שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לאחר הביטול של הנובל: יוענק פרס אלטרנטיבי לספרות

  אנשי תרבות משבדיה הכריזו שיעניקו פרס חד פעמי לספרות, לאחר שוועדת הנובל הודיעה שהוא לא יחולק השנה בעקבות פרשת ההטרדות המיניות באקדמיה. בחירת המועמדים הסופיים תיעשה על ידי הצבעת הקהל הרחב

  קבוצת אנשי תרבות משבדיה יזמה פרס אלטרנטיבי לנובל בספרות, שיוענק השנה באופן חד פעמי במקום הפרס מטעם האקדמיה השבדית. העומדים מאחורי היוזמה פרסמו הודעה שבה פירטו את לוח הזמנים ואופן הבחירה והבהירו כי מדובר בצעד של מחאה על התנהלות האקדמיה בפרשת ההטרדות המיניות.

   

  הפרשה התפוצצה לאחר ש-18 נשים התלוננו כי הוטרדו מינית על ידי הצלם ג'ין קלוד ארנו, המקורב לחברי הוועדה האקדמית ובעלה של הסופרת החברה בה קתרינה פרוטנסון. לאחרונה ארנו אף הואשם באונס אך ממשיך להכחיש את כל הטענות כלפיו. הפרשה הובילה לגל של פיטורים מהאקדמיה השבדית, שכללו גם את יושבת ראש הוועדה פרופסור שרה דניוס, ובנוסף כמה מחבריה הודיעו על עזיבה בשל האופן שבו טופלו הטענות. בעקבות זאת הוחלט כי פרס הנובל המסורתי לא יוענק השנה, לראשונה מאז 1943.

   

  האקדמיה השבדית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  האקדמיה השבדית(צילום: AFP)
   

  "הקמנו את האקדמיה החדשה כדי להזכיר לאנשים שתפקידן של ספרות ותרבות ככלל הוא לקדם דמוקרטיה", נכתב בהודעה שהופיעה באתר ההתארגנות האלטרנטיבית לפרס, "שקיפות, אמפתיה וכבוד, ללא ניצול כוח, משוא פנים, יהירות או סקסיזם. בזמן שבו ערכי האנושות כל הזמן נבחנים, הספרות הופכת לכוח נגד חשוב בהתמודדות עם תרבות הדיכוי וההשתקה. האקדמיה החדשה רואה לכך חשיבות גדולה ולכן יש לעשות כל שניתן כדי שהפרס הספרותי בכל זאת יוענק ב-2018. זו המטרה היחידה שלשמה הקמנו את האקדמיה".

   

  האקדמיה החדשה, הכוללת 106 חברים השייכים לתחומי תרבות שונים בשבדיה, הבהירה כי סופרים מכל מקום בעולם רשאים להגיש את מועמדותם, אם הוציאו לפחות שני ספרים שאחד מהם ראה אור בעשר השנים האחרונות. לא כמו הנובל המסורתי, המוענק ליצירת מופת, הם יעניקו את הפרס לספר ש"מספר את סיפורם של בני האדם בעולם".

   

  ארבעה מועמדים סופיים ייבחרו באמצעות הצבעת הקהל הרחב. מתוכם ייבחר הזוכה על ידי ועדה של ארבעה אנשי ספרות מובילים בשבדיה, בהם העורכת אן פלסון וחוקרת הספרות פרופסור ליסבת' לארסון. התוכנית היא לעמוד בחלון הזמנים שמובילה בכל שנה האקדמיה השבדית, כך שהפרס יוכרז באוקטובר ויונק לזוכה בדצמבר.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים