שתף קטע נבחר

משבר מחירי החלב: טרה עתרה לבג"ץ

טרה מבקשת לעכב התייקרות נוספת בחלב הגולמי ומאיימת: "נצמצם ייצור מוצרים בפיקוח". החברה טוענת כי היא מפסידה עשרות מיליוני שקלים משום שהחלב הגולמי כבר התייקר לפני שנה וחצי, אולם שר האוצר מעכב את עליית המחירים של מוצרי החלב שבפיקוח, המהווים 30% מהייצור שלה. רפתנים: "טרה מנסה להביא לכך שהרפתות יספגו את ההתייקרות, היא לא מפסידה, היא פשוט לא מרוויחה מספיק"

המחלבות נגד הממשלה: מחלבת טרה הודיעה היום (ד') לעיתונות כי הגישה עתירה דחופה לבג"ץ בבקשה להוציא צו על תנאי שיורה למנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו, לעכב החלטה על העלאה נוספת של מחיר החלב הגולמי (מחיר המטרה) ב-6.25 אגורות ב-1 ביולי, יום א' הקרוב. החברה טוענת שהמדינה מונעת ממנה להעלות מחירי מוצרי חלב מפוקחים לצרכנים. השופט נועם סולברג הורה למדינה להגיב עד ה-8 ביולי.

 

החלב הגולמי הוא החלב שנמכר למחלבות בשער הרפת. טרה שייכת לחברה המרכזית למשקאות קלים שמחזיקה גם בקוקה קולה ועד כה היא הותירה לתנובה את המלחמה באי התייקרות מוצרי החלב שבפיקוח. 

 

לקריאת העתירה לחצו כאן


נעם, המקבילה של עמק. מוצרים בפיקוח שהחברות מבקשות לייקר (צילום: יח"צ) (צילום: יח
נעם, המקבילה של עמק. מוצרים בפיקוח שהחברות מבקשות לייקר(צילום: יח"צ)

 

מחיר החלב הגולמי בישראל מפוקח ונקבע לפי נוסחה שמקורה בהוצאות המחלבות. מחירי מוצרי החלב שבפיקוח נקבעים בעקבות קביעת מחיר החלב הגולמי, על-ידי ועדת מחירים משותפת למשרדי האוצר והחקלאות. בין השנים 2013 ל-2016, מחיר החלב הגולמי ירד מספר פעמים ועקב כך הוזלו מוצרי החלב שבפיקוח וכעת הוא נמצא בעלייה, אך מוצרי החלב המפוקחים לא התייקרו שכן המדינה מעכבת זאת.

 

כבר לפני שנה וחצי הועלה מחיר החלב הגולמי ומאז עיכבה המדינה את ייקור מוצרי החלב המפוקחים שהחלב הגולמי מהווה עד 50% מחומר הגלם שלהם. התייקרות נוספת ביולי, תגדיל את ההפסדים של המחלבות. טרה מפסידה עשרות מיליוני שקלים ותנובה דיווחה שהפסדיה מגיעים ל-150 מיליון שקל.

 

אי העלאת מחיר החלב הגולמי - הרפתות יספגו את ההתייקרות

ביום א' יידרש מנכ"ל משרד החקלאות לחתום על הצו שהוציאה וועדת היישום, להעלאת מחיר החלב הגולמי, אך לפני כחודש בן אליהו הודיע שלא יחתום עליו, עד ששר האוצר משה כחלון, לא יחתום על הצו להעלאת מחירי מוצרי החלב המפוקחים לצרכן. תנובה ניסתה לגרום לשר לחתום על הצו או שהכנסת תפעל לעקוף אותו. כעת טרה פועלת: היא מבקשות לגלגל את ההפסדים לרפתנים, שכן אי העלאת מחיר החלב הגולמי ב-1 ביולי משמעה שהרפתנים יספגו הפעם את ההתייקרות.

 

במקביל, כחלון שעדיין מסרב לחתום על הצו משום שהוא חושש שהתייקרות מוצרי החלב תירשם על שמו ואולי גם תגרור עליות מחירים לצרכנים בכל שוק מוצרי הצריכה, נמצא במגעים עם החקלאים שלא צלחו עד כה. עם זאת, נציגיהם אומרים שהם מעדיפים להמשיך להתדיין עם כחלון מאשר עם אגף התקציבים באוצר. מועצת החלב מצידה הודיעה למחלבות כי הרפתות יכולות להעלות את מחיר החלב הגולמי גם ללא חתימת השר.

 

טרה טוענת: הפער בין המחירים לצרכן לבין מחיר החלב הגולמי - ממשיך לגדול

בעתירה שהוגשה נגד נגד מנכ"ל משרד החקלאות, שר החקלאות, שר האוצר, מועצת החלב, התאחדות מגדלי הבקר, תנובה ושטראוס נכתב כי: "לא ייתכן שהממשלה תחליט להורות לטרה לשלם לרפתות יותר על כל ליטר של חלב, בשעה שאנו ממתינים להחלטת אותה ממשלה ממש בנוגע לעדכון המחיר המפוקח המרבי שיכולה טרה לגבות עבור שקית חלב טרי. מכיוון שמנכ"ל משרד החקלאות עלול לפרסם מחיר מטרה מעודכן ממש בימים אלה (עוד לפני תום חודש יוני), ומכיוון שפרסום שכזה יהפוך את העתירה לאות מתה, תבקש טרה להלן כי בית המשפט הנכבד יוציא צו-ביניים ויקבע דיון דחוף בעתירה".

 

עוד נכתב בעתירה כי: "בינתיים ימשיך לגדול הפער בין מחיר מוצרי החלב שבפיקוח לבין מחיר המטרה, ולכן הסעד הנכון והדחוף הוא לעצור את החלטות הממשלה שמרחיבות עוד ועוד את הפער עד שיחליט שר האוצר לאן מועדות פניו. בנסיבות אלה, הנכון הוא לבקש ולצפות כי בית המשפט הנכבד יורה לממשלה לעבוד באופן מתואם. אם זרוע אחת של הממשלה אינה בשלה עדיין להחליט בדבר מחיר מוצרי החלב המפוקחים, אזי הזרוע השנייה אינה יכולה להתעלם מכך ולהמשיך להעלות את מחיר המטרה המפוקח שחייבות המחלבות לשלם עבור החלב הגולמי".

 

הרפתנים זועמים: "רוצים שלא יהיה לנו אוכל לפרות"

רפתן אמר ל-ynet: "ברור שמכל הסיפור הזה, שהיה אמור להסתיים בהתייקרות של כמה אגורות לצרכנים אבל התנפח לבלון גדול, הרפתנים הם אלה שייצאו מופסדים כי טרה מנסה להביא לכך שהרפתות יספגו את ההתייקרות וזה מה שיקרה בסוף. ימצאו דרך לשנות את החוק, כך שאנחנו נשלם. הרפתות בקיבוצים יוכלו לעמוד בזה, הרפתות שלנו במושבים, ייסגרו. בכל מקרה אני חושב שכשתוגש העתירה של טרה, החברה תבקש בה להעלות מחירי המוצרים שבפיקוח, זה יהיה נושא העתירה, כי שם היא מפסידה".

 

רפתן אחר שמחזיק רפת במושב אמר בזעם: "טרה היא זו שהכניסה למעלה מ-100 משגיחי כשרות מהדרין לרפתות, בעלות אדירה, אז היא פוגעת ברפתנים שלה? שהרפתן הקטן לא יקנה אוכל לפרות? במצב הזה אתה מנסה לרמות את הפרות. לתת להן אוכל יותר זול. את מי דופקים פה? אדם צריך להביא פרנסה הביתה. מה, אזרוק את אבא שלי שהוא בן 70? למה הרפתנים בני ערובה לחגיגות של המחלבות? טרה לא מפסידה כסף, היא לא מרוויחה מספיק זה הכל. מי שמפסיד זה הרפתן. המדינה רוצה להגן על הצרכן ועל היצרן באמצע יש מחלבות ורשתות - שני שוחטים".

 

טרה מאיימת: "נאלץ לצמצם ייצור המוצרים המפוקחים"

מטרה נמסר כי: "טרה מבקשת בעתירתה כי הממשלה תפעל בלוחות זמנים מתואמים. לא ייתכן שהממשלה תמשיך להעלות את מחיר המטרה בעוד היא משתהה בהחלטתה בנושא מחירי מוצרי החלב המפוקחים. משק החלב מחייב התייחסות כוללת וקוהרנטית.

 

"טרה הקימה מחלבה גדולה בנתיבות לפני מספר שנים, והחליטה להקדיש כוח ייצור משמעותי למוצרי החלב, המפוקחים, הבסיסיים. טרה הסתמכה על כך שהרגולציה תפעל בהגינות, ושמחירי המוצרים המפוקחים יביאו לידי ביטוי עליות במחיר שהממשלה מחייבת את טרה לשלם ליצרני (רפתנים) החלב. העלאות מחיר המטרה תוך התעלמות מכך בפיקוח על מחירי מוצרי החלב, כבר גרמו לטרה הפסדים חסרי הצדקה בסך עשרות מיליוני שקלים. אם תימשך מדיניות כזו, של העלאת מחיר המטרה ללא הסתכלות כוללת על משק החלב, תאלץ טרה לצמצם את ייצור המוצרים המפוקחים שגורמים הפסדים הולכים ומעמיקים".

 

מהתאחדות מגדלי הבקר נמסר בתגובה: "מחיר המטרה מעודכן על פי חוק והעלייה במחיר משקפת עלייה במחירי המזונות ושכר עבודה פרמטרים אותם קבעו אנשי משרד החקלאות והאוצר. בין 2013 עד 2016 טרה נהנתה מירידה במחיר בגלל התייעלות גדולה של הרפתנים ונהנתה מעשרות מיליוני שקלים בשנה. למרות זאת, לא הגשנו בגץ בשל כך. לפחות אנו מקווים שאולי הצרכן אז נהנה מירידות אלו. יש שופטים בירושלים אמרו חכמנו".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: ADLAI & PARTNERS וקונספטיקה
צילום: ADLAI & PARTNERS וקונספטיקה
מומלצים