שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ילדה סורית שציירה דגל ישראל ומכתב תודה: ביקור בבסיס הסיוע ההומניטרי ברמת הגולן
  צה"ל נערך להמשך הסיוע לסורים בגולן, גם תחת כיבוש מחדש של אסד: כתב ynet סייר באוגדת הבשן וחזה בציורים עם דגלי ישראל שציירו הילדים הסורים לחיילים והרגע שבנה את האמון הישיר בין הצדדים: "לא יהיו הפגנות תמיכה בישראל, אבל הם יסתכלו על הצלקות ויזכרו היכן הם נותחו"

   

   

  השבוע האחרון היה אחד העמוסים במינהלת "שכנות טובה" שבאוגדת הבשן של צה"ל החולשת על גזרת הגולן, מאז שמוסדה לפני כשנתיים העזרה הישראלית לנפגעים הסורים ממלחמת האזרחים. על שולחנו של ראש המינהלת, סא"ל א', שני טלפונים ניידים שלא מפסיקים לצלצל. מצד אחד מבקשים גורמי קישור סוריים סיוע לאלפי העקורים שברחו מאזור הקרבות בדרעא, ומצד שני קציני המבצעים מהגזרה.

   

  סא"ל א', בוגר הזירה ביהודה ושומרון, לא זוכר הוקרת תודה שכזו, כולל לחיצות ידיים חמות מאזרחים סורים, מהפלסטינים הרבים שבהם נתקל בחלוף השנים גם לאחר שקיבלו עזרה הומניטרית מצה"ל. על הקיר במשרדו תלויות תמונות של ילדיו הקטנים, וממול, במסגרת, תלוי דגל ישראל שצויר על ידי ילדה סורית בת 9, חולת סוכרת קשה שעברה בשנה החולפת כמה חודשים של טיפולים בבית החולים זיו בצפת. כשחזרה לישראל לביקורת היא נפגשה במקרה עם סא"ל א' ששוחח עימה. תוך כדי היא ביקשה לצייר לו את דגל ישראל, ועשתה זאת בסיוע אימא שלה, שגדלה לדור שחונך לשנוא את ישראל.

   

  ציורים של ילדים סורים לחיילי צה"ל:

  ציור ()

  ציור ()

  ציור ()

  הילדה התקשתה בעיקר עם מגן הדוד, אך השלימה את האיור והוסיפה מעליו ציור של לב ואת שמה לצד שם הקצין. כמה וכמה ציורים כאלה, שכמותם ניתן למצוא בכל גן ילדים בישראל, ניתנו בתקופה האחרונה לחיילי צה"ל על ידי ילדים סורים. זאת כנראה הדרך היחידה שלהם להגיד תודה ליד הישראלית שמושטת להם לעזרה.

   

  "הבורגול לא טעים להם, וזה בסדר"

  חרף התקרבות הקרבות לגולן הסורי, והנפילה הצפויה של כפרי המורדים הסמוכים לגבול ישראל לידי צבא אסד, בצה"ל לא מתכוונים להפסיק את פעילות הסיוע. לפי הערכות בצבא, אסד יעדיף בשנה הקרובה להשקיע את כספי השיקום של מדינתו החרבה באזורים גדולים, מרכזיים וחרבים יותר, מאשר לסייע לסורים הגרים בפינה הדרום מערבית של ארצו.

  תגבור כוחות שיריון גבול סוריה ישראל (צילום: עידו ארז)
  במקביל, נמשך עיבוי כוחות צה"ל ברמת הגולן(צילום: עידו ארז)

  כוחות צה
  (צילום: אביהו שפירא)

  כוחות צה
  (צילום: אביהו שפירא)

  כוחות צה
  (צילום: אביהו שפירא)

  כוחות צה
  (צילום: AFP)

  כוחות צה
  עוד תותחים ברמת הגולן(צילום: AFP)
   

  "לא יהיו כאן הפגנות תמיכה בישראל מול הגבול, אבל בעוד 15 שנים בחור סורי בן 19 שנותח בישראל יראה את שתי הצלקות מפגיעת הכדור שספג, יזכור מי הציל את חייו, ויספר זאת גם לילדיו", אמר היום ל-ynet קצין מאוגדת הבשן. "לקח זמן עד שנבנה אמון איתם. את משלוח המזון הראשון שהעברנו להם הם שרפו, כי לפי ההלכה שלהם אסור לפרט לקבל עזרה במזון. אז התחלנו במזון לתינוקות ומשם לקמח מוסדי במשקל של 25 ק"ג לשק עבור מאפיות, ואז זה נפרץ למזון אחר.

   

  "וכן, היו גם מקרים שהם אמרו לנו שהבורגול שהעברנו לא טעים להם, וזה בסדר. זה מעיד על רמת האמון שנוצרה. בימים אלה אנחנו מעבירים להם, בעיקר לנמלטים (בצה"ל מגדירים את הבורחים מדרעא כנמלטים כי 'אין דבר כזה פליט בארצו', י"ז), מזון שלא דורש בישול, כמו קופסאות שימורים של שעועית, תירס וחומוס".

   

  לפי אחת הערכות בצה"ל, אסד יכבוש את הגולן הסורי אבל לא באלימות יתרה, אלא יותר תוך כניעה של כפרי המורדים. זאת בשל התפיסה המחלחלת בסוריה שניסיון המהפכה במדינה כושל מאז 2014 ו-2015, השנתיים שהביאו למפנה, אז החלה ההתערבות הצבאית המסיבית של איראן, רוסיה וחיזבאללה לטובת המשטר. בכפרים שבמחוז דרעא, מרחק של 40 ק"מ מישראל, כבר הורמו דגלים לבנים ללא קרב.

   

  "המרחב ימשיך להיות מסכן"

  "מעצבים מציאות, יוצרים השפעה" – זו הסיסמה של היחידה הצה"לית לסיוע לאזרחים הסורים, שעובדת בימים אלה ביתר שאת והעבירה בסוף השבוע עשרות טונות של מזון וציוד רפואי לצד השני. ארבעה ילדים סורים שנפצעו קשה בקרבות בדרעא הגיעו באותו זמן לטיפול בישראל, וההערכה היא שיגיעו נוספים, אך לא מדובר בנהירת מאות או אלפים שיתנפלו על הגדר.

   

  מזון שמועבר כסיוע לפליטים הסורים:

  פרויקט שכנות טובה (צילום: יואב זיתון)
  (צילום: יואב זיתון)

  פרויקט שכנות טובה (צילום: יואב זיתון)
  (צילום: יואב זיתון)

  עקורי דרעא שמעו מזמן על פרויקט הסיוע הישראלי: רבים מילדי העיר הגדולה שבה החל המרד לפני כשבע שנים כבר טופלו בישראל. רוב הציוד שצה"ל מכניס לסוריה נתרם על ידי ארגוני סיוע ישראליים וזרים, ושוויו בשנה שעברה מוערך בכ-275 מיליון שקל. רק המזון שהוכנס אשתקד בלבד על חשבון צה"ל תוקצב בכ-10 מיליון שקל.

   

  "בית החולים ליולדות שעזרנו להקים בעיירה ברייקה הפך למתקדם ביותר בדרום סוריה ומגיעים אליו גם מרחוק", הוסיף הקצין מאוגדת הבשן. "מאז 2013 נכנסו לישראל 4,000 פצועים סורים. 1,300 ילדים סורים חולים ו-6,500 מבוגרים טופלו במרפאה שהקמנו עם האמריקנים על הגבול. כ-25 אלף סורים קיבלו מאיתנו מזון וביגוד והעזרה שלנו משפיעה על 250 אלף סורים שחיים בגולן הסורי.

   

  "הבהרנו להם שלא נתערב במלחמה ונתמוך בהם באופן הומניטרי גם בהמשך הדרך. הכי קל להגיד 'בואו נסגור את הגדר אם אסד יחזור לשלוט באזור'. יש כמה תרחישים שנבחנים, כולל המשך העברת הסיוע בדרכים עוקפות ולא ישירות. המרחב הזה ימשיך להיות מסכן, ולאזורים מסכנים גורמי טרור יכולים להיכנס. לכן יש לנו גם אינטרס שהחיים בגולן הסורי יהיו סבירים".

   

  בתיקו של סא"ל א' שאיתו הוא הולך לדיונים ופגישות שמור גם מכתב מאישה סורית בת 35 שכתבה לו בערבית לאחר שטופלה בישראל: "אנו מודים לעם בישראל ולצה"ל שעזר לנו ונתן לנו טיפול רפואי ומזון. אני מקווה שהגבולות בינינו יום אחד יהיו גיאוגרפיים בלבד. על החתום - זרה במדינתי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים