שתף קטע נבחר

שכנים ולא שונאים: למה הלטינים מאוחדים במונדיאל?

בסקוטלנד שונאים את אנגליה, גרמניה מתעבת את צרפת – אז איך זה שקולומביה מעודדת את פנמה ומקסיקו תומכת בברזיל? במונדיאל הזהות ההיספנית מנצחת את המחלוקות, ואמריקה הלטינית רואה עצמה כמדינה אחת, לא כשכנות-יריבות. ובכל זאת, יש נבחרת אחת שאף אחד לא סובל

 

אם לאורך משחקי שלב הבתים של המונדיאל הבטתם ביציעים וראיתם חבורה של קולומביאנים מעודדת את פנמה או קבוצה של מקסיקנים מריעה לנבחרת ברזיל, אל תהיו מופתעים. העיניים שלכם לא הטעו אתכם. בגביע העולם בכדורגל, אמריקה הלטינית היא מדינה לכל דבר.

 

אחת לארבע שנים נוהגים הלטינים להניח למחלוקות ביניהם ולעודד את השכנים שלהם, מי שפעם היו יריביהם. רבים מהאירופים מופתעים מכך, שהרי תרחיש שבו סקוטי יעודד את נבחרת אנגליה, למשל, סביר הרבה פחות, אבל עבור תושבים באמריקה הלטינית התשוקה לראות את האזור שלהם רושם הישגים נאים במונדיאל חזקה יותר מהיריבויות הפנימיות.

קולומביה אוהדים לטינים אמריקה הלטינית מסביב לכדור מונדיאל (צילום: AP)
"אנחנו ההיספנים חייבים להיות מאוחדים". אוהדי נבחרת קולומביה(צילום: AP)

"אני ממרכז אמריקה אבל אני לובש את החולצה של נבחרת פרו כדי לתמוך בה", סיפר בשבוע שעבר ווילסון קסטיו מאל-סלבדור, הנשוי לאישה פרואנית וחי כיום במיאמי, עיר שהיא בית לאוכלוסייה עצומה של מהגרים מאמריקה הלטינית. "אם פרו לא תעלה לשלב הבא, אתמוך במדינה הלטינית הבאה – וכך הלאה". בני הזוג באו עם ילדיהם למונדיאל ברוסיה בכוונה לצפות בכמה שיותר משחקים של הנבחרות מאמריקה הלטינית. "תמיד נתמוך במדינות אמריקה הלטינית, כי אנחנו היספנים ואנחנו צריכים להיות מאוחדים", אומרת אשתו של ווילסון, ג'ניס קסטיו.

 

מסביב לכדור – עוד כתבות:

לאהוב את הנבחרת, לשנוא את המשטר: עם האיראנים בניו יורק

כמה איסלנד קטנה? האוהדים והנבחרת משפחה

אוהדים אספו זבל: יפן והניקיון – מה הקטע?

 

עדרים שלמים של אוהדים לטינים הגיעו למשחקים ברחבי רוסיה כדי לתמוך בשכנים שלהם, ויש אוהדים שעושים זאת תחת הכותרת – Si, Se Puede, הגרסה הספרדית ל-Yes, We Can המפורסם של ברק אובמה. לפי נתוני מכירת הכרטיסים שפורסמו שבוע לפני פתיחת הטורניר, חמש מעשר המדינות שאוהדיהן קנו את מספר הכרטיסים הגדול ביותר למשחקי המונדיאל הן מאמריקה הלטינית. גם ארה"ב ברשימה, ורבים מהקונים שם הם היספנים.

 

ארגנטינה? בחיים לא!

אם צריך לסמן מקרה חריג אחד באמריקה הלטינית, כזה שבו תושבי האזור אינם ששים לתמוך בנבחרת לטינית כלשהי, זהו המקרה של ארגנטינה, המדינה האירופית ביותר מבין מדינות אמריקה הלטינית, וגם זו שנתפשת כיהירה ביותר מביניהן. "אנחנו קולומביאנים, ואנחנו רוצים שקולומביה חצי-תזכה בגביע ושברזיל חצי-תזכה בגביע", אומר קרלוס גריזאו, שבא מקאלי עם משפחתו כדי לצפות בשלושה משחקים של נבחרת קולומביה ובמשחק של ברזיל מול קוסטה ריקה. ומה בנוגע לניצחון של ארגנטינה? "לאאאאא", הוא אומר בחיוך ומורה באצבע לשלילה. "ארגנטינה? בחיים לא".

אוהדת נבחרת פרו (צילום: AP)
מסע של שלושה ימים. אוהדי נבחרת פרו(צילום: AP)

האוהדים מאמריקה הלטינית מתקבלים באהבה גדולה במוסקבה, והתושבים המקומיים אפילו עוצרים אותם כדי לקבל חתימות. בשבוע שעבר נצפו חתן וכלה, בלבוש חתונה מלא, מצטלמים עם אוהדי מזמרים מפרו במרכז הבירה הרוסית. "הודות לכדורגל הם יודעים שבפרו יש יותר מאוכל ומהמאצ'ו פיצ'ו", אמר האוהד אלביס נימה בריוס.

 

"מרגש מאוד לראות את פרו במונדיאל, אנחנו מאושרים עד הגג ולכן 43 אלף פרואנים באו לרוסיה, למוסקבה", אמר פאול קסטריסיוס. "43 אלף. זה הרבה". ג'וזפּ אריאס בא מלימה: "זה היה מסע מדהים, לקח לי שלושה ימים להגיע לכאן עם כל הפרואנים. מעולם לא חשבנו שנהיה כאן, אבל הנה אנחנו פה והשמש זורחת ואנשים מצטלמים, זה נפלא".

אוהדי ארגנטינה (צילום: AP)
אוהדי ארגנטינה. חברים - שיחפשו במקום אחר(צילום: AP)

נוכחותם של המוני האוהדים מדרום אמריקה מורגשת במיוחד על רקע הרתיעה של אוהדים מאירופה להגיע לרוסיה בשל הקרע בין רוסיה של ולדימיר פוטין לארצותיהם והדיווחים השליליים הרבים בתקשורת האירופית על המתרחש במדינה שבמזרח היבשת. אוהדים ממדינות כמו צרפת ובריטניה, שבעבר היו במקומות גבוהים מאוד בטבלת רוכשי הכרטיסים למונדיאל, צללו לתחתית הרשימה הפעם.

 

ג'ו דה מונטר, איש יחסי ציבור מבלגיה, מעיד על הרתיעה של החברים שלו בבית: "אני חושב שהאירופים קצת פוחדים. בבלגיה כולם אמרו לי שאני משוגע שאני נוסע למונדיאל כאן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אוהדי נבחרת קולומביה. בעד פנמה, למה לא?
צילום: AP
מומלצים