שתף קטע נבחר

שורש הגזענות: זה לא בד"ץ, זו הרבנות

"בן דודי הורחק מעמדת הבישול כי נחשד ב'בישול עכו"ם' - וכולם עוסקים בזעם על בד"ץ העדה החרדית בלי להבין ששורש הבעיה הוא ברבנות הראשית. עד שזו לא תשנה את החלטה מלפני למעלה משלושה עשורים, נמשיך לסבול מגזענות דתית מבלי שנוכל אפילו להתלונן על כך". הרב שרון שלום, יוצא אתיופיה, זועם

לפני מספר חודשים בן דודי, שף במקצועו, שיתף אותי באירוע שהתרחש אצלו במקום העבודה. הוא סיפר שקיבל הנחיה ברורה ממשגיח הכשרות שהוא אינו מורשה להדליק את האש, אלא עליו להמתין עד שהמשגיח ידליק את האש. מבחינת המשגיח נחשב בן דודי כ"ספק יהודי" והוא חשש מבישולי עכו"ם.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

זמן לא רב לאחר מכן, אני שומע על מלצר ממוצא אתיופי שפוטר מעבודתו בשל בעיה דומה. כך שפרשת יקבי ברקן שברה את גב הגמל. עובדים ממוצא אתיופי המקיימים אורח חיים חרדי הועברו מתפקידם (ולבסוף הוחזרו בשל הסערה). הסיבה: המשגיחים מסמנים את יוצאי אתיופיה כלא-יהודים, וככאלה הם אוסרים הלכתית לשתייה כל יין שנגעו בו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הופתעתי לטובה מהתגובות האוהדות שהגיעו מהארץ ומהעולם - גם הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, שאמר ש "אין שום הסבר להנחיה שכזו מלבד גזענות טהורה. יוצאי אתיופיה הם יהודים לכל דבר", גם נשיא המדינה שחיזק ותמך בדברי הרב - וכמובן הגל העצום של אנשים בארץ ובעולם, במערכת הפוליטית וברשתות החברתיות, שקראו לפעול בכל דרך לחרם צרכנים על יקבי ברקן.

 

 

מנכ"ל היקב אמר, "ביזנס זה ביזנס" - ואני אומר, זה ביזנס? זה ביזיונס. ביזנס שכרוך בו העדר יחסי אנוש תקינים ואטימות הלב, ביזנס שכרוכות בו עוולה והלבנת פנים. על זה, ככל הנראה, אמרו חז"ל "נוח לו לאדם שיפיל עצמו לכבשן האש ואל ילבין פני חברו ברבים".

 

אבי-אבות הטומאה

מספר נקודות משמעותיות עולות מסיפור נבזי זה: ראשית, כחברה יהודית ודמוקרטית עלינו להפנים שסיפור זה הוא לא בעייתם הבלעדית של יהודי אתיופיה, אלא של כלל אזרחי ישראל.

 

יוצאי אתיופיה הורחקו מהיין מחשש ליהדותם (צילום: כאן11)
יוצאי אתיופיה הורחקו מהיין מחשש ליהדותם - והם ממש לא לבד(צילום: כאן11)

 

שנית, אבי-אבות הטומאה לשורש הבעיה, זו החלטת מועצת הרבנות הראשית, מיום כ' בחשוון התשמ"ו: "הואיל ונתערבו בהם (ביוצאי אתיופיה) גויים רבים במרוצת הדורות, באופן שלא ניתן לברר ולהוכיח את זהותם בוודאות - לפיכך כדי לצאת ידי כל הספקות, ועל מנת למנוע לעז מכל סוג שהוא, מחויב כל אחד מבני העדה בקבלת מצוות מילה וטבילה בפני שלושה".

 

מתוך כך קיבלו כל המועצות הדתיות הנחיות להלן "הבא להירשם לנישואין והוכח שנימול כדת יחויב בקבלת מצוות וטבילה (מפני שלושה) בלבד". על פי הרב ראובן טל יאסו, אף שעברו מעל שלושים שנה מאז ההחלטה, היא מעולם לא התבטלה ומעולם לא נס לחה.

 

למעשה, אין בכוחו של אף גוף לבטלה, אפילו לא הרב הראשי. מי שאסר הוא זה שיתיר, והיא יכולה להשתנות רק על ידי כינוס מועצת הרבנות הראשית. זו, ככל הידוע לנו, לא התכנסה לדון בנושא. לכן אני פונה לנשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, ולרב הראשי, יצחק יוסף, לדרוש את כינוס מועצת הרבנות על מנת שזו תביא לביטול ההחלטה.

 

קיומה הוא שמאפשר היום לגוף כמו בד"ץ וגופים נוספים לנהוג ביהודי אתיופיה כספק-יהודים. אחרי שעלו לארץ כילדים קטנים וגדלו כאן כל חייהם, פעמים רבות הם נאלצים להביא עדים מטעמם שיוכיחו שהם אכן יהודים. יתרה מזאת, גם ילד ממוצא אתיופי שנולד בארץ, נאלץ להמציא אישור על יהדותו לפני שהוא מתחתן. עבור ילד כזה מדובר באסון, שכן בשום מקום לאורך חייו הוא לא שמע שגורם כזה או אחר התעניין ביהדותו, מבחינתו הוא יהודי מבטן ולידה.

 

זאת ועוד, יהודים ממוצא אתיופי החיים בחו"ל, עדיין מתקשים להתקבל כיהודים גמורים, ובמקרים רבים הם נדחים על ידי הרבנים בטענה שהם אינם יכולים להוכיח את יהדותם. ויותר מזה, בגלל החלטה זו לא ניתן להגיש תלונה במשטרה על מנת לחקור ולטפל פלילית במי שפועל בניגוד לחוק שאוסר אפליה בנוגע למעמדם היהודי של יוצאי אתיופיה בישראל ובעולם.

 

אל תזלזלו במסורת שלנו

נקודה נוספת שפרשה זו מלמדת אותנו כי הדבר החשוב ביהדות הוא איסור הפגיעה בכבוד הבריות. על כך אמרו חז"ל, "גדול כבוד הבריות שדוחה לא תעשה שבתורה". מי שמעוניין להחמיר על עצמו שיחמיר, אבל לא על ידי פגיעה וזלזול - לא בהורים, לא במשפחה ולא בשום קבוצה.  

 

 

רק לפני שבועיים פגשתי את אחד הרבנים שהטיח לעברי בכעס, "חזור בך" - רק משום שטענתי שהמסורת האתיופית איננה בגדר של מסורת עתיקה מוזיאונית, אלא גניזה חיה בעבודת ה'. חיוניותה של מסורת זאת בפסיפס ההלכה היהודית לדורותיה, גדול מאוד.

 

אסור לזלזל בשום מסורת, ומי שמזלזל בעברו ובמסורתו עלול להישאר קרח מכאן ומכאן. מצד שני, מי שמזלזל במסורתם של אחרים עלול להישאר ללא ביזנס. אבל החשוב מכל הוא להביא, ככל האפשר,לביטול החלטת מועצת הרבנות הראשית. אם נצליח בכך, יהיה זה שכרנו מפרשה מכוערת זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים