שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  פיילוט הטנקיסטיות הוכתר בהצלחה: "יוכלו להסתער במרדף בשטח אויב"

  לראשונה בהיסטוריית צה"ל יעמדו הערב בלטרון מפקדות טנקים לצד בוגרי הקורס אחרי שסיימו הכשרת יסוד ותעסוקה מבצעית בגבול הדרומי. הרמטכ"ל יקבע בקרוב כיצד תפעל המסגרת שבה ישולבו המפקדות, ושתכלול משימות בט"ש בגבולות: "לא ויתרנו להן בכלום. הצבא ירוויח מהמהלך"

   

  צעד נוסף בשילוב נשים לוחמות בצה"ל: בטקס סיום קורס מפקדי הטנקים באתר "יד לשריון" שבלטרון יעמדו הערב (ה') לראשונה ארבע חיילות שסיימו את הכשרתן במסגרת הפיילוט לשילוב טנקיסטיות במערך הגנת הגבולות. את ההכרעה הסופית בשאלה כיצד הן ישולבו יקבל בקרוב הרמטכ"ל גדי איזנקוט, לאחר שיוצגו לו ההמלצות המלאות של חיל השריון ומערך הגנת הגבולות. דיון בנושא יתקיים גם במסגרת פורום מטכ"ל.

   

  ארבע המפקדות החדשות הן נגה שינה (20) מבנימינה, שירן טטרואשווילי (20) מגן יבנה, שרלוט דוידוביץ פלד (20) מתל אביב ואסנת לוי (19) מירושלים. 

   

  את הפיילוט, שהחל לפני כשנה וארבעה חודשים, פתחו 15 לוחמות לאחר הכשרה בסיסית כלוחמות קרקל. הפיילוט כלל אימוני הכשרת יסוד על הטנק בכל תפקידיו (טען, תותחן, נהג ומפקד), אימונים בשטחים פתוחים וסגורים והתנסות מבצעית בגבול מצרים. סיימו אותו בהצלחה 10 לוחמות, שארבע מהן, כאמור, יצאו לקורס מפקדי הטנקים והוסמכו לתפקיד.

   

  הן יעברו בתקופה הקרובה התנסויות פיקודיות נוספות, ויחד עם שש החיילות הנוספות, שיחזרו בינתיים לשמש לוחמות בגדוד קרקל, יהוו את גרעין ההקמה למסגרת שתוקם במהלך הסתיו. ככל הנראה, מתגייסות נוספות לשריון ייכללו במחזור הגיוס הקרבי הקרוב בנובמבר הקרוב.

  סיום קורס לוחמות מפקדות טנקים (צילום: דובר צה
  מימין: נגה שינה, אסנת לוי, קצין שריון ראשי גיא חסון, שרלוט דוידוביץ פלד ושירן טטרואשווילי(צילום: דובר צה"ל)

  סיום קורס לוחמות מפקדות טנקים (צילום: דובר צה
  שירן טטרואשווילי (20) מגן יבנה(צילום: דובר צה"ל)

  סיום קורס לוחמות מפקדות טנקים (צילום: דובר צה
  שרלוט דוידוביץ פלד (20) מתל אביב(צילום: דובר צה"ל)

  סיום קורס לוחמות מפקדות טנקים (צילום: דובר צה
  נגה שינה (20) מבנימינה(צילום: דובר צה"ל)

  סיום קורס לוחמות מפקדות טנקים (צילום: דובר צה
  אסנת לוי (19) מירושלים(צילום: דובר צה"ל)

  מבין חמש הלוחמות שנשרו במהלך הפיילוט, שתיים הפסיקו בגלל בעיות רפואיות שלפי צה"ל לא קשורות להכשרתן, שתיים נוספות מסיבות מקצועיות ואחת בגלל בעיות מוטיבציה.

   

  לאורך כל הפיילוט ליווה את החיילות צוות מיוחד שכלל מפקדי טנקים מנוסים, תזונאים, גורמי כושר קרבי ורפואה, ולפי קצין חיל השריון הראשי, תת-אלוף גיא חסון, לא נרשמו פציעות לקבוצת הלוחמות.

   

  "אנחנו יודעים להגיד היום כיצד נכון לבצע את המיון למהלך, מהי המשמעות הפיזית של השירות כטנקיסטיות ובהמשך גם ללוות באופן מותאם את ההכשרה", הוסיף תא"ל חסון. "יש פוטנציאל משמעותי להרוויח מהמהלך בטווח הרחוק, כי נוכל לפנות יותר לוחמים לאימונים ארוכים ולשפר את המוכנות למלחמה. עוד לא נקבע באילו גזרות ישרתו הטנקיסטיות, אבל בשלב הראשון לכל הפחות הן ימשיכו בגזרה הדרומית מול סיני. בדיון עם הרמטכ"ל ייקבעו גודל המסגרת, ניהול כוח האדם ומשמעויות ההתעצמות. ההכנות בפיילוט בוצעו באופן מקצועי, ובפעם ראשונה בוצע פיילוט ללא מגבלת זמן".

   

  לוחמות השריון לא צפויות לקחת חלק בתמרון במלחמה הבאה, אבל תא"ל חסון הדגיש: "אם צריך לבצע מרדף לעומק שטח האויב במסגרת הביטחון השוטף, הן יוכלו לעשות זאת. יש פה פוטנציאל גדול. הן רוצות לתרום ולהיות חלק ממערך הגבולות. הן נחושות ומקצועיות. לא ויתרנו להן, לא התפשרנו בכלום והן יודעות זאת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  מפקדות הטנקים החדשות של חיל השיריון
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים