שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרשות: חוק קיזוז שכר מחבלים - הכרזת מלחמה
  דוברו של אבו מאזן גינה בחריפות את אישורו בכנסת של החוק שינכה מכספי הרשות את הכספים המועברים למחבלים ואסירים ואיים: "זה קו אדום, נקבל החלטות פלסטיניות חריפות. ח"כ זחאלקה באולפן ynet: "ישראל רצחה 547 ילדים בעזה. הפלסטינים נאבקים מול כובש זר ואכזר"

   

   

  הרשות הפלסטינית מגנה בחריפות את החלטת הכנסת לאשר את החוק לניכוי קצבאות האסירים והמחבלים מכספי הרשות ומגדירה זאת כ"הכרזת מלחמה על העם הפלסטיני". דוברו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, אמר כי מדובר ב"קו אדום" ואיים כי החוק ייושם, יתקבלו "החלטות פלסטיניות חריפות".

   

  "הנשיאות הפלסטינית מסרבת בכל תוקף להסכים להחלטה החמורה הזאת, ומגדירה אותה כפגיעה ביסודות היחסים מאז הסכם אוסלו ועד היום", אמר דוברו של אבו מאזן. "אם תבוצע ההחלטה הזאת, היא תגרום לקבלת החלטות פלסטיניות חשובות כדי להתמודד עמה".

   

  דיון במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
  (צילום: אוהד צויגנברג)

  לדברי נביל אבו רודיינה, "זהו נושא שנחשב עבורנו קו אדום שאף אחד לא יכול לחצות. זוהי הכרזת מלחמה נגד העם הפלסטיני, הלוחמים שלו, אסיריו וההרוגים שלו, אשר נשאו את דגל החירות למען ירושלים והקמת המדינה הפלסטינית העצמאית. על ממשלת ישראל לחזור בה מהחלטותיה ועמדותיה על מנת שהמצב לא יגיע לדרך מסוכנת וללא מוצא".

   

  אבו מאזן (צילום: AP)
  אבו מאזן(צילום: AP)
   

  מליאת הכנסת אישרה אמש את החוק בתום דיון סוער. 87 חברי כנסת תמכו ו-15 התנגדו. על פי ההצעה, שהובילו ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) וח"כ אבי דיכטר (הליכוד), כספים שמיועדים למחבלים יקוזזו באופן אוטומטי מסכום הכסף שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית וזאת ללא צורך באישור מיוחד מצד הקבינט.

   

  דיון במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
  (צילום: אוהד צויגנברג)

  שכרם של מחבלים לפי שנות מאסר (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   

  בדיון הסוער הטיח ח"כ ג'מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת: "יוזמי החוק הם חסרי בושה, לא בני תרבות. הם תומכים ברצח ילדים פלסטינים". באולפן ynet התייחס לכך הבוקר זחאלקה: "העם הפלסטיני נאבק לחירותו ועצמאותו מול כובש זר ואכזר. ממשלת ישראל רצחה 547 ילדים בעזה. זה פשע מלחמה וזה טרור. כאן מחסלים את הסכם אוסלו. ממשלת ישראל לוקחת מאוסלו מה שנוח לה ודופקת את הפלסטינים. עשרים שנה לא עשו את הקיזוזים האלה, פתאום הקיזוז קדוש".

   

   

  יוזמי ההצעה אמרו כי בארבע השנים האחרונות שילמה הרשות הפלסטינית יותר מ-4 מיליארד שקלים למחבלים, ורק בשנה האחרונה 1.2 מיליארד שקלים. על פי הצעת החוק, ישראל תקפיא את הסכום שהרשות הפלסטינית משלמת למחבלים מתוך כספי המסים שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית, בהתאם לפרוטוקול פריז בהסכמי הביניים שנחתמו בין ישראל לרשות.

   

  במהלך הדיונים על הצעת החוק הוצגו נתונים ולפיהם תשלום המשכורות למחבלים מתבצע על פי מחירון. גובה התשלום הוגדר בסעיף 12 בהחלטת הממשלה הפלסטינית מספר 23 בשנת 2010. על פי ההחלטה הפלסטינית, המשכורת מסתמכת לפי השנים שאותן מרצה המחבל בכלא. מחבל שנידון ל-3 שנים יקבל משכורת חודשית של 1,400 שקלים, מחבל שנידון ל-5-3 שנים יקבל משכורת של 2,000 שקלים ומחבל שנידון ל-10-5 שנים יקבל משכורת של 6,000 שקלים. עוד מוגדר כי מחבל שנידון ל-30-25 שנים יקבל משכורת של 10,000 שקלים, ואילו מחבל שנידון ליותר מ-30 שנה יקבל משכורת של 12 אלף שקלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים