שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  במי נביעות בטעם אבטיח - אין מיץ אבטיח, יש אגס
  "נביעות +" הוא משקה מים בטעמים שמכיל רכיבי פרי, אך טעמי המשקה - אבטיח, מנגו ואננס - מכילים רכיבי פרי אגס בלבד ואין כלל מיץ אבטיח, מנגו או אננס ברשימת רכיביהם. כן יש: חומרי טעם וריח + תוספת סוכר. נביעות: "המשקה מסומן בהתאמה לדרישות הרגולציה של מדינת ישראל וכללי התיווי"

  המים של נביעות מכילים רכיבי פרי, אבל לא הפרי שחשבתם: המים המינרליים בטעם אבטיח של נביעות, המכילים רכיבי פרי, לא מכילים אבטיח, אלא תמצית טעם שמקורה באבטיח (לטענת נביעות, שכן המקור האבטיחי של חומרי הטעם והריח לא מצוין על גבי התווית). גם המים עם רכיבי פרי בטעם מנגו לא מכילים מנגו וכך גם לגבי המים בטעם אננס. רכיבי הפרי במשקאות הללו הם של פרי אחר לחלוטין: אגס.

   

  על גבי תווית המשקה הקל שנקרא "נביעות +" כתוב: "בטעם אננס", או "בטעם מנגו", או "בטעם אבטיח" ויש גם תמונה של אננס, מנגו, או אבטיח, אבל אם מסתכלים על רשימת הרכיבים - אין בה זכר לאבטיח, או מנגו, או אננס. כלומר, המים בהחלט מכילים רכיבי פרי, אבל לא הפרי שהייתם מצפים שיוכנס למשקה.

   

  לכתבות נוספות בערוץ הצרכנות

   

  נביעות + (צילום: מירב קריסטל)
  נביעות +: מים מינרליים בטעם אבטיח עם רכיבי פרי - זה בכלל משקה אגס(צילום: מירב קריסטל)

   

  נביעות + (צילום: מירב קריסטל)
  משקה בטעם אננס, ללא אננס, שהוא בכלל משקה אגס(צילום: מירב קריסטל)

  נביעות + (צילום: מירב קריסטל)
  משקה אגס בטעם אננס(צילום: מירב קריסטל)

  נביעות + (צילום: מירב קריסטל)
  אין זכר לאננס(צילום: מירב קריסטל)

    

  נביעות לכאורה עומדת בדרישות החוק, בכך שהיא נוקטת גילוי נאות על גבי האריזה ומצהירה באותיות גדולות (אך בהירות ובצידי המוצר, לא בחזיתו) שמדובר ב"משקה קל אגס על בסיס מים מינרליים טבעיים בטעם אננס/אבטיח/מנגו מכיל רכיבי פרי". השימוש באגס נובע, ככל הנראה, מהרצון שהמוצר יהיה צלול ולא צבעוני, וייתכן גם שזהו פרי שהרכז שלו זול יותר. עם זאת, אגס הוא פרי טעים ואהוב על ישראלים - אז למה לא לקרוא למים פשוט מים בטעם אגס?

   

  מאיפה טעם האבטיח? מחומרי טעם וריח כמובן

  נביעות החלה לשווק לאחרונה את המשקאות מבוססי מים מינרליים עם רכיבי פרי, כמוצר חדש שהחידוש בו הוא רכיבי הפרי. ברם, כשלרכיבי הפרי הטבעי שבמוצר בהם היא מתגאה אין כלל קשר לטעמם המוצהר של המשקאות, זה הופך את המוצר למשקה די מוזר. לטעם המוצהר אחראים חומרי טעם וריח טבעיים, שבנביעות אמרו לנו שהם תמציות אבטיח/מנגו ואננס, תלוי במוצר. עם זאת, זה עדיין לא רכיב פרי. זו רק תמצית טעם וריח.

   

  החברה משווקת את המים ככאלה שמכילים פרי. עקב כך, הצרכן עשוי לחשוב שהם אולי מועילים יותר לבריאות או "טבעיים" יותר, אך ברשימת הרכיבים נכלל לצד חומרי הטעם והריח גם הרכיב פרוקטוז – סוכר פירות שהוסף למשקה, בנוסף לרכיבי הפרי.

   

  למה צריך תוספת סוכר למשקה עם רכיבי פרי? כנראה משום שרכיב הפרי מהווה רק 15% מהמשקה, וזה לא מספיק מתוק לדעת נביעות. כמו כן, המשקה מכיל פקטין, שמשמש כחומר מייצב, מווסת חומציות וויטמינים. יש בו 16-15 קלוריות ו-3.7 גרם פחמימות ל-100 מ"ל. אל תתבלבלו: לא מדובר במים מינרליים, אלא במשקה קל שמבוסס על מים מינרליים.

  נביעות + (צילום: מירב קריסטל)
  משקה קל אגס, שמכונה משקה בטעם מנגו בזכות חומרי טעם וריח(צילום: מירב קריסטל)

   

  הפרי שבשם המשקה תמיד כלול ברכיבים

  במדף המשקאות הקלים תוכלו למצוא לא מעט משקאות שמכילים פרי אחר מזה שמופיע כטעם המוצהר בשם המוצר, אך לרוב הם מכילים גם את הפרי המוצהר בשם. כך למשל, במשקה 'פריגת משקה קל בטעם מנגו', של אותה חברה שמייצרת את נביעות (החברה המרכזית למשקאות קלים, הבעלים של קוקה קולה ישראל), יש במפתיע בעיקר רכז תפוחים.

   

  בבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה בנושא זה נגד פריגת, נכתב כי על גבי המוצר כתוב: "99% פרי - כל המתיקות מהפרי", אך נטען כי יש בו 64% רכז תפוחי עץ ו-35% רכז מנגו, כמו גם חומרי טעם וריח. בתביעה נטען עוד כי זוהי "הטעיה בוטה". כלומר, גם במשקה זה החומר העיקרי הוא בכלל רכז מיץ תפוחי עץ, בניגוד לשם המוצר, אבל בכל זאת הוא כולל גם מיץ מנגו. לעומת זאת, במוצר החדש של נביעות אין כלל אבטיח, אננס או מנגו.

   

  דוגמה מחברה אחרת: במשקה "פרוט ווטר" בטעם תות, בדומה למשקה של פריגת, הרכיב העיקרי הוא פרוקטוז (4%), אחריו רכז מיץ ענבים (3%), ורק אחר כך רכז מיץ תות שדה (2% בלבד).

  פרוט ווטר (צילום: מירב קריסטל)
  פרוט ווטר של המתחרים: אין בו רכיבי פרי אבל לפחות הוא מכיל קצת מיץ תות(צילום: מירב קריסטל)

  פרוט ווטר (צילום: מירב קריסטל)
  פרוט ווטר של המתחרים: הרכיב העיקרי הוא סוכר, הרכיב המשני הוא שוב אותו מיץ אגסים שנמצא בנביעות, אבל יש פה גם מיץ תות שדה מרכז(צילום: מירב קריסטל)

   

  ברוב המשקאות הקלים, הפרי המופיע בשם המוצר הוא רכיב מיץ הפרי העיקרי. לדוגמה, במשקה צלול בטעם אפרסק של פריגת, רכיב הפרי העיקרי הוא מיץ אפרסקים צלול מרכז (5.6%) ואחריו מיץ תפוחים מרכז (4.4%). משקה קל תות בננה של ספרינג מכיל מחית תות שדה מרכז (6%) ומחית בננה מרכז (4%), אך גם בליל של מיצי פירות נוספים: תפוחים, תפוזים ופסיפלורה. ב-"משקה קל ענבים" של המותג ג'אמפ יש 7% ענבים מרכז ו-3% תפוחים מרכז. גם ב-"ענבים – משקה קל בטעם ענבים" של תפוזינה, יש מיץ ענבים לצד מיץ תפוחים.

  פריגת בטעם אפרסק ()
  מקדימה: פריגת בטעם אפרסק

  פריגת בטעם אפרסק ()
  מאחור: פריגת בטעם אפרסק בעצם מכיל גם תפוחים

  .

  משקה קל ג'אמפ בטעם ענבים ()
  משקה קל ג'אמפ ענבים. רכיב מיץ הפרי הראשון ברשימה: 7% מיץ ענבים

  משקה קל ג'אמפ בטעם ענבים ()
  עם זאת, גם לפה התגנב מיץ אחר: 3% מיץ תפוחים מרכז

   

  כלומר, בדוגמאות אלה, אמנם יש מיצי פרי אחרים ומפתיעים במיצים אך ראשית: הם בהחלט מכילים את הפרי שעל שמו נקרא המשקה ושנית: הוא לרוב גם רכיב הפרי העיקרי בו (וזה שמוזכר ראשון), בניגוד למים המינרליים בטעמים נביעות פלוס, שכלל לא מכילים את הפרי שעל שמו נקרא המשקה.

   

  מהחברה המרכזית למשקאות נמסר בתגובה: "המשקה מסומן בהתאמה לדרישות הרגולציה של מדינת ישראל וכללי התיווי. על כן, סימון המילה בטעם, יחד עם איור רכיב הפרי הקיים במשקה, נועדו כדי להדגיש לצרכן את הטעם העיקרי של המשקה. אנו גאים במוצר החדשני שפיתחנו שמשלב לראשונה בין מים מינרליים טבעיים ורכיבי פרי תוך שמירה על צלילות ושקיפות המשקה. נביעות פלוס פרי זוכה להצלחה אדירה בקרב הצרכנים ואנו מבטיחים להמשיך לחדש ולהפתיע עם טעמים נוספים, ובהחלט יש למה לצפות".

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  צילום: מירב קריסטל
  מי נביעות בטעם אבטיח עם רכיבי פרי - זה בכלל משקה אגס
  צילום: מירב קריסטל
  מומלצים