שתף קטע נבחר

הבריחה מדרום סוריה: יותר מרבע מיליון פליטים

האו"ם מדווח כי מספר הסורים שברחו מבתיהם בעקבות המבצע של צבא אסד לכיבוש מחוז דרעא הגיע ל-270 אלף. שר החוץ הירדני נוסע למוסקבה בניסיון להשיג הפסקת אש

מספר התושבים שנאלצו לברוח מבתיהם בדרום סוריה מאז פתיחת המבצע של צבא אסד נגד המורדים במחוז דרעא עלה ל-270 אלף. כך הודיע בצהריים (יום ב') דובר השלוחה הירדנית של סוכנות הפליטים של האו"ם, מוחמד חווארי.

 

היום הודיעה ירדן כי במהלך השבוע תנהל עם רוסיה שיחות בנוגע להפסקת אש בדרום סוריה ולניסיון להקל את המצב ההומניטרי שם. שר החוץ הירדני, איימן ספדי, אמר בעמאן כי ייסע מחר למוסקבה כדי להיפגש עם עמיתו הרוסי סרגיי לברוב. "אני מצפה לשיחה כנה שבה נדון באופן שבו אפשר להגיע להפסקת אש בהקדם האפשרי".

סוריה מבצע לכיבוש דרעא (צילום: AFP )
פליטים בורחים ממחוז דרעא. אין כניסה לירדן(צילום: AFP )
 

המבצע לכיבוש דרעא ()
ירדן, נזכיר, מארחת בשטחה כ-650 אלף פליטים סורים מימי המלחמה, אבל בשבוע שעבר היא סירבה לפתוח את שעריה לפליטים נוספים, אלה הבורחים ממחוז דרעא. ירדן עצמה מתמודדת עם משבר כלכלי קשה, והיא מסבירה כי אין באפשרותה לעמוד בנטל גדול יותר של פליטים.

 

גם ישראל הודיעה כי לא תאפשר לפליטים הנעים לכיוונה להיכנס לשטחה, אבל היא העבירה סיוע לפליטים בצד הסורי של הגבול ואף שלחה כמה פצועים לטיפול בבתי חולים בארץ. לאחר הגשת הסיוע הישראלי הודיעה גם ירדן על העברת סיוע הומניטרי לפליטים בצד הסורי של הגבול.

סוריה דרעא פליטים ב גבול ירדן (צילום:AFP)
חיילים מצבא אסד במחוז דרעא(צילום:AFP)

סוריה דרעא פליטים ב גבול ירדן (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

חיילים נאמנים לנשיא סוריה אסד במחוז דרעא (צילום: רויטרס)
שירה של הצבא הסורי במבצע לכיבוש הדרום(צילום: רויטרס)

חייל סורי מצדיע לדגל סוריה  (צילום: AFP)
חייל בצבא אסד מצדיע לדגל סוריה ממזרח לדרעא(צילום: AFP)

סוריה מבצע לכיבוש דרעא (צילום: AFP )
הפצצה בעיר דרעא. המורדים רוצים ערבויות מירדן(צילום: AFP )

סוריה דרעא שר החוץ של ירדן איימן ספדי (צילום:EPA)
שר החוץ הירדני. יוצא למוסקבה(צילום:EPA)

רוסיה וסוריה ניהלו מאז סוף השבוע משא ומתן עם המורדים בניסיון להביא לפחות לכניעתם החלקית בתמורה להפסקת אש, אך עד כה לא הושג הסכם. מקורות דיפלומטיים אומרים כי המורדים דורשים שההסכם יכלול הבטחה שירדן תהיה ערבה לשלומם של תושבי מחוז דרעא, כ-800 אלף מספרם. גורמי אופוזיציה המעורבים במשא ומתן אמרו כי ההפצצות המתמשכות של צבא אסד פוגעות באמון ומקשות להשיג התקדמות בשיחות.

 

בריאיון לאולפן ynet סיפר אתמול פליט מדרעא כי בין הבורחים יש מי שמעדיפים להתאבד מאשר לחזור לחיות תחת שלטון אסד. הפליט סעיד (שם בדוי) סיפר על הדרך הארוכה שעברו הוא ואשתו מאז ברחו מביתם באמצע השבוע שעבר. לדבריו כל שלקחו הוא בגדיהם. הם פנו לעבר הכפר נסיבּ, ואת הדרך לשם עברו תחת אש שירו כוחות אסד ומטוסים רוסיים. "כשהגענו לגבול עם ירדן חיכינו כמה שעות", סיפר סעיד. "הירדנים עמדו מולנו וראו אותנו. בשלב מסוים הם שלחו מזל"ט כדי ללמוד את השטח, ואמבולנס סורי נכנס לשטח ירדן כדי להעביר לטיפול אישה מבוגרת. אבל מלבד האמבולנס הזה ירדן לא הגישה לנו שום סיוע".

 

 

סוריה מבצע לכיבוש דרעא (צילום: AFP )
"התנהלות ישראל אצילית". תושבים בורחים אל הגבולות עם ירדן ועם ישראל(צילום: AFP )
מחנה פליטים סורים ליד גבול ישראל ברמת הגולן (צילום: AFP)
מחנה פליטים לעקורים מדרעא. אסד שולט כבר ביותר מחצי מהמחוז(צילום: AFP)

סוריה דרעא פליטים ב גבול ירדן (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

סוריה דרעא פליטים ב גבול ירדן (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

על התנהלות ישראל, שהחליטה לשלוח סיוע הומניטרי רב לפליטים הסורים שנמלטו מדרעא ואף קלטה בסוף השבוע כמה פצועים מהאזור, אמר הפליט דברי שבח: "ראינו עמדה אצילית מאוד מצד ישראל – גם בסיוע שהיא שלחה וגם בטיפול בפצועים. אנחנו מקווים שישראל תפעיל לחץ על מדינות האזור כדי שיפתחו לנו את הגבול שלהן".

 

צבא אסד רשם בסוף השבוע התקדמות מהירה במבצע לכיבוש דרעא, ובשבת ההערכה הייתה כי הוא שולט ביותר ממחצית המחוז לעומת 30% ממנו בתחילת המבצע. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
270 אלף פליטים. ילדים עקורים מדרעא
צילום: רויטרס
מומלצים