שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אם הפעוטה נחרדה מהסרטונים מהפעוטון: "ראשה הוטח בקיר כי הפילה כפית"
  סייעת בפעוטון "גן עדן" בפתח תקווה תועדה כשהיא מכה את בתה של ר' בעוצמה - והואשמה עם שתי עובדות נוספות בהתעללות. "זה הרס אותנו כהורים", סיפרה ר', אמהּ של פעוטה. בעל הגן: "הבאתי צוות חדש". אור ירוק מהממשלה לחוק הפעוטונים שלא יחייב הצבת מצלמות

  "ראיתי איך הבת שלי הפילה את הכפית בזמן שישבה על כיסא האוכל, ובתגובה הסייעת סטרה לה. הילדה התחילה לבכות, והסייעת הכתה אותה בעוצמה כך שראשה הוטח בקיר הסמוך", נזכרת ר' בסרטונים שהראו לה במשטרה. בתה של ר', בת השנה וחודשיים הותקפה בפעוטון "גן עדן" בפתח תקווה, ששלוש סייעות שעובדות בו הואשמו אתמול (יום א') בהתעללות בפעוטות. "נחרדתי מהצילומים שתיעדו את התקיפה של בתי, צרחתי על הסייעת שהתעללה".

   
  ר' מספרת שכבר בחודש שעבר הבחינה בשינויים בהתנהגות של בתה. לדבריה, בתה פחדה ללכת לישון. על אף השינויים, בכל בוקר חיבקה את הגננת ורצה אליה. "הפסיכולוגית הסבירה לנו שהילדה מחבקת את הגננת כי היא חושבת שהיחס אליה מוצדק", סיפרה ר'. "היא לא מסוגלת לספר לנו את מה שעובר עליה, ואנחנו המשכנו לקחת אותה לגן. מה שעבר על הילדה פשוט הרס אותנו כהורים".

  פעוטון בפתח תקווה (צילום: ניצן דרור)
  שלוש סייעות הואשמו בהתעללות. פעוטון "גן עדן"(צילום: ניצן דרור)
   
  ר' סיפרה כי ההנהלה הבטיחה לשמור על בתה, אך בפועל גילתה שהסייעות, ששתיים מהן אינן ישראליות ומוגדרות כתיירות, היו מעורבות במקרים נוספים של אלימות קשה כלפי הפעוטות. "בחודש מרץ היה אבא שהתלונן על כך שבנו, שהיה רק עשרה ימים בפעוטון, הוכה בגן. בעקבות התלונה הוא עמד מחוץ לפעוטון עם שלט 'כאן מרביצים לילדים'. רק כך נפתחה החקירה במשטרה".

   

  "כשראיתי את כתב האישום זיהיתי את מה שעוללו לבת שלי. צרחתי על הסייעת כשראיתי אותה בבית המשפט. הבעלים צריך לקחת אחריות והמדינה חייבת לסגור את הפעוטון".

   

  בעל הפעוטון, אלכס, אמר כי הוא לא שמע על הסרטונים המדוברים. "המשטרה לא אמרה לי דבר, כל מה שאני יודע קראתי בחדשות. בכתב האישום נכתב שהן התעללו במשך שלוש שנים, אבל רק אחת מהן עבדה בתקופה הזאת. שתי הסייעות האחרות עובדות כאן חודש ושלושה חודשים".

   

  לדברי אלכס, אף אחד מההורים עדיין לא התקשר אליו בעקבות כתב האישום, ואף קרובי משפחתה של יסמין וינטה, שנמחצה למוות בפעוטון פרטי אחר בעיר, בחרו להישאר בגן. "הצוות בפעוטון הוא חדש, הבאתי סייעות מסניף אחר של הרשת ובינתיים אין ביטולים".

   

  יסמין וינטה הפעוטה ()
  "אפילו קרובי המשפחה של יסמין וינטה נשארו אצלנו"

  גם הסייעת של וינטה תועדה במצלמות הגן. בסרטון שהגיע למשטרה נצפתה הסייעת כשהיא סוחבת אותה כשהיא תלויה באוויר ומשליכה אותה על המזרון. לאחר מכן נשכבה הסייעת הנאשמת על יסמין ופעוט נוסף - עד שוינטה חדלה לנשום.

   

  אלכס הוסיף כי "אנחנו עובדים בשקיפות. התחלנו לתעד את כל המקרים בגן, גם אם ילד אחד נושך ילד אחר, אנחנו רושמים ומודיעים להורים. אני בודק את הכל במצלמות. בסוף השבוע אנחנו מזמינים את ההורים לפי תורנות כדי שיסתכלו ביומן ובמצלמות".

   

  כעת אתה עורך בדיקה לסייעות שמתקבלות אליך לעבודה?

  "כמובן, אבל זה לא חדש. לא הסתפקתי בלשאול אם הן מעוניינות לעבוד בגן. ביקשתי המלצות מכל אחת מהן".

   

  מה הדרך שתמנע את המקרה הבא בעיניך?

  "רק אם נעבוד בשקיפות, בלי לספר סיפורים על המצלמות שעובדות או לא עובדות. בדיוק כמו עם האבא שהתלונן ובעקבותיו בדקנו את המצלמות. ההורים צריכים לעקוב".

   

  אם שהגיעה בשעות הצהריים לאסוף את בנה מהפעוטון, אמרה כי היא מודעת לכתב האישום שהוגש נגד הסייעות, ולכן היא כבר לא מודאגת. לעומתה, סבתא שאספה את נכדתה הופתעה לשמוע על כך ואמרה: "הייתי עכשיו בפנים ולא אמרו לי כלום, בטח שאני מודאגת".

   

  "הייתה כאן פאשלה כנראה, אבל אנחנו עם היד על הדופק", אמרה האם. "נמשיך לבדוק את הילד. אבל גם את השני שלי אני שולחת לגן בעיניים עצומות". היא אישרה כי אלכס אכן מאשר להם לצפות במצלמות הגן. "זה יכול לקרות בכל גן. אנחנו מקווים שזאת הייתה הפעם הראשונה והאחרונה בגן שלנו".

   

  אתמול אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת החוק להצבת מצלמות במעונות היום ובפעוטונים. לפי הסיכום בוועדה, ההצעה תעלה בקריאה טרומית כבר ביום רביעי - ולאחר מכן הנוסח ישונה כך שהחוק לא יהיה מחייב ומי שיבחר להציב מצלמות יתוגמל. הצעת החוק של ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) תקודם, לאחר שהושג הסכם עם שר הרווחה חיים כץ, משרד המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה, כחלק ממהלך ממשלתי כולל לפיקוח על מעונות היום.


  פורסם לראשונה 01/07/2018 23:12

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים