שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סוריה קוראת לאזרחיה שברחו: 'חזרו למולדת'
  על רקע ההישגים הצבאיים פנה משרד החוץ של משטר אסד לתושבים שנמלטו במהלך מלחמת האזרחים: "נדאג לביטחונכם ולזכותכם לחיות בכבוד". על פי ההודעה: שיקום המדינה יתבצע "בידיים סוריות ובמומחיות סורית"

   

  קריאה של משרד החוץ הסורי לאזרחים לשוב למדינה ()
  המשטר בסוריה טוען: אלה פליטים שחזרו לבתיהם
  על רקע מה שנראה כסיומה המתקרב של מלחמת האזרחים קרא היום (ג') משרד החוץ בסוריה לתושבים שעזבו את המדינה לשוב לבתיהם. "לאור ההישגים המתמשכים ושחרור אזורים רבים מאנשי הטרור, בין אם באמצעיים צבאיים או בהסכמים... סוריה קוראת לאזרחיה שנאלצו לעזוב בשל המלחמה לחזור למולדתם", נכתב.

   

  עוד נמסר בהודעה כי הממשלה תדאג לביטחון אזרחיה, לזכותם לחיות בכבוד, לשירותי רפואה, תשתיות, חינוך ועוד. עם זאת צוין כי "על ארגוני סיוע בינלאומיים והקהילה הבינלאומית לקחת אחריות בנושא זה על מנת לסייע באספקת כל שנדרש כדי לאפשר לפליטים לשוב מרצונם הביתה".

   

  משרד החוץ הסורי התייחס גם לסנקציות שהוטלו על המדינה, וקרא לבטל "אמצעים שנכפו על סוריה, אשר היוו עוד סיבה לכך שסורים ביקשו לעזוב את המדינה בחיפוש אחר תנאים טובים יותר לחיות בהם". בניית סוריה מחדש, הודגש, תיעשה "בידיים סוריות, ובמומחיות סורית, בין אם על ידי אלה שנשארו במדינה ובין אם על ידי אלה שעזבו".

   

  בחודש האחרון פרסם המשטר כמעט על בסיס יומי תמונות של אזרחים שנטען ששבו לבתיהם לאחר שהיו פליטי מלחמה.

   

  המשטר מצייר חזרה לשגרה: הלימודים כסדרם וחידוש התשתיות

  קריאה של משרד החוץ הסורי לאזרחים לשוב למדינה ()

  קריאה של משרד החוץ הסורי לאזרחים לשוב למדינה ()
    

   

  אזרח סורי שעזב את המדינה לפני כשלוש שנים ועדיין לא חזר, סיפר בשיחה עם ynet שהתנאים שנוצרו במהלך המלחמה - הפגיעה בתשתיות, הקושי הכלכלי, מצב הבנקים ומחסור בעבודה - עדיין לא מאפשרים לחזור.

   

  "אם העולם רוצה להשיב את הביטחון והיציבות לסוריה, אסד צריך ללכת, הוא ואנשים רבים בסביבתו", אמר. "בבחירות שהיו ב-2014 אנשים לא יכלו להצביע למועמד אחר מלבד אסד משום שאף אחד לא ידע מי בכלל מתמודד מולו. רוב האופוזיציה שלו נמצאת בחו"ל. כשאני נכנסתי להצביע היה איתי בקלפי איש ביטחון, אז למי אתה חושב שהצבעתי?

   

  "כן, יש כאלה שחוזרים הביתה, אבל אנחנו לא יודעים אם ההודעה של המשטר נכונה. המשטר מביא משפחות מהמדינות שסייעו לו, במיוחד מאיראן, ומשקע אותם במדינה כאזרחים. המהפכה אולי נרגעת, אבל שום דבר לא ייגמר עד שהמשטר יוחלף ויהיה הסכם והפסקת אש בפיקוח בינלאומי. צריך להיפטר מכל המיליציות החמושות, במיוחד אלה של איראן וחיזבאללה. צריך להעמיד לדין את כל הפושעים ולתת את השלטון לעם, לא למורדים ולא למשטר".

   

  במקביל, פורסם שצבא סוריה ביטל פטורים משירות צבאי חובה שניתנו בעבר, כולל פטורים משירות מילואים. פטורים רפואיים, צוין, ייבדקו מול ועדה מיוחדת. כמו כן יוחזרו לשירות צבאי אזרחים שחזרו לסוריה וחיילים שריצו תקופות מאסר. בנים יחידים או סורים שנותרו יחידים ממשפחותיהם לא יגויסו.

   

  בתוך כך פרסמה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" שמערכת החינוך בסוריה קלטה לאחרונה 5,504 מורים חדשים, והם מצטרפים ל-11,329 מורים שנקלטו כבר בינואר. ההודעה היא חלק מהמאמץ ההסברתי של המשטר להראות שהוא מצליח להחזיר לשליטתו יותר אזורים ולבסס בהם שגרה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים