שתף קטע נבחר

עונש מוצדק: הטבח שבישל בשבת, עבר על ההלכה ופקודת מטכ"ל

"בישול בשבת אסור הלכתית ולפי דעות מסוימות גם אוסר את השימוש בכלים. צה"ל הוא 'צבא העם' ולכן, לפי פקודות מטכ"ל, בכל המטבחים שבצבא מכינים אוכל כשר. כשם שחייל שעובר על כל פקודת מטכ"ל עומד לדין, כך גם בעבירה על חוקי הכשרות". הרב שמואל שפירא משיב

שאלה:

קראתי בתקשורת על הטבח שנענש כי הכין ארוחה ללוחם בשבת . השתגענו? למה להעניש אותו על זה?

 

למה אסור לבשל בצבא בשבת למי שרעב?

 

תשובה:

ראשית, ברור שלא צריך להיות מצב שבו יש אדם בצבא שרעב בשבת. אולם כדי להגיע למצב זה, אין צורך לבשל בשבת, אלא כמו שאמרו חכמים: "מי שטרח בערב שבת – יאכל בשבת".

 

יש לכם שאלה? לחצו על "שלח שאלה" - כתבו ותיענו

 

<< לכל השו"תים במדור החדשו"ת >>

 

לעצם העניין צריך לחלק את הדיון לשני נושאים. א. בישול בשבת. ב. בישול בצבא בשבת.

 

בנוגע לבישול בשבת

ברור שהדבר אסור הלכתית. בישול הוא אחד מ-39 (ל"ט) המלאכות שנאסרו בשבת. מצד שני, עם ישראל גם מצווה לענג את השבת במאכלים טעימים, ב"בשר ודגים וכל מטעמים" (זמירות שבת), ובכל הדורות הצטיינו היהודים במאכלים מיוחדים, כל עדה ועדה כמנהגה.

 

 (צילום: תומריקו)
יש פקודות מטכ"ל, ולא בכדי(צילום: תומריקו)

 

אדרבה. הצדוקים והקראים פירשו את הפסוק האוסר להדליק אש בשבת, שאסור גם לאכול אוכל חם בשבת, וכן, שאסור להדליק נרות, אלא צריך לשבת בחושך. כדי להוציא מדעה זו, חייבו חכמים לאכול אוכל חם בשבת – "חמין", ולהדליק נרות כדי שיהיה אור בבית. אולם כל זה כמובן מערב שבת ולא בשבת עצמה.

 

יש דעות בהלכה, שבגלל איסור הבישול, גם כלים שבושל בהם בשבת נאסרים. לכן, בכל מקום ציבורי המקפיד על כשרות, אין מבשלים בשבת!

 

צריך לציין, שאוכל שבושל מערב שבת – אפשר לחממו לפעמים גם בשבת בתנאים מסוימים.

 

בישול בשבת בצבא

מכאן, לנושא השני – בישול בשבת בצבא. כבר מראשית המדינה נקבע על ידי הממשלה וראשיה, כי צה"ל הוא צבא העם, ואין לחלק את צה"ל ליחידות שומרות כשרות ולכאלו שאינן. לכן, לפי פקודות מטכ"ל, בכל המטבחים שבצבא מכינים אוכל כשר, כדי שכולם יוכלו לאכול יחד ולתפקד יחד.

 

כשם שחייל שעובר על כל פקודת מטכ"ל - כמו לבוש שאינו הולם וכדומה - עומד לדין, כך גם עבירה על חוקי הכשרות היא פגיעה בחוקי מטכ"ל והעובר על כך, צפוי לעמוד לדין.

 

הטבח, כמו כל עובדי המטבחים בצבא, מודע לכללים אלה, וגם כאשר נוצרות בעיות (אם אין בהם משום "פיקוח נפש") – אין פותרים אותן על ידי עבירה על החוק והפקודות. בנוסף צריך לומר, שיש גם אפשרות לאכול בשבת אוכל קר, אם לא בישלו לפני כן, או רק לחייל אחד שהוא טבעוני.

 

לסיכום, צריך בוודאי לדאוג שכל חייל בצה"ל לא יישאר רעב גם בשבת, אולם הדבר צריך להיעשות לפני שבת, על פי הפקודות שהצבא עצמו מחייב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).

 

 • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

 • פורסם לראשונה 28/06/2018 14:23

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תומריקו
  פקודות מטכ"ל אוסרות
  צילום: תומריקו
  מומלצים