שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לפני ההצבעה בכנסת: הממשלה אישרה את חוק הגיוס
  הממשלה אישרה את מתווה הגיוס יממה לפני שיגיע להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. השר דרעי, שנמנע בטעות ולאחר מכן שונתה הצבעתו להתנגדות, אמר: "הח"כים החרדים עוברים סיוט, לא ייתכן שבג"ץ יתערב בכל פעם". היועמ"ש: המתווה מעורר קשיים משפטיים משמעותיים

   

  הריאיון עם ח"כ אמסלם וח"כ חסון    (צילום: ליהי קרופניק)

  הריאיון עם ח"כ אמסלם וח"כ חסון    (צילום: ליהי קרופניק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הממשלה אישרה היום (א') את מתווה הגיוס. השר אריה דרעי נמנע בטעות בהצבעה ולאחר מכן ביקש לשנות את הצבעתו להצבעת נגד. הצעת החוק, המבקשת להגדיר יעדי גיוס חדשים וסנקציות כלכליות על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס, תובא מחר למליאת הכנסת להצבעה בקריאה ראשונה בצל איומי החרדים להצביע נגד והצהרת יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, כי מפלגתו תצביע בעד יחד עם הממשלה.

   

  יעדי הגיוס כפי שנקבעו בהצעה הם ששלושת אלפים בחורי ישיבות יגויסו לצה"ל במחזור הגיוס הראשון ועוד 600 יתנדבו לשירות לאומי. למתווה תינתן תקופת הסתגלות של שנתיים, שבמהלכן לא יינקטו סנקציות אם הישיבות לא יעמדו באחוזי הגיוס ובשנה השלישית יוטלו על ישיבות שלא יעודדו גיוס, סנקציות כלכליות אם ירדו מיעד של 95 אחוזים.

   

  האישור הזה למעשה מסמיך את ועדת שרים לחקיקה לאשר את ההצעה ולהכין אותה לקריאה ראשונה במליאה. ועדת שרים לחקיקה תתכנס מחר בשעות הבוקר לאשר את ההצעה לפני שתובא להצבעה במליאה. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר שוב שהוא אינו פוסל את החוק מבחינה משפטית, אך מזהיר מקשיים משפטיים משמעותיים. בין היתר קובע היועמ"ש כי מנגנון הסנקציות הכלכליות, שלפי ההצעה ייכנס לתוקף רק בשנת 2020, מעלה קושי ולא נותן מענה לחשש שמה שיקוצץ בתמיכות ממשלתיות, עשוי להיות מועבר באפיקי מימון אחרים.

  בנימין נתניהו ישיבת ממשלה פליטים גבול ישראל סוריה רמת הגולן (צילום: אוהד צויגנברג)
  נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר(צילום: אוהד צויגנברג)

  במהלך הדיון כעס יו"ר ש"ס דרעי. "לא ייתכן שבג"ץ מתערב כל הזמן. אני קורא להעביר את פסקת ההתגברות. הח"כים החרדים עוברים סיוט ברחוב החרדי. נעשתה עבודה מקצועית מאוד, אבל חייבים לעשות שינויים", אמר דרעי שהוסיף כי החוק קורע את החברה החרדית.

   

  השר יואב גלנט (כולנו) השיב לו: "השתמשו בצבא לכתיבת החוק וזו פגיעה בקודש הקודשים. אני מקבל את זה שאפשר לקבוע כל סידור פוליטי ואני תומך, אבל אני מסרב שהצבא יהיה חלק מהוועדה לצורך פוליטי".

   

  במהלך הדיון עלתה סוגיה מפתיעה כששר הביטחון סיפר שנשים משובצות כמפקדות טנקים בחטיבות השדה. בנט שאל בתגובה אם מדובר במשימות ביטחון שוטף או בחטיבות החוד, ליברמן השיב גם וגם, אך נציגי צה"ל שנכחו בדיון ביקשו לחדד ואמרו כי מדובר במשימות ביטחון שוטף.

   

  "אני בעד שוויון ושיהיו נשים חובלות וטייסות, אבל המשימה היא ניצחון במלחמה ולא רק שוויון", אמר בנט. "עד כמה שאני מכיר זו גם עמדת צה"ל. מתי בפעם האחרונה ניצחנו במלחמה? אני לא זוכר הרבה ניצחונות אחרי ששת הימים".

   

  שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך: "אני מברך את חברי הוועדה של צה"ל ומשרד הביטחון על עבודה מקצועית ועניינית, שקיבלה לפני זמן קצר את אמון הממשלה. זה החוק של מערכת הביטחון, למען הביטחון ולמען מדינת ישראל".

  אריב דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי)
  הח"כים החרדים עוברים סיוט. דרעי(צילום: אלכס קולומויסקי)

  בתוך כך, מחר צפויה להיערך בירושלים עצרת גדולה נגד חוק הגיוס, בהובלת רבנים וראשי ישיבות בולטים בציבור החרדי הספרדי. הכינוס מתקיים בניגוד לעמדת ש"ס, אך בין משתתפיו יהיו רבים המזוהים עם התנועה ובעלי השפעה על מצביעיה. גם המיקום שנבחר סמלי במיוחד - סמוך לבית העלמין שבו קבור הרב עובדיה יוסף. המטרה: להגביר את הלחץ על מועצת חכמי התורה ועל היו"ר אריה דרעי נגד החוק המוצע. 

   

  ח"כ חסון: "יש עתיד ביקשו שנהפוך את ההצבעה לאי-אמון"

  יו"ר סיעת המחנה הציוני בכנסת, ח"כ יואל חסון, טען הבוקר בריאיון באולפן ynet כי חברי כנסת מסיעת יש עתיד, שהודיעה על כוונתה לתמוך בחוק, פנו אליו בנושא: "ביום רביעי שעבר דיברו איתי ח"כים מיש עתיד, וביקשו 'תהפוך את ההצבעה לאי אמון. ככה נוכל להתנגד לחוק. התחננו בפניי שאעשה את זה".

   

  ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד בכנסת, מסר בתגובה לדברים: "אני מציע למחנה הציוני, שברח מההצבעה על גיוס החרדים בכנסת הקודמת וזחל לממשלה בכנסת הנוכחית, לא להטיף לנו - לא על גיוס ולא על פעולה אופוזיציונית. יש עתיד תמשיך לעשות מה שטוב למדינה". 

   

  יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם, שהתראיין אף הוא לאולפן ynet, הכחיש שקיים שיתוף פעולה עם יש עתיד בנושא. הוא ציין כי "אין שום הידברות בינינו לבין לפיד בנוגע לחוק. אם בשמאל מתנגדים לחוק כנראה שהוא חוק טוב".  

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בהתייחסו לנושא בישיבת שרי הליכוד: "אנחנו נעביר את חוק הגיוס אלא אם יהיו הפתעות. אני רוצה להעביר את הכול עכשיו, מצד שני יש רצון לדחות".

   

  קובי נחשוני השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים