שתף קטע נבחר

איראן לועגת לגנרל: "חיל האוויר האיראני נערך לשמור על העננים"

הבכיר האיראני האשים את ישראל בבצורת הקשה הפוקדת את המדינה ואמר כי היא "גונבת עננים" - והרשת לא נחה. אז האם אפשר לגנוב עננים? חזאי השירות המטאורולוגי עונה באולפן ynet

 

 

 

הגנרל האיראני גולאם רזה ג'לאלי הכריז השבוע במסיבת עיתונאים כי הסיבה לבצורת שפוקדת את איראן היא שישראל "גונבת עננים" - ועורר גיחוך לא רק בישראל: האיראנים פוקדים מאז אתמול (יום ב') את הרשתות החברתיות ולועגים לתאוריה. רבים העלו תמונות והגיגים לטוויטר:

 

"צילום נדיר של ישראלים גונבים עננים"

 

"ישראל זורעת עננים בשמי איראן בשיתוף פעולה עם הממשלה" 

 

"חיל האוויר האיראני נערך לשמירה על העננים"

 

"סוכן מוסד ואחד מאנשי יחידת 8200 גונב עננים מאיראן"
 

"ילד מנסה למנוע את גניבת העננים על ידי ישראל"

 

"השינויים האקלימיים באיראן חשודים", אמר הגנרל, ראש ארגון ההגנה האזרחית של איראן. "לישראל ולמדינה אחרת באזור יש צוותים משותפים שפועלים לוודא שעננים שנכנסים לשמי איראן לא מסוגלים להוריד גשם", הצהיר. "בנוסף על כך אנחנו מתמודדים עם הנושא של גניבת עננים ושלג". ג'לאלי אמר שלפי המחקר ירד שלג בכל האזורים ההרריים בגובה של יותר מ-2,200 מטרים שנמצאים בין אפגניסטן לים התיכון - חוץ מבאיראן.

 

בסיקור דברי הגנרל באל ג'זירה הרבה מן התגובות הביעו זלזול בדברים, אולם נרשמו כמה אזרחים שאמרו כי "דבר כזה לא כל כך רחוק מהמציאות".

איראן הגנרל האיראני גולאם רזה ג'לאלי מאשים את ישראל בגניבת עננים  ()
"ישראל גונבת עננים". הגנרל גולאם רזה ג'לאלי

השירות המטאורולוגי של איראן הפריך את הדברים. ראש השירות, עהד ווזיף, אמר שהגנרל ג'לאלי "מחזיק כנראה במסמך שאני לא מכיר. על בסיס הידע של השירות המטאורולוגי בלתי אפשרי שמדינה תגנוב

גשם או עננים. איראן סובלת מבצורת ממושכת, וזאת מגמה עולמית שלא תקפה רק על איראן".

 

לפי ווזיף הטענות של ג'לאלי לא עוזרות לפתור את משבר המים באיראן. לפי השירות, ב-97% מהמדינה סובלים התושבים במידה זו או אחרת מבצורת. לפי  ארגון החקלאות והמזון של האו"ם, מדובר בבצורת "הקשה והממושכת ביותר שפקדה את איראן ב-30 השנים האחרונות". 

  

 

דברי הגנרל נאמרו על רקע מחאות שהתעוררו בכמה ערים במדינה בעקבות מחסור חריף במי שתייה. בלילות האחרונים מפגינים מתעמתים עם כוחות הביטחון: בעיר אבדן שבדרום-מערב המדינה מפגינים יידו אבנים וחפצים על שוטרים והעלו באש פחי אשפה ומכונית. בעיר אחרת בדרום, חוראמשהר, נפצעו שוטרים ומפגינים, ורשת אל ערבייה הסעודית דיווחה כי ארבעה מפגינים נורו למוות על ידי משמרות המהפכה.

 

בסרטוני וידאו שפורסמו ברשת ותיעדו לכאורה את העימותים בחוראמשהר נשמעו קולות ירי ונראו סניפי בנק שחלונותיהם נופצו. אחד המפגינים נראה חמוש ברובה.

חלוקת מים מחסור ח'וראמשהר מחאה ב איראן מחמרה ()
חלוקת מים בחוראמשהר, דרום איראן

חלוקת מים מחסור ח'וראמשהר מחאה ב איראן מחמרה ()

 

הפגנות בדרום איראן מגיעות לאחר מחאה שהתעוררה בשבוע שעבר בערים אחרות, בכללן טהרן הבירה, על רקע המצב הכלכלי הקשה של המדינה. ערכו של המטבע האיראני, הריאל, צנח ל-90 אלף לדולר. ברבות מההפגנות קראו המשתתפים למשטר להפסיק להעביר כסף ללחימה בסוריה, בלבנון, בעזה ובתימן – ובמקום זה לנתב את הכסף לכיסי האזרחים האיראנים.

 

 

 

אלכסנדרה לוקש וניר (שוקו) כהן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לעג בטוויטר: "ישראלים גונבים עננים"
מומלצים