שתף קטע נבחר

אושר: שיוויון בזכות למשכנתא לאנשים עם מוגבלויות

מליאת הכנסת אישרה את הצעת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, לפיה גופים פיננסים לא יוכלו לסרב לתת הלוואה לדיור לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים. ח"כ קארין אלהרר: "זו אפליה שאין לה בסיס וסיבה אמיתית"

מליאת הכנסת אישרה היום (ב') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות של ח"כ קארין אלהרר. לפי ההצעה, גופים פיננסים לא יוכלו לסרב לתת הלוואה לדיור לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים.

 

זאת, במידה וההלוואה המבוקשת היא למטרת רכישת דירה יחידה או חלופית (משפר דיור); ובמידה והאדם עומד בתנאי ההלוואה שהגוף הפיננסי מציע, ואף הציג לו אישור שהוא מבוטח בביטוח חיים לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים. סכום ההלוואה יהיה כפול מסכום הביטוח, ויעמוד על מיליון שקל לכל היותר.

 

ועדת הכספים: לאפשר לבעלי מוגבלויות קבלת משכנתא

 

הפגנת הנכים מול בית ראש הממשלה בירושלים (צילום: עופר סופר)
מחאת הנכים(צילום: עופר סופר)

כמו כן, מבטח לא יסרב למכור ביטוח חיים להלוואה לדיור לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים עקב מוגבלתו. אם סירב למכור לו ביטוח חיים עם חיתום, יציע לו ביטוח חיים לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים, שיהיה שווה למחצית יתרת סכום ההלוואה ויעמוד על חצי מיליון שקל לכל היותר.

 

אדם עם מוגבלות מקצרת חיים שנטל הלוואה כאמור ורכש ביטוח חיים כאמור, זכאי לסיוע בסך של 300 שקל בחודש מהמדינה, בכפוף לעמידתו באמות המידה שנקבעו לפי החוק וכל עוד הוא מבוטח בביטוח חיים לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים.

 

בדברי ההסבר נכתב כי "גוף פיננסי הנותן הלוואות לדיור, דוגמת בנק, מבטח או חברה מנהלת, נוהג להבטיח את החזר ההלוואה באמצעות רישום משכנתה על דירת הלווה לזכות המלווה או דרישה שהלווה ירכוש ביטוח חיים שיבטיח את תשלום המשכנתא אם הלווה נפטר. בשנים האחרונות גופים פיננסיים נוהגים לדרוש, כתנאי למתן ההלוואה, את שתי החלופות האמורות גם יחד, כך שמימוש המשכנתא ייעשה אם הלווה אינו עומד בהחזר התשלומים, ובמקרה של פטירת הלווה החזר ההלוואה ייעשה מתוך כספי ביטוח החיים שלו.

 

"בעקבות שינוי זה, אנשים עם מוגבלות מוצאים את עצמם ללא אפשרות לקבל הלוואה לדיור גם אם יש בידיהם את ההון המזערי הדרוש כדי להגיש בקשה להלוואה לדיור, שכן מבטחים מסרבים לבטח אותם בביטוח חיים בשל הסיכונים הנובעים ממוגבלותם, או לחלופין מאפשרים להם לרכוש רק ביטוח חיים ללא חיתום, המוגבל בסכום שבין 300 אלף ל-500 אלף שקל ותקופת אכשרה של שלוש שנים, על פי רוב, שבמהלכה הפוליסה מכסה מקרי מוות מתאונה בלבד".

 

ח"כ קארין אלהרר אמרה: "את ההצעה הנחתי ממש בתחילת הקדנציה, כשהבנתי את גודל האפליה. זו אפליה שאין לה בסיס וסיבה אמיתית. היא מנעה מרבים שיש להם הון עצמי, לרכוש דירה. אני כולי תקווה שכל מי שחווה עד היום קושי לקנות בית רק בגלל המוגבלות, יוכל היום לקבל מענה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים