים הפסידו עד כה את הסכומים הגדולים החדשים אבל מי שכבר נפל בפח הזה, נפל בגדול". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
index open
כלכלה נדל"ן מטבעות כסף בית משכנתא
index open
מומלצים