שתף קטע נבחר

סערה: דוגמנית עירום על רקע הכותל

מריסה פאפן, דוגמנית עירום בינלאומית, הצטלמה בעירום מלא על רקע הכותל. את התמונות היא מציגה בתערוכה בבלגיה, וטוענת כי בחרה דווקא בלוקיישן המקודש "כדי לשבור את החומות", כדבריה. הצלם הקפיד להתמקד בכותל, ולא לצלם את הר הבית וכיפת הזהב. רב הכותל: "אירוע חמור"

דוגמנית בלגיה הכותל המערבי כותל ()
מריסה פאפן. הצלם התאמץ ללכוד את הכותל בלבד - ולא את הר הבית

 

אמנות בינלאומית - או פגיעה אנושה ברגשות מאמינים: מריסה פאפן, דוגמנית עירום בת 26, הצטלמה לאחרונה בעירום מלא על רקע הכותל המערבי. את התמונות היא מציגה בימים אלה בתערוכה בבלגיה, וטוענת כי בחרה דווקא בלוקיישן המקודש "כדי לשבור את החומות", כדבריה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

פאפן - דוגמנית המצטלמת בעירום בכל העולם - מספרת כי הגיעה לישראל כדי לחגוג 70 שנות עצמאות, ואת התמונות השנויות במחלוקת צילמה ביום פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים, לפני כחמישה שבועות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

היא הצטלמה עירומה על כיסא פלסטיק על גג בית פרטי בעיר העתיקה, הצופה על הכותל המערבי, כאשר רחבת הכותל נראית היטב ברקע. הצלם הקפיד שלא לצלם את הר הבית וכיפת הזהב – ככל הנראה כדי שלא לפגוע ברגשות המוסלמים. רגשות הציבור היהודי פחות נגעו לו, והוא עשה מאמץ ניכר להכניס לעדשה רק את הכותל המערבי.

 

 

מסרים של חופש

תושב ירושלים, אלכס טנצר, שנתקל בתמונת העירום של פאפן בכותל המערבי היה בהלם. "זה טירוף", אמר. "רק בן אדם חולני יכול להצטלם בעירום ליד הכותל".

 

הדוגמנית והצלם (בני פרוט. עיתון HLN )
הדוגמנית והצלם(בני פרוט. עיתון HLN )

 

פאפן הבהירה שהיא מודעת לכך שהצילום עלול להיראות כפרובוקציה בעיניהם של חלק מהאנשים, אך מצד שני, כדבריה, היה לה חשוב להראות שכל אדם, גבר או אישה, יכולים להאמין במה שהם רוצים - והדבר העיקרי זה החופש. עוד אמרה, שירושלים היא עיר מעורבת - דתית וחילונית ורב-תרבותית - וזאת האמירה שלה.

 

מי שצילם אותה היה מתיאס למברכט (26). תמונות העירום מהכותל וממקומות נוספים בעולם מוצגות בתערוכה "הדרך אל החופש", שתהיה פתוחה עד לחודש ספטמבר בגלריית "פרנק רוז" בקנוקה שבבלגיה.

 

באה לחגוג שבעים לישראל (אתר האינטרנט והפייסבוק של מריסן פאפן)
באה לחגוג שבעים לישראל(אתר האינטרנט והפייסבוק של מריסן פאפן)

 

למברכט, שאף הצטלם עם הדוגמנית כשהם אוחזים בתמונה – הסביר כי "המסר שלנו הוא שהחופש לאדם הוא מעל כל דבר אחר. איך שמריסה חיה משקף לגמרי את המסר הזה. הגוף שלה היה מושלם להתחבר לתערוכה הזאת".

 

"אירוע מביך ומצער"

הקרן למורשת הכותל המערבי מסרה בתגובה כי "הארוע החמור צולם מאחד הגגות הצופים על הר הבית והכותל המערבי, ולא חלילה ברחבת הכותל המערבי". רב הכותל, שמואל רבינוביץ', אמר כי "מדובר באירוע מביך, חמור ומצער, שפוגע לדאבון לב בקדושת המקום וברגשותיהם של הפוקדים את המקומות הקדושים".

 

מריסה פאפן (אתר האינטרנט והפייסבוק של מריסן פאפן)
מריסה פאפן בכרנכ שבמצרים. שם זה נגמר במעצר וחקירה(אתר האינטרנט והפייסבוק של מריסן פאפן)

 

פאפן עצמה מספרת כי תיבת הדוא"ל שלה מפוצצת בנאצות, וברשת החברתית מאחלים לה "להישרף בגיהנום". היא מיהרה לכתוב מאמר תחת הכותרת "כותל הבושה" באתר האינטרנט שלה.

 

"תיבת הדוא"ל שלי עומדת להתפוצץ מאיומים ונאצות שוב", כתבה. "לכל אלה שכותבים את הזעם שלהם, כדאי שתשמרו על האנרגיה. אני אפילו לא פותחת את המיילים שלכם. אחרי ההרפתקה שלי במצרים ידעתי שאני רוצה לדחוף גבולות של דת ופוליטיקה אפילו יותר רחוק; לשבור את החומות שנבנו כדי לשמור על הנשמות המשוטטות שלנו על הכוכב הזה תחת שליטה. במילים אחרות, להראות את הדת האישית שלי בעולם שבו חופש הפך לדבר שהוא מותרות".

 

מריסה פאפן (אתר האינטרנט והפייסבוק של מריסן פאפן)
הלוקיישן שבו צולמה התמונה(אתר האינטרנט והפייסבוק של מריסן פאפן)

 

היא הוסיפה כי "את החירות הזאת תיעד הפעם מתיאס למברכט במסע בן שלושה ימים ברחבי ישראל – מתל אביב לירושלים, לים המלח ובחזרה. אני לא יודעת אם זה היה צירוף מקרים או לא, אבל בדיוק כשהגעתי נפתחה השגרירות האמריקנית, ביום שבו היינו בירושלים. ישראל חגגה 70 שנות עצמאות. ובזמן שכל ירושלים חגגה, אני נהניתי משמש של אחר הצהריים על הגג אחרי בוקר של ריצות במדבר – לתעד את הרגעים האחרונים של המסע שלנו". 

 

לפני כשנה הצטלמה פאפן בעירום מלא מול שניים מסמלי התיירות הבולטים של מצרים - הפירמידות בגיזה ומקדש כרנכ בעיר הארכיאולוגית לוקסור שבדרום המדינה, ופרסמה את התמונות. היא נעצרה לחקירה במשך כמה ימים - ושוחררה.

 

מריסה פאפן (אתר האינטרנט והפייסבוק של מריסן פאפן)
מריסה פאפן בים המלח(אתר האינטרנט והפייסבוק של מריסן פאפן)

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתיאס למברכט
מריסה פאפן על רקע הכותל המערבי
צילום: מתיאס למברכט
מומלצים