שתף קטע נבחר

פליט מדרעא ל-ynet: "מעדיפים למות מלחזור לשלטון אסד"

המשטר הסורי כותש את דרעא בדרך להשיב לעצמו את השליטה בדרום סוריה. פליט אחד מ-160 אלף שברחו לכיוון ירדן וישראל סיפר בריאיון מיוחד לאולפן ynet: "חיילים נכנסו לבתים ושדדו מכל הבא ליד. ברחנו תחת אש, לקחנו רק בגדים. התנהלות ישראל אצילית". נמשכים המאמצים להשיג הפסקת אש

 

 

בדרעא שבדרום סוריה נמשכת גם היום (א') המתיחות על רקע המתקפה שבה פתח בשבוע שעבר צבא אסד, בניסיון לשחרר מידי המורדים את העיר שבה החלה ההתקוממות העממית נגד המשטר לפני שבע שנים. פליט סורי שנמלט מהכפר ג'יזה שבפרברי העיר, אחד מיותר מ-160 אלף פליטים שברחו לגבול עם ירדן ולגבול עם ישראל בימים האחרונים, סיפר בריאיון לאולפן ynet על מצוקת הבורחים, ואמר כי יש ביניהם מי שמעדיפים להתאבד מאשר לחזור לחיות תחת שלטון אסד.

 

הפליט סעיד (שם בדוי) סיפר בשיחה עם ynet על הדרך הארוכה שעברו הוא ואשתו מאז ברחו מביתם באמצע השבוע שעבר. לדבריו כל שלקחו הוא בגדיהם. הם פנו לעבר הכפר נסיבּ, ואת הדרך לשם עברו תחת אש שירו כוחות אסד ומטוסים רוסיים. סעיד טוען כי ברור שהכוחות ניסו לפגוע באזרחים, ולא ידוע לו מה עלה בגורל משפחתו: "כשאבא שלי ניסה לצאת מהכפר ירו עליו ירי אזהרה והוא נאלץ לשוב".

 

צה"ל מתגבר כוחות בגולן ומפרסם תמונות; נתניהו: "לא נאפשר כניסה"

פליטים מחוז דרעא מגיעים ל מחוז קונייטרה גבול ישראל סוריה רמת הגולן תקיפות צבא אסד (צילום: רויטרס)
פליטים נמלטים מדרעא בסוף השבוע. "שדדו מכל הבא ליד"(צילום: רויטרס)

פליטים  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

המבצע לכיבוש דרעא ()
המבצע לכיבוש דרעא

"כשהגענו לגבול עם ירדן חיכינו כמה שעות", סיפר סעיד. "הירדנים עמדו מולנו וראו אותנו. בשלב מסוים הם שלחו מזל"ט כדי ללמוד את השטח, ואמבולנס סורי נכנס לשטח ירדן כדי להעביר לטיפול אישה מבוגרת. אבל מלבד האמבולנס הזה ירדן לא הגישה לנו שום סיוע". בשבוע שעבר, נזכיר, נמלטו עשרות אלפי סורים ממחוז דרעא לגבול ירדן, אבל הממשלה הירדנית – המתמודדת עם משבר כלכלי קשה – הודיעה כי בניגוד לעבר לא תאפשר לפליטים סורים להיכנס לשטחה. אתמול בלילה דווח כי ירדן החליטה להעביר סיוע המוניטרי לפליטים הסורים, כפי שעשתה ישראל, אך תוך שהם נשארים בשטח סוריה.

 

בימים שחלפו מאז קיבל סעיד דיווחים מהתושבים שנותרו בכפרו ובכפרים הסמוכים. "חיילים מצבא אסד ואנשי מיליציות איראניות ואחרות נכנסו לבתים בכפרים באזור דרעא ושדדו מכל הבא ליד", סיפר על סמך העדויות ששמע. "הם לקחו את תכשיטי הזהב של הנשים. מי שנשאר בכפרים באזור הזה חי בפחד אימים ולא יכול לצאת מהבית. חיילי אסד יכולים להיכנס לבתים בכל רגע ולקחת מה שבא להם".

 

פליטים מחוז דרעא מגיעים ל מחוז קונייטרה גבול ישראל סוריה רמת הגולן תקיפות צבא אסד (צילום: רויטרס)
"חיילי המשטר ירו על אבא שלי. הוא נאלץ לחזור הביתה"(צילום: רויטרס)

תקיפת צבא סוריה בדרעא, סוריה (צילום: AFP)
תקיפת צבא סוריה בדרעא(צילום: AFP)

פליטים  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

 

על התנהלות ישראל, שהחליטה לשלוח סיוע הומניטרי רב לפליטים הסורים שנמלטו מדרעא ואף קלטה בסוף השבוע כמה פצועים מהאזור, אמר הפליט דברי שבח. "ראינו עמדה אצילית מאוד מצד ישראל – גם בסיוע שהיא שלחה וגם בטיפול בפצועים. אנחנו מקווים שישראל תפעיל לחץ על מדינות האזור כדי שיפתחו לנו את הגבול שלהן".

 

שיבה לחיים תחת שלטון אסד סעיד אינו מעלה בדעתו. "אנחנו לא יכולים לבטוח בשלטון, כבר ראינו אותו בעבר שולח אזרחים לכלא אחרי שהגיע איתם להסדר. אף אחד לא יודע מה קרה להם". לדבריו אסד שם על הכוונת לא רק ארגונים חמושים וארגוני טרור, אלא כל אזרח תמים שהביע מחאה נגד המשטר, "וזה כולל רופאים, עיתונאים ופעילים. כל מי שהתנגד למשטר מבוקש". בהתחשב בכך, הוא אומר, "יש כאן אנשים שאמרו שיעדיפו להתאבד מאשר לחזור לחיות תחת שלטון אסד. אנחנו אנשים פשוטים שרק רוצים לחיות בשלום, אנחנו לא אלימים ולא אוהבים מלחמות".

 

 

מבצע מורכב העברת פצועים סורים ל ישראל טיפול בארץ תקיפה ב דראע  סוריה עוצבת הבשן רמת הגולן (צילום: דובר צה
חיילי צה"ל מטפלים בפליטים סורים בסוף השבוע(צילום: דובר צה"ל)

פריסה פריסת כוחות שריון ארטילריה טנק טנקים גבול רמת הגולן סוריה צה
תגבור כוחות בגבול - בצילום שהפיץ צה"ל הבוקר(צילום: דובר צה"ל)

אמש דווח כי המשא ומתן בין המשטר הסורי למורדים על הפסקת אש במחוז דרעא קרס, אבל הבוקר דיווח המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם כי שקט מוחלט נרשם באזור דרעא במשך שלוש שעות. דווח כי המשא ומתן עם המורדים נמשך, אך לכול ברור כי הלחימה יכולה להתחדש בכל רגע וכי אסד ורוסיה לא יסתפקו בפחות מאשר השתלטות מלאה על המחוז.

 

אתמול הודיע המשטר הסורי כי כבש עוד שמונה עיירות וכפרים במחוז דרעא. אם בתחילת המבצע שלט המשטר הסורי ב-30% בלבד מהמחוז, כעת הוא שולט כבר ביותר ממחציתו. כלי תקשורת ערביים דיווחו אתמול על גיחות רבות של מטוסים סוריים ורוסיים ועל פעילות קרקעית של צבא אסד ובעלי בריתו בכמה מוקדים בדרעא. המורדים טענו כי התנאים שהציבה להם רוסיה להפסקת אש משפילים ובלתי מתקבלים על הדעת. "המשטר רוצה שנמסור את הכול – את העיר דרעא, את מעבר הגבול נסיב, את הנשק הכבד וגם את עצמנו", אמר נציג המורדים במשא ומתן. "לא נסכים לזה".

אנשי העיירה דעל בדראח הכפריים מברכים את הצבא הערבי הסורי ()
תמונות שמפיץ המשטר: תושבים בדרעא חוגים עם חיילי אסד את ההשתלטות על העיר

מורדים נכנעים לצבא אסד ()
חיילי אסד מניפים את דגל סוריה על בניין בדרעא

בימים האחרונים מקפיד המשטר הסורי לפרסם תמונות של תושבי היישובים שכבש צבא אסד מקבלים בתשואות את חייליו. בתמונות נראים התושבים תולים את דגלי המשטר הסורי בבתים ומודים לחיילים על "שחרורם".

 

אתמול העביר צה"ל שישה אזרחים סורים שנפצעו באורח בינוני-קשה לטיפול בישראל. בין הפצועים ארבעה ילדים, בני 14-6. לפי דיווח בצד הסורי, משפחות הילדים נהרגו כולן בהפצצות בלחימה בסוריה. עוצבת הבשן העבירה את הפצועים במבצע מורכב לבית חולים בארץ. בצה"ל אמרו כי מאז פרוץ הלחימה באזור דרעא יש בצד הסורי של הגבול מחסור חמור ברופאים ובציוד רפואי.

 

לפי צה"ל, מאז 2013 הועברו לטיפול בישראל יותר מ-3,500 פצועים מהמלחמה בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פליטים בורחים מדרעא
צילום: רויטרס
מומלצים