שתף קטע נבחר

ירי חי נגד אזרחים: "4 נורו למוות בידי כוחות המשטר האיראני"

רשת "אל-ערבייה" הסעודית דיווחה כי אנשי משמרות המהפכה ירו לעבר המוחים בעיר חוראמשהר לאחר יומיים של הפגנות נגד המשטר בשל מחסור במי שתייה. המפגינים התעמתו עם כוחות הביטחון וקראו "מוות לחמינאי". שר הפנים מכחיש שהיו הרוגים

 

לאחר יומיים של הפגנות נגד המשטר על רקע מחסור במי שתייה בשל זיהום ומליחות גבוהה במאגרי המים - כוחות הביטחון באיראן ירו לעבר מפגינים. רשת אל-ערבייה דיווחה הלילה (ראשון) כי לפחות ארבעה מפגינים נהרגו בעיר חוראמשהר (מחמרה) שבדרום-מערב המדינה.

 

בסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות נראים עימותים בין המפגינים לבין אנשי משמרות המהפכה. המפגינים קראו בין היתר "מוות לחמינאי" ו"גנבו אותנו בשם הדת". שר הפנים האיראני, רחמאני פדלי, הכחיש שהיו הרוגים וטען כי היה פצוע אחד שפונה לבית חולים.

 

המהומות הלילה באיראן:

ירי כוחות משטר איראני איראן בסיג' משמרות המהפכה ח'וראמשהר מחמרה מחאה סנקציות ()

ירי כוחות משטר איראני איראן בסיג' משמרות המהפכה ח'וראמשהר מחמרה מחאה סנקציות ()

ירי כוחות משטר איראני איראן בסיג' משמרות המהפכה ח'וראמשהר מחמרה מחאה סנקציות ()

הדיווח על מות המפגינים הגיע יומיים לאחר מחאה גדולה שפרצה בעיר חוראמשר, שם התאספו אלפי בני אדם מול המסגד המרכזי בעיר והפגינו נגד המצב הכלכלי המידרדר בעירם ובשל היעדר תמיכה מצד המשטר. ההפגנות הללו מצטרפות לגל המחאות ששטף את איראן בשל המשבר הכלכלי וקריסת המטבע המקומי.

חלוקת מים מחסור ח'וראמשהר מחאה ב איראן מחמרה ()
חלוקת מים בח'וראמשהר

מפגינים בבזאר הגדול של טהרן מחאות נגד המשטר ב איראן (צילום: AP)
מפגינים בטהרן(צילום: AP)

מפגינים על המצב הכלכלי ב איראן טהרן ליד הבזאר הגדול (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אמר כי הסנקציות האמריקניות על מדינתו "נועדו כדי להסית את האיראנים נגד הממשלה שלהם". לדבריו "הם מפעילים לחץ כלכלי כדי להפריד את העם מהממשל. אבל שישה נשיאים לפניו (לפני טראמפ) ניסו ונאלצו לוותר".

 

בשבוע שעבר, בנאום לאומה האיראנית על רקע הימים האחרונים של המשבר כלכלי והמחאות הנדירות, הפנה הנשיא חסן רוחאני אצבע מאשימה לישראל ולמערב. "מדובר בקמפיין ישראלי אמריקני נגד איראן", אמר רוחאני. "לא ניכנע לארצות הברית. אני מנשק את ידי כל בני העם האיראני, ואנו אומרים לעולם שלא ניתן לערער את השלטון שלנו".

 

סביב הנושא הכלכלי נשמעת בתקופה האחרונה ביקורת כלפי רוחאני גם מהמשטר ומהממשלה. לאחרונה עורר הנשיא סערה כשהצטלם לובש בגדים מבית מותג ספורט מערבי – בעוד שהשלטון באיראן קורא לאזרחים לקנות רק תוצרת מקומית כדי לחזק את הכלכלה.

 

איום הסנקציות האמריקני פוגע אנושות בערך הריאל האיראני, ובשבוע שעבר הוא כבר ירד לשפל של 90 אלף תמורת דולר אחד. בסוף השנה שעברה היה ערך הריאל 42,890 לדולר. איראן נערכת לחזרת הסנקציות האמריקניות בשני סבבים, באוגוסט ובנובמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים