שתף קטע נבחר

המנהלת חשודה בעבירות מין בתלמידות: "רצתה לקרב ולחזק"

במשטרה טוענים כי סמינר "כנפי היונה" בצפת לא משתף פעולה בחקירת המנהלת, החשודה בביצוע מעשים מגונים בתלמידות, כפי שנחשף ב-ynet. גורמים במשרד החינוך: "המחוז החרדי עושה מה שבא לו". לצד עדויות התומכות במנהלת, אחרים מזכירים "התססה נגד ההורים, כמו כת"

 

 

"אני מאמינה שיש פה משהו, אין עשן בלי אש, משהו קרה פה, אבל הפרשנות של מה שנעשה היא יותר מחוסר הבנה, היא יותר טעות מאמת. מכאן ועד לעשות מבן אדם פושע - הדרך עוד ארוכה מאוד". אמא של תלמידה בסמינר "כנפי היונה" בצפת התייחסה בשיחה עם ynet לפרסום אתמול (יום ד') שלפיו מנהלת הסמינר חשודה בביצוע מעשים מגונים בתלמידות, כפי שנחשף אתמול לראשונה ב-ynet.

 

המנהלת, בת 39 מצפת, חשודה בביצוע מעשים מגונים בנערות בזמן שהיו תלמידות בבית הספר ועל פי החשד אף ניצלה אותן לסייע לה בטיפול בילדיה ובעבודות בית שונות. במסגרת החקירה עלה גם החשד כי המנהלת הונתה את משרד החינוך במאות אלפי שקלים. היום הצליח השירות הפסיכולוגי-ייעוצי של משרד החינוך להגיע לתלמידות הלומדות כיום במוסד החינוכי, שסיפרו כי המנהלת נהגה לחבק ולנשק אותן. המנהלת הושעתה מעבודתה ובית המשפט האריך את שהותה במעצר בית בצפת בתנאים מגבילים.

הארכת מעצר למנהלת ביה
המנהלת, אתמול בדיון בבית המשפט(צילום: אפי שריר)

הסמינר בו עבדה המנהלת (צילום: אפי שריר)
סמינר כנפי יונה בצפת. אוטונומיה רבה למגזר החרדי(צילום: אפי שריר)

האמא של התלמידה במוסד החינוכי דווקא מחזקת את המנהלת: "האישה הזו עסקה מאז ומתמיד בקירוב רחוקים, היא עסקה בחיזוק בנות בתשובה, בחיזוק בנות חילוניות שרצו להתחזק. יש לה לב רחב, היא פתחה את הבית שלה בפני הבנות האלו ועשתה את זה במטרה מאוד מסוימת. יכול להיות שהיו שם שיחות לא מתאימות מכיוון שהבנות חיו חיים לא מתאימים, אבל המטרה שלה הייתה לקרב ולחזק. במסגרת יחסים קרובים הרבה דברים נאמרים, הרבה דברים נעשים, הרבה דברים קורים ואז יש גם פרשנויות. כשלא יורדים לעומק האמת ולא בודקים מכל הכיוונים לפני שקופצים, אלא רק מאשימים - אז זה מה שקורה.

 

"לדעתי, בסופו של דבר לא יהיה כלום", הוסיפה האם. "חבל מאוד שהכפישו שם בלי שיש להם בסיס לטענה. אני חושבת שנעשה פה עוול להרבה מאוד אנשים. ההתנהלות לא תקינה אבל מה שהכי מקומם אותי זו ההתנהלות של משרד החינוך, חד משמעית".

 

האם מספרת על האווירה בבית הספר כיום: "לא רק שלא דיברו עם התלמידות, הן ניזונו משמועות, היו צריכות לשמוע מכל הכיוונים. היה שם בכי והיה שם הרבה מאוד חוסר הבנה. לא דיברו איתן באופן מסודר, לא דאגו להן לממלאת מקום, לא דאגו שיהיה סדר, לא דאגו לכלום. מה שהלך שם מבחינה לימודית וחינוכית ומבחינת ההתנהלות זה פשוט בושה וחרפה, ואני מאשימה את משרד החינוך. רק אתמול התקשרו אליי מבית הספר שהמפקחת הגיעה לענות לשאלות ההורים. תגידו לי, אתם עושים צחוק? הסיפור הזה מתנהל כבר יותר מחודשיים ועכשיו נזכרתם? כי ההורים דרשו? למה לא דאגתם לזה קודם? למה לא מראש? למה צריכים להיות כל כך הרבה סימני שאלה? למה הבנות צריכות לשמוע כל כך הרבה שמועות? למה הן בלי מנהלת?".  

הסמינר בו עבדה המנהלת (צילום: אפי שריר)
(צילום: אפי שריר)

על רקע הפרסום, אומרים גורמים המעורבים בחקירה המשטרתית, כמו גם במשרד החינוך, כי בית הספר מסרב לשתף פעולה. "החקירה בעיצומה ובית הספר לא עוזר לנו להגיע לקורבנות נוספים. לא לתלמידות שלומדות בבית הספר כיום ולא לבוגרות מהעבר".

 

"מפרים באופן שיטתי חוזרי מנכ"ל"

במשרד החינוך מציינים בין היתר כי השירות הפסיכולוגי-ייעוצי של המשרד לא היה מודע למקרה ולא טיפל בתלמידות הלומדות בבית הספר בהווה. אחרים מספרים על האוטונומיה הרבה לה זוכה האגף החרדי במשרד, שבמקרה הזה, כמו גם במקרים נוספים, מונעת מהגורמים המקצועיים במשרד החינוך לטפל בנושא.

 

"המחוז החרדי במשרד החינוך עושה מה שבא לו", אומר גורם בכיר במשרד החינוך. "הם מפרים באופן שיטתי חוזרי מנכ"ל וזוכים לגיבוי מצד כל הגורמים הבכירים במשרד. לא מפתיע שבית הספר לא משתף פעולה עם משרד החינוך. המסר שמועבר מלמעלה הוא 'לא להתעסק עם החינוך החרדי'".

 

נרי הורביץ' שימש בעבר כיועץ להקמת המחוז החרדי במשרד החינוך. לדבריו, "בתוך המחוז יש מתח שבא לידי ביטוי בעבודה היומיומית בין המפקחים שמזוהים עם שיפור המשילות, הרגולציה ופיתוח המסגרות החזקות, ובין מי שמייצגים את האינטרסים המוסדיים".

 

"אנחנו לא תמיד יודעים מה קורה שם", אומר גורם נוסף במשרד החינוך. "החינוך החרדי מאופיין בתת דיווח. זה סוג ההתנהלות, זו חברה שיש איתה בעיה. הגורמים במשרד ניסו לגלות האם יש תלמידות נוספות שנפגעו מהמנהלת, אבל עד עכשיו המשרד לא הצליח לגלות זאת. בית הספר לא משתף פעולה. הקושי כרגע הוא להגיע לתלמידות הנוכחיות".

 

בתוך כך, הגיעו לידי ynet עדויות נוספות באשר למה שהתרחש בין כותלי המוסד החינוכי. "ההורים שלי כמעט העבירו אותי ללמוד שם", מספרת תלמידה מאזור צפת, "אבל חברה שלמדה שם סיפרה לנו כבר מזמן שהיחסים שם לא תקינים, שההורים לא אוהבים את עודף האהבה וההתססה נגד הורים מצד המנהלת. היא הייתה משכנעת בנות לשבור טלפונים ניידים שההורים קנו להם ומשכה את הבנות כמו כת. היו הורים שהחליטו להוציא את הילדים משם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
סמינר כנפי יונה בצפת
צילום: אפי שריר
מומלצים