שתף קטע נבחר

הסייעת מואשמת בהריגה: "הטיחה תינוקות ברצפה"

אחזה בהם בזרוע, טלטלה באוויר, בעטה, הטיחה ברצפה, גררה בכוח והניחה שמיכות על ראשם וגופם: כתב אישום מזעזע הוגש נגד הסייעת אינה סקיבנקו מהפעוטון בפתח תקווה. היא נאשמת בהריגת יסמין וינטה בת השנה ובמקרים רבים של פגיעה בילדים קטנים, חסרי ישע: "התעללה בתינוקות כדבר שבשגרה"

בבית המשפט המחוזי בלוד הוגש היום (יום ב') כתב אישום נגד הסייעת אינה סקיבנקו שהרגה בחודש שעבר את יסמין וינטה בת השנה וחודשיים בפעוטון בפתח תקווה. לפי כתב האישום היא מואשמת בסעיף הריגה ובהתעללות בתינוקות שונים בשמונה הזדמנויות שונות בגן כך, שהטיחה אותם בחוזקה לעבר הרצפה, וזרקה תינוקות בכוח לתוך הטרמפולינות. חוות דעת פתולוגית שצורפה לכתב האישום קבעה כי מותה של וינטה נגרם מחנק. בית המשפט אישר לפרסם את שמה של הסייעת, ואמה של יסמין וינטה פרצה בבכי בדיון.

 

תלונה במשטרה: חשד להתעללות בפעוטון בגבעתיים

 

יסמין וינטה הפעוטה ()
הפעוטה המנוחה יסמין וינטה

 


הוריה של יסמין וינטה ז
הוריה של יסמין וינטה(צילום: משי בן עמי )

לפי כתב האישום, שהוגש על-ידי עו"ד מיטל אילן, בשנים 2018-2016 עבדה הנאשמת כסייעת בגן ילדים בפתח תקווה וטיפלה בקבוצת תינוקות בטווח הגילים שבין 3 חודשים עד לשנה וחצי. בהזדמנויות רבות ושונות במהלך עבודתה התעללה הנאשמת בתינוקות בכך שאחזה בהם בכוח בזרוע, טלטלה אותם באוויר, בעטה בהם, הטיחה אותם בחוזקה אל הרצפה, גררה אותם בכוח, הניחה שמיכות על ראשם וגופם תוך שהיא מקשה עליהם לזוז ולנשום ועוד.

 

במקרה הריגתה של וינטה מתואר בכתב האישום כי אחזה אותה בזרועה, הניפה אותה באוויר וטלטלה אותה. אז היא הטיחה אותה על מזרון לצד תינוק נוסף. לאחר מכן היא כיסתה את ראשם של התינוקות בשמיכה עבה, הידקה אותה סביבם ונשענה עליהם תוך שהיא מתעסקת בטלפון הנייד שלה.

 

כאשר התינוקות החלו לנוע מתחת לשמיכה הידקה הנאשמת את אחיזתה בהם והניחה עליהם גם את ראשה, ומנעה בכוח כל ניסיון של התינוקת להשתחרר מאחיזתה ולהוציא את ראשה תחת השמיכה. הנאשמת לא הסתפקה בזה ועטפה וכרכה את השמיכה סביב ראשה ופלג גופה העליון של התינוקת מבלי להשאיר לה כל פתח לנשימה, ונשכבה שוב על גבי התינוקות המכוסים בשמיכה, בעודה צופה בטלפון הנייד שלה ואוזניות באוזניה. באותן דקות ניסתה התינוקת להשתחרר מלפיתת החנק של הסייעת ללא הצלחה.

 

רק לאחר כעשר דקות בהן שכבה הנאשמת על התינוקות הכלואים בשמיכה, היא התרוממה מעליהם והתירה את השמיכה שהייתה כרוכה סביב ראשה וצווארה של יסמין וינטה. כשהבחינה הנאשמת כי התינוקת אינה מגיבה, כיסתה שוב את ראשה בשמיכה ושבה לעסוק בטלפון הנייד שלה. התינוקת נשארה מכוסה בשמיכה על גופה וראשה במשך כשעה וחמישים דקות, עד שנמצאה ללא רוח חיים על ידי סייעת אחרת.

עו"ד קובי מרגולוב, המייצג את הסייעת ()
עו"ד קובי מרגולוב, המייצג את הסייעת

"מסוכנותה הגבוהה נלמדת מנסיבות ביצוע העבירות, נסיבות יוצאות דופן באכזריותן", נכתב בבקשת המעצר של הפרקליטות. "היא התעללה בתינוקות כדבר שבשגרה, בעודה אמונה על ביטחונם ושלומם".

 

כשרואים את פרטי כתב האישום עולה השאלה מדוע הסייעת לא מואשמת ברצח. כדי להגיש כתב אישום בגין רצח צריך להוכיח סעיף נפשי של כוונה מיוחדת ליטול חיי אדם. במקרה הזה הייתה התעללות כללית אכזרית כלפי תינוקות ולא כוונה לתינוק ספציפי. סעיף רצח לא הוגש כי לפי החקירה, הסייעת לא התכוונה להרוג את התינוקת אלא רק גילתה אדישות נוראית למעשה והמקרה היה חלק מאלימות כללית שהפעילה כלפי הילדים.

 

מלבד סעיף ההריגה, מואשמת הסייעת כאמור גם בעבירות של התעללות בחסרי ישע. בכתב האישום מתואר כי בשמונה הזדמנויות שונות, התעללה הנאשמת בתינוקות שונים בגן כך שהטיחה אותם בחוזקה לעבר הרצפה, וזרקה תינוקות בכוח לתוך הטרמפולינות. בין היתר נטען כי היא בעטה בישבנה של תינוקת במקרה אחד והניחה דלי על ראשו של תינוק במקרה אחר.

 

בפרקליטות בוחנים אם להגיש כתבי אישום נוספים נגד הסייעת השנייה והגננת שהיו חשודות בפרשה. במקביל, הוריה של יסמין הגישו באמצעות עורך דינם ולדימיר מיסיוק תביעה אזרחית לבית משפט השלום בראשון לציון נגד הסייעת שמואשמת בהריגה ונגד שני של הגן וחברת הביטוח. בתביעה טוענים כי האירוע שגרם למותה הוא כתוצאה בין היתר של רשלנות וחוסר מיומנות.

 

מממצאי החקירה של משטרת פתח תקווה העלו חשד שלפיו הסייעת (23), אזרחית אוקראינה ותושבת ארעית שהועסקה כסייעת בגן, גרמה למותה של הפעוטה סמוך לשעה 14:00 ב-16 במאי, כאשר השכיבה אותה ופעוט נוסף לישון. החקירה חשפה את המקרה אף שעל הגופה לא התגלו סימני אלימות וההתרשמות הראשונית של גורמי הרפואה הייתה כי אין חשד לעבירה. הסייעת מיוצגת על ידי עו"ד קובי מרגולוב.

 

במהלך בדיקת נסיבות האירוע גבו החוקרים עדויות מצוות הגן, מגורמי רפואה וכן מהורי הפעוטה - נתינים מולדביים. הם הוציאו צו חיפוש לגן ובאמצעות אותו מכשיר מקליט וידאו דיגיטלי (DVR) שאליו הייתה מחוברת מצלמת אבטחה שצוות הגן סבר שאינה פועלת. החוקרים צפו בסרטון בחדר המשחקים וגילו שמהלך ההריגה לכאורה צולם במלואו.

 

בסרטון נראית הסייעת סוחבת את הפעוטה ביד אחת והולכת עמה כשהיא תלויה באוויר לעבר מזרון המונח על הרצפה. היא השליכה אותה בחוזקה לקרקע ופניה נחבטו במזרון. הסייעת סחבה פעוט נוסף, השכיבה אותו לצד הקורבן, נטלה שמיכה, זרקה אותה על הפעוטות באופן שכיסה את כל גופם ואז נשכבה עליהם עם פלג גופה העליון. גופם שימש לה מעין כרית והיא צפתה במסך הסלולר שהיה בידיה.

 

אמה של הפעוטה המנוחה, דורינה וינטה, אמרה בריאיון לאולפן ynet: "יסמין הייתה הכול בשבילי. אני בוכה כל היום". לדבריה, הסייעת שוחחה עמה בטלפון אחרי התקרית: "היא הייתה רגועה ושאלה אותי איך אני מרגישה, היא הייתה בטוחה שהיא לא עשתה כלום".

 

האם הוסיפה: "יסמין הייתה ילדה מושלמת. רק שבועיים לפני שהיא מתה היא התחילה ללכת. היא הייתה חייכנית, ילדה שמחה כל כך ויפה, ובגלל מעשה אכזריות של אישה אחת היא לא איתנו. היא מתה בשביל כל ילד וילד בגן הזה".

פורסם לראשונה 11/06/2018 11:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפעוטה המנוחה יסמין וינטה
מומלצים