שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

מחיר למשתכן: 360 אלף שקל לדירה בבית שאן

נבחרו זוכים במכרזי מחיר למשתכן לבניית כ-700 דירות ברמת גן, רעננה ובית שאן. המחירים ישקפו הנחות של 16% עד 36% ממחיר דירות בשוק החופשי. עוד בצנרת התכנון: שכונות הענק החדשות בשוהם וברהט יוצאות לדרך

משרדי האוצר והשיכון הודיעו היום (ג') על שיווק מוצלח של כ-700 יחידות דיור במכרזי מחיר למשתכן, ברמת גן, רעננה ובית שאן.

 

לכתבות נדל"ן נוספות 

 

ברמת גן, חברת "רמי שבירו" זכתה בשני מכרזים, לחכירת שני מתחמים באזור תל השומר. החברה תבנה בסך הכל 450 דירות עם מרפסת, חניה ומחסן, בבנייה רוויה. בנוסף, התוכניות כוללות שטחי ציבור, שטחים פתוחים ושבילי הולכי רגל.

 

מחירי הדירות בפרויקטים יבטאו הנחה של כ-19.5% ממחיר דירות בשוק החופשי. כך, מחיר התחלתי לדירת 85 מ"ר יהיה 1.46 מיליון שקל, מחיר התחלתי לדירת 100 מ"ר יהיה כ-1.69 מיליון שקל ומחיר תחלתי לדירת 120 מ"ר יעמוד על 1.99 מיליון שקל.

 

התוכניות לתל השומר (הדמיה: אדריכל יוסי פרחי) (הדמיה: אדריכל יוסי פרחי)
התוכניות לתל השומר(הדמיה: אדריכל יוסי פרחי)

ברעננה שווק מתחם אחד לבניית 136 יחידות דיור למגורים בבנייה רוויה עם חזית מסחרית, בשכונת "נאות שדה". ההצעה הזוכה היא של "שגראוי ייזום ובניה" (אס.בי.סי.) ו"שגראוי ליבוביץ החזקות".

 

מחירי הדירות צפויים לבטא הנחה של 16% מדירות דומות בשוק החופשי - מחיר תחלתי לדירת 85 מ"ר יעמוד על 1.32 מיליון שקל, מחיר תחלתי לדירת 100 מ"ר יעמוד על כ-1.5 מיליון שקל ומחיר תחלתי לדירת 120 מ"ר יעמוד על 1.8 מיליון שקל.

 

בבית שאן שווקו בהצלחה שני מתחמים עם 114 דירות, בשכונת "האקליפטוס". הזוכות הן חברות "י.ס.ד. בעמק יזמות ובניין" ו"רונידן חברה לבנין". השכונה כוללת מגורים, מבני ציבור וחינוך, שטחים ציבוריים פתוחים, מבני מסחר ומשרדים.

 

בית שאן (באדיבות: משרד הבינוי והשיכון ועמידר) (באדיבות: משרד הבינוי והשיכון ועמידר)
בית שאן(באדיבות: משרד הבינוי והשיכון ועמידר)

מחירי הדירות יבטאו הנחה של כ-36% מדירות דומות בשוק החופשי - מחיר תחלתי לדירת 85 מ"ר יעמוד על 363 אלף שקל, לדירת 100 מ"ר על כ-432 אלף שקל ולדירת 120 מ"ר על 523 אלף שקל.

 

4,500 דירות אושרו ברהט

פרויקט מגורים גדול עומד לצאת לדרך ברהט: הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) אישרה בשבוע שעבר תוכנית לבניית 4,500 יחידות דיור בעיר. שיווק המגרשים לתושבים צפוי להתחיל בעוד כחודשיים.

 

ברשות הבדואים, שמקדמת את התוכנית ציינו, כי מדובר בתוכנית הגדולה ביותר שאושרה עד כה בותמ"ל עבור האזרחים הבדואים ושצפויה להכפיל את אוכלוסיית התושבים בעיר מכ-70 אלף כיום, ל-140 אלף.

 

רהט תוכנית  ( )

התוכנית חלה על שכונות 9, 10 ו-12, הממוקמות בדרום העיר, בצמוד לשטח הבנוי של היישוב, ונאמדת ביותר ממיליארד שקל. היא כוללת גם שטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של כ-46 אלף מ"ר, מחלפים לחיבור לכביש ארצי, פיתוח וגינון עירוני, פארקים ושבילי הליכה ושבילי אופניים. 

 

ליישוב מקודמות כיום שתי תוכניות נוספות, הכוללות יחדיו כ-5,000 יחידות דיור וכ-70 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר. תוכנית אחת מקודמת אף היא בוותמ"ל וצפויה לפי רשות הבדואים לקבל אישור עד סוף החודש. התוכנית השנייה מקודמת בוועדה המחוזית דרום.

 

רהט (צילום: אדר' עמוס ברנדייס) (צילום: אדר' עמוס ברנדייס)
רהט(צילום: אדר' עמוס ברנדייס)

כלל התוכניות החדשות מיועדות לשכונות 14-9, אזורים שכיום אינם מפותחים בדרום העיר, על קרקעות מדינה ובחלקן על קרקע בבעלות תושבים. התכנון כולל ברובו שטחי מסחר בקומות הקרקע של הבניינים, בחזיתות הפונות לכביש.

 

לדברי יאיר מעיין, מנכ"ל רשות הבדואים, עבודות הפיתוח יחלו בעוד חודשיים. "מאז שהוקמה בשנות ה-70, רהט לא זכתה לתנופת פיתוח ותכנון משמעותית שכזו", אמר. "התוכנית תתן מענה לצרכי הגידול הטבעי של רהט ולפזורת רהט בעשור הקרוב".

 

 

לחייב הצללות בגני המשחקים

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה המליצה היום (ג') לשר האוצר לאשר את התקנות המחייבות הצללה בגני המשחקים הציבוריים. לפי התקנות, כמות הצל המינימלית שתתוכנן תהיה 70% משטח המרחב החופשי של המתקנים בגני שעשועים.

 

בבחירת סוג ההצללה נקבע, כי יש להתחשב בשימור תנאי הצל, צפיפות הצל, נוחות תרמית כגון תנועת אוויר, לחות ועוצמת קרינה. בתוך כך, ניתן לייצר את ההצללה הנדרשת באמצעות הצללה טבעית או מלאכותית לרבות הצללה הנוצרת ממבנים סמוכים קיימים.

 

עם זאת קובעות התקנות, כי יש לעודד הצללה באמצעות עצים, וכי מאחר שהדבר מצריך מספר שנים לצורך צמיחת העץ, תתאפשר תקופה של חמש שנים במהלכה לא יידרש לעמוד בהוראות הנוגעות לכמות הצל ולתקופה בה נדרשת ההצללה. כן הוחלט, כי במקרים חריגים של פגיעה בערך אומנותי או כזה המיועד לשימור, תוכל רשות הרישוי לפטור באופן מלא או חלקי מחובת הצללה.

 

מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר, מסרה כי "הצורך בתקנות ובהנחיות תכנוניות נובע מהמחסור הגדול של עצים והצללה במרחב הציבורי. הצללה במרחב הציבורי בכלל ובגני המשחקים הציבוריים בפרט, נדרשת בראש ובראשונה כדי לשמור על בריאות הציבור לרבות ילדים מחשיפה ישירה של השמש".

 

מחיר למשתכן בשוהם יוצאת לדרך

שכונת הדרים, שנבנית במסגרת תוכנית מחיר למשכן על עתודות הקרקע האחרונות בשוהם, יצאה אתמול לדרך עם טקס הנחת אבן פינה בהשתתפות שר האוצר, משה כחלון, וראש המועצה, גיל ליבנה.

 

 

שכונת הדרים שוהם (נתונים: רשות מקרקעי ישראל)
(נתונים: רשות מקרקעי ישראל)

השכונה, המתוכננת בכניסה הדרומית ליישוב, כוללת 1,444 יחידות דיור, מהן 716 יחידות דיור שישווקו במסגרת מחיר למשתכן, 234 יחידות דיור שישווקו במסגרת פרויקט דירה להשכיר, ו-224 יחידות דיור מוגן.

 

תוכנית הבינוי כוללת מבני מגורים בני 3, 5 ו-6 קומות, עם דירות בנות 3, 4 ו-5 חדרים, וכן מרתפי חנייה. 30% מכלל הדירות יהיו דירות קטנות, בשטח של עד 80 מ"ר. מלבד הדירות המיועדות למחיר למשתכן, היזמים יוכלו לשווק 20% מהדירות בכל בניין בשוק החופשי, כשאלו צפויות להיות דירות הגן והגג הגדולות יותר.

 

עוד כוללת התוכנית, מרכז מסחרי שכונתי הפונה לפארק ומעליו דיור מוגן לקשישים, 2 בתי ספר יסודיים ובית ספר על יסודי, גני ילדים, מעונות יום, מבני ציבור לבני נוער, דת, תרבות ופנאי, בית לחיים לאנשים עם צרכים מיוחדים, וקריית ספורט יישובית. מערבית לשכונה יוקם מרכז העסקים החדש של המועצה, "אייר פארק שוהם", עם מתחמי מסחר, פנאי ורפואה.

 

שכונת הדרים שוהם (צילום: רועי ברפמן)
(צילום: רועי ברפמן)

התכנון המפורט של השכונה גובש על ידי מהנדס המועצה, אדריכל יעקב ירקוני, באמצעות משרד האדריכלים כהן טולקבסקי, ומתכנן הנוף ברוס לוין. אכלוס השכונה צפוי להסתיים בטווח של עד 10 שנים, כשתקציב הפיתוח עומד על 230 מיליון שקל.

 

כחלון ציין בטקס, כי השכונה אושרה בוותמ"ל בשנת 2016 וכי אכלוסה צפוי להתחיל בתוך שנתיים, בשנת 2020. "רשויות רבות בישראל יכולות ללמוד מהמהירות והיעילות של הליך האישור התכנוני שאנחנו רואים פה", אמר.

 

ראש המועצה ציין כי הם נערכים לאתגר המשמעותי של קליטת תוספת של למעלה מ-20% לאוכלוסיית היישוב. יקי אמסלם, מנכ"ל קבוצת אלמוג הבונה בשכונה החדשה, הוסיף כי "השכונה תיתן מענה לא רק לדיור במסגרת מחיר למשתכן אלא גם לציבור גדול של משפרי דיור מאזור שוהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים