שתף קטע נבחר

השופט החמיא לנאשמים הזוטרים בפרשת ישראל ביתנו: "הבכירים השחיתו אתכם"

עבודות שירות בלבד נגזרו על מייסד עמותת איילים מתן דהן והלוביסט סטיבן לוי, שקיבלו כספים קואליציוניים במטרה לחזק את ההתיישבות בנגב. השופט גורפינקל איחל להם להמשיך בפעילות וייחס את האחריות בפרשה לקירשנבאום וגודובסקי. גזר הדין של גודובסקי יינתן בהמשך היום

עונשים קלים ומחמאות לנאשמים הזוטרים בפרשת השחיתות במפלגת ישראל ביתנו : בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ד') שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות על מתן דהן, ממייסדי עמותת "איילים", שהודה במתן שוחד תמורת תקציבים קואליציוניים שקיבל משניים מהנאשמים המרכזיים, סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום ופעיל המפלגה דאוד גודובסקי. על נאשם נוסף, הלוביסט סטיבן לוי שהורשע בהפרת אמונים בתאגיד, נגזרו שלושה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות. העונשים נגזרו במסגרת הסדרי טיעון.

 

השופט צבי גורפינקל קבע ששניהם יוכלו לשוב לפעילותם – דהן בעמותה ולוי בכנסת, וציין שפעילותם ברוכה. באופן חריג הוא הוסיף שהם לא פעלו לטובתם האישית ושיבח את פעילותם החברתית למען המדינה. השופט הדגיש שאין במעשיהם קלון ושאינם מושחתים, אלא הושחתו על ידי הנאשמים המרכזיים.

 

בסוף דבריו מתח ביקורת על הפרקליטות והציע לה להפנות את "הארטילריה שלה" כלפי הנאשמים המרכזיים. הוא איחל לדהן לא להתייאש ממה שעבר בבית המשפט והביע תקווה שימשיך בפעילותו בעמותה, הפועלת לחזק את מפעל ההתיישבות בנגב.

 

"דהן היה אמון על הקשר עם גורמים פוליטיים בעמותה ולוי הוא שדלן שעסק בקידום עמותות בקרב משרדי הממשלה בכנסת", כתב השופט גורפינקל. "לוי עסק בגיוס תקציבים עבור העמותה. ישראל ביתנו העבירה תקציבים באמצעות פאינה קירשנבאום וגודובסקי לעמותה. השניים הגיעו להסדרי טיעון שיצא מתוכם החשד המקורי של קשירת קשר פלילי לביצוע עבירות מרמה להסוות מתן שוחד. לא מן הנמנע שיש לשקול לבטל את האפשרות להקצות כספים קואליציוניים... או לפחות ליצור גוף מפקח על חלוקת הכספים הקואליציוניים, למנוע שימוש פסול בהם. אין מדובר באנשים מושחתים".

גזר הדין בפרשת ישראל ביתנו (צילום: ליהי קרופניק)
דהאן, היום בבית המשפט(צילום: ליהי קרופניק)

עו"ד ירון קוסטליץ (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
עו"ד ירון קוסטליץ(צילום: אלכס קולומויסקי)

כחלק מההסדר הטיעון בוטל האישום נגד דני גליקסברג, גם הוא ממייסדי העמותה. דהן אמר לאחר גזר הדין: "אני שמח שהשופט קיבל את ההסדר. אפשר היה להגיע אליו מזמן. אני מקווה שהלקחים יופנמו אצל כולנו, גם אצל הפרקליטות, וזו הפעם האחרונה שאישום כזה יוגש בישראל. אם הצלחנו בכך תהיה איזושהי משמעות לסבל שעברנו בארבע השנים האחרונות".

 

עו"ד ירון קוסטליץ, שייצג את דהן עם עו"ד אביעד שאולזון, הוסיף:"בית המשפט קבע שמתן לא מושחת והשופט הביע צער שהוא נגרר לעניין הזה. הביקורת של השופט היא לא כלפי העמותות שנזקקות לכספים הקואליציוניים על מנת לשרוד, אלא על מנגנון המדינה. אנו מקווים שמתן ימשיך לבנות את הנגב והגליל".

 

עו"ד אברהם פורז שייצג את לוי אמר: "הוא עבר סבל גדל מאוד במשך כמה שנים. השופט הורה להחזיר לו את הרישיון. עבירת השוחד הגדולה מתגמדת לדבר מאד מינורי".

 

גם הפרקליטות ציינה בהסדר כי פעילותה הציבורית של עמותת "איילים" ושל העומדים בראשה היא חיובית, אבל מדובר היה בכשל פלילית.

 

בצהריים יינתן גזר דין לנאשם המרכזי דאוד גודובסקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליהי קרופניק
מתן דהן, היום בבית המשפט
צילום: ליהי קרופניק
מומלצים