שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שקד עונה ללפיד: "במקום להודות בטעות הוא משקר לציבור"
  יו"ר יש עתיד תקף באולפן ynet את שרת המשפטים, שניסחה עמו את חוק השוויון בנטל בכנסת הקודמת, וטען כי חוק הגיוס הנוכחי שיעלה היום להצבעה דומה לחוק שהעביר. כעת שקד עונה לו בריאיון ל-ynet: "לא נתקלתי בפוליטיקאי שמשקר במצח נחושה". החוק אושר בוועדת השרים

   

  תגובת הנגד של שרת המשפטים: שעות ספורות לפני ההצבעה על חוק הגיוס בקריאה ראשונה במליאת הכנסת תוקפת איילת שקד את יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, בעקבות הריאיון שהעניק הבוקר (ב') באולפן ynet. "יכול להיות שלפיד התפכח והבין שהחוק שלנו בניגוד למה שהוא דרש בעבר הוא חוק טוב. אבל במקום להודות בטעות שלו הוא מעדיף לשקר לציבור", אמרה שקד ל-ynet. בתוך כך, החוק אושר בוועדת השרים לקראת הבאתו למליאה.

   

  לפיד טוען לאורך כל הדרך כי חוק הגיוס הנוכחי דומה לחוק שהוא יזם והעביר בקדנציה הקודמת. "האמירה הזאת שחוק הגיוס החדש הוא שלו היא שקר מוחלט", האשימה שקד. "עוד לא נתקלתי בפוליטיקאי שמשקר בצורה כזאת ובמצח נחושה".

   

  שקד טענה גם כי  "לשקר הזה יש עדים, עיתונאים ופוליטיקאים. כולם הכירו את הוויכוח הארוך שהיה לי עם חברי הכנסת לפיד ועפר שלח בכנסת הקודמת. אני ביקשתי והתחננתי להסתפק בסנקציות כלכליות בלבד כי חשבתי שזה הדבר הנכון לעשות והם סירבו".

  יאיר לפיד, איילת שקד (צילום: אלי סגל, עידן ארבלי)
  שקד נגד לפיד(צילום: אלי סגל, עידן ארבלי)

  שרת המשפטים, שעמדה בראש הוועדה שניסחה את החוק יחד עם לפיד, טענה כי יו"ר יש עתיד התעקש שיופיע בחוק סעיף, שלפיו אם החרדים לא עומדים ביעדים, ההסדר פוקע אוטומטית ונשללת משר הביטחון הסמכות לתת פטורים מגיוס. "זו הייתה ליבת המחלוקת", אמרה שקד ל-ynet. "בחוק הזה הותרנו את הסמכויות בידי שר הביטחון בניגוד לעמדה המסורתית של לפיד ושלח ולכן אני מביעה פליאה שלפיד לא אומר באומץ: 'שיניתי את דעתי. ההתעקשות על חובת גיוס הייתה מיותרת'".

   

  באשר לטענתו של לפיד, שלפיה סנקציות פליליות יחולו גם בחוק הזה אמרה שקד: "אני זוכרת ישיבה ארוכה שהתקיימה ובה דרשו אנשי יש עתיד שלשר הביטחון לא תהיה כל סמכות בעניין הפטורים. בחוק הזה, אם החרדים לא יעמדו ביעדים, יחול חוק שירות ביטחון ומי שלא יתגייס מסתכן בכך שיופעלו נגדו סנקציות, אבל לשר הביטחון יש פה סמכויות רחבות כי אנחנו מאמינים במתווה שצריך לייצר בהסכמה עם החרדים ולא להביא מתווה שייצר התנגדות עזה ברחוב החרדי".

   

  על המתווה שיובא היום לאישור הכנסת אמרה שקד: "התיקון הזה הוא טוב. הוא משתלב נכון עם המציאות. אף אחד לא חושב שאפשר לגייס את כל החרדים ולא יהיה שוויון מלא. צריך להגיד את האמת. עם זאת, עדיף להביא חוק בשיתוף פעולה עם החרדים שיגשים את מטרת העלאת נתוני הגיוס במקום ללכת נגדם ובכך יצנחו נתוני הגיוס והכניסה לשוק העבודה".

   

  הצעת החוק, שמהווה תיקון לחוק שירות ביטחון שמוביל שר הביטחון אביגדור ליברמן, כבר עברה אינספור גלגולים בשנים האחרונות ועשרות מתווים הוצעו ונגנזו לאורך השנים. זאת עד לאחר שחוקק חוק שנפסל בבג"ץ וחייב את הממשלה לחוקק חוק חדש, שוויוני יותר, עד חודש ספטמבר השנה. מיד לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה צפויה המדינה לבקש ארכה מבג"ץ לצורך השלמת החקיקה ואישורו הסופי של התיקון לחוק בקריאה שנייה ושלישית.

   

  בתוך כך, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) תקף את לפיד בפתח ישיבת ועדת החוקה: "לא נסתמך על ההצבעה של יש עתיד, זוהי הצבעה לצרכים פוליטיים - יש עתיד לא יהיו אלא שיחזיקו את הממשלה. כנראה שלפיד חושב שהציבור לא מבין את פרטי חוק הגיוס. אני נותן ליאיר לפיד להשתעשע בהרגשה ולהציג מצג כביכול זהו אותו החוק, זהו חוק שונה באופן מהותי ובאופן מובנה זהו חוק שונה".

   

  בריאיון מוקדם יותר באולפן ynet אמר לפיד: "אף אחד כבר לא מבין במדינה הזאת מהי אחריות לאומית. אני עושה את זה כי זה הדבר הנכון למדינת ישראל. יותר חרדים יתגייסו, יותר חרדים ייצאו לעבודה. מחמיצים את זה שיותר חרדים ייצאו לעבוד. אין לנו דרך להסביר לילדים שלנו איך קורה שהם מתגייסים ואחרים משוחררים".

   

  הוא תקף את ראש הממשלה נתניהו ואת שקד: "אין מופע גרוע יותר של ציניות פוליטית מהיום שבו הם ביטלו את חוק הגיוס הקודם. ישבו בכנסת אותם אנשים שאיתי ביחד העבירו את החוק. נתניהו נשא נאום נרגש בממשלה על חשיבות חוק הגיוס. הייתה ועדת שקד של איילת ושנה וחצי אחר כך הם ביטלו אותו. כששאלו אותם הם אמרו כי קודם לפיד הכריח אותנו ועכשיו ליצמן מכריח. אנשים שהם עד כדי כך ציניים לגבי דברים שיש להם חשיבות לאומית, אני מציע שלא יחנכו".

   

  לפיד הבהיר גם כי אי-תמיכה בחוק לא תפיל את הממשלה. "הם ילכו לבג"ץ ויבקשו ארכה. זה הרי שטויות במיץ עגבניות להגיד שאם החוק הזה ייפול הממשלה תיפול", אמר לפיד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים