שתף קטע נבחר

חוק השבות לא מתאים ליהודי אתיופיה: מכתב גלוי לנתניהו

אחרי סערת האתיופים ביקבי ברקן, הרב יואל בן נון פונה במכתב גלוי לראש הממשלה ומבקש לתקן את העוול לשארית הפליטה השוהה במחנות המעבר באתיופיה: "מי שמקבל צאצאים לא יהודים של סבא יהודי באירופה, צריך היה לקבל מי שהוכר כ'זרע ישראל' עד 7 דורות מאתיופיה. אנא בצע את החלטת הממשלה"

ברוך ה' יש לנו מדינה, וגם כנסת נבחרת וממשלה מובילה, וכל כבודם של מנהיגים ונבחרי ציבור - מכבוד ה' הוא. מתוך הכרה והוקרה של בית גידולך הציוני, אני פונה ישירות אליך - ראש הממשלה. אנא בצע את החלטת הממשלה (716), שנתקבלה בהנהגתך לפני כשנתיים וחצי, והעלה סוף-סוף את 8,000 הנותרים, שארית הפליטה מאתיופיה, הממתינים שנים רבות בכיליון עיניים לשוב לירושלים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

אל תשים ליבך ליועצים ולפקידים ולארגונים, שמנסים בכל כוחם לעצור את העלייה הזאת, ומטעים אותך במצגות שווא. אני נאבק למען העלייה הזאת מאז מבצע שלמה, זה 28 שנים, ובכולן אני שומע את טענת ההפחדה השקרית: "כל אתיופיה בדרך"; "כמו חוט של סוודר שנפרם ונמשך" – ואין שום אמת בטענה זו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

אתה יודע שחיבור של נתונים אמיתיים בחלקם, יוצרים מצגת שווא. בראשית הציונות (1868), ביקר יוסף הלוי באתיופיה, והעריך את מספרם של היהודים שם ב-150 אלף; כשליש מהם נכחדו במגפה נוראה ('קֶפוּ-קֶן'; 1892-1888), וכשליש התנצרו.  

 

 

לא הייתה באתיופיה אופציה של התבוללות חילונית, ומי שלא החזיק מעמד, התנצר כדי לשרוד. הגיבורים מ"ביתא ישראל" ששרדו ביהדותם חשו כעס עמוק על ה"פאלאשמוּרה" (המוּמרים), אבל אסור לכעוס על צאצאיהם השבים ליהדות אחרי כמה דורות.

 

שבים ליהדות בכל ליבם

חוק השבות נוסח עבור המציאות באירופה, ולכן הכיר בבנים ובנכדים של סבא יהודי שרוצים לחזור לעמם ולעלות לארץ גם בלי שהתגיירו, כי צאצאי יהודים עד דור שלישי נחשבו כיהודים שהתבוללו, ואם הם רוצים לחזור, מקבלים אותם במדינת ישראל כחלק משיבת העם לארצו.

 

יהודים באתיופיה חוגגים עצמאות ()
"אחרי 28 שנות מאבק, לא ארפה". יהודים באתיופיה חוגגים עצמאות

 

יהודי אתיופיה החזיקו מסורת יוחסין של 7 דורות לאחור, למניעת נישואי קרובים, דבר שלא היה נהוג בשום עדה בגלויות העם היהודי, אולם הם בדקו יוחסין לפי האב, ולא לפי האם.

 

החלת חוק השבות כלשונו על המציאות באתיופיה, יש בה עיוורון ופגיעה ביסודות הצדק והמשפט של המפעל הציוני. מי שמקבל צאצאים לא יהודים של סבא יהודי באירופה, צריך היה לקבל מי שהוכר כ"זרע ישראל" עד 7 דורות מאתיופיה, אפילו אם אבות-אבותיהם התנצרו, ובתנאי שהוכיחו את רצונם הנחוש לשוב ליהדותם. על זה אמר בנימין זאב הרצל (בנאומו בקונגרס הציוני הראשון): "הציונות היא שובנו אל היהדות עוד לפני שובנו אל ארץ היהודים".

 

זה בדיוק מה שקורה מאז מבצע שלמה בגונדר ובאדיס-אבבה. המבקשים לעלות השאירו את עברם מאחוריהם ושבו ליהדות בכל ליבם, בהדרכת רבנים מומחים ולפי ההלכה. כל מי שפגש אותם שם ראה זאת. אבל, בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, אתה לא רצית לבקר אותם בעת ביקורך הממלכתי באתיופיה!

 

אם רק הם היו לבנים

אילו הושלם גיורם בחו"ל, היו עולים לארץ לפי חוק השבות, ושום פקיד או יועץ - גם לא אתה - הייתם יכולים למנוע זאת. אולם מדינת ישראל לא השכילה להחיל עליהם את חוק השבות, וקיבלה את רובם לפי חוק הכניסה לישראל, ורק בתנאי (שנקבע על ידי הרבנות הראשית), שייחוסם ל'זרע ישראל' הוא מצד אמותיהם, 7 דורות לאחור. זה כמו לומר לצאצאים של יהודים מאירופה – "רק אם הסבתא שלכם הייתה יהודייה. אבל אם רק הסבא היה יהודי, תישארו בחוץ".

 

בהחלטת הממשלה 716 תוקן העוול העיקרי, ועל פי הקריטריונים שנקבעו בהחלטה אין שום פתח לגלי עלייה נוספים, אבל הפקידים והיועצים הניחו מכשול אחרי מכשול, וההחלטה לא בוצעה.

 

כל השנים אנחנו שומעים את טענת השקר, לפיה המחנות בגונדר ובאדיס מתמלאים מחדש כל הזמן. לכל אורך הדרך, ממשלת ישראל היא שקבעה קריטריונים ומכסות עלייה, ותמיד נשארו קרובי משפחה מאחור. כאשר מעלים "זרע ישראל" רק מצד אמותיהם, ברור, שמשאירים קרובי משפחה מאחור. כאשר מעלים 1,300 נפש, ברור שמשאירים קרובי משפחה מאחור. כשמחליטים להעלות עוד אלף, ברור שמשאירים קרובי משפחה מאחור.

 

ואז עולות זעקות השבר של צעירים וצעירות המשרתים בצה"ל, בעוד סבא או סבתא שלהם מסורבי עלייה על ידי (פקידי) ממשלת ישראל. לא שמענו על עלייה יהודית שפקידים דורשים לאשר לה תקציב מראש, כולל המשכנתאות לדירות שיקבלו כעבור שנים. רק כאן מבקשים לחשב מראש תקציבי קליטה לשנים רבות, וכבר כעת לבצע "קיצוץ רוחבי", וכל זה - לא כדי לאפשר את השלמת העלייה, אלא כדי לעצור אותה ולגרום סבל נוסף ומיותר.

 

הזדמנות היסטורית

אחרי 28 שנות מאבק, לא ארפה. הצעירים במטה המאבק נותנים לי כוח. לא נישעה למצגות שווא ולטענות שקר, ואני מפציר גם בך, ראש הממשלה, להתעלם מהן.

 

יש לפניך הזדמנות היסטורית לסיים באמת את סיפורה הכאוב של העלייה המופלאה הזאת, בלי להפריד אבות מאימהות, ולהשלים את קיבוץ הגלויות מאתיופיה כמבצע ציוני חסר תקדים. אחר כך יטופלו בקשות עלייה באופן פרטני, כמו בכל התפוצות. אני מבקש ממך לבצע את החלטת הממשלה שלך (716) במלואה, ובמהירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב יואל בן-נון
צילום: שאול גולן
מומלצים