שתף קטע נבחר

בג"ץ דחה את עתירת יצרני החשמל הפרטיים, והרפורמה בחברת החשמל עוברת לאישור בוועדות הכנסת

הפסיקה של שופטי בג"ץ מאשרת את מחיקתו של פסק הדין של ביה"ד הארצי לעבודה משנה שעברה שהתיר לעובדי חברת החשמל לשבות, ולמעשה האיץ את הליך הרפורמה שם. המרוויח הגדול מהפסיקה הוא יו"ר ההסתדרות

ביהמ"ש העליון, בשבתו כבג"ץ, דחה הערב (ד') את עתירת יצרני החשמל הפרטיים, שביקשו להקפיא את אישור הרפורמה בחברת החשמל מחשש לפגיעה בעבודה השוטפת שלהם.

 

רפורמת החשמל אושרה פה אחד בממשלה

רפורמה אמיתית או שוד הקופה הציבורית? צפו ביו"ר חברת חשמל עונה לביקורת

 

יצרני החשמל הפרטיים מחזיקים היום כשליש מכוח הייצור במשק, והם צורפו לעתירתה של המדינה לבג"ץ שביקשה להגביל את זכות השביתה של עובדי חברת החשמל. מאחר והמדינה סיכמה על פרטי רפורמה, ואף אישרה אותה בממשלה, השופטים לא ראו לנכון להתערב בהליך, ובעצם דחו את הבקשה של יצרני החשמל הפרטיים להתערב.

 

למעשה, הפסיקה של שופטי בג"ץ מאשרת את מחיקתו של פסק הדין של ביה"ד הארצי לעבודה משנה שעברה, שהתיר לעובדי חברת החשמל לשבות ולמעשה האיץ את הליך הרפורמה שם. בפסק דין עליו חתומים השופטים עוזי פוגלמן, מני מזוז וענת ברוך, נכתב כי "אין בידינו להיעתר לבקשת היצרנים הפרטיים להמשיך ולברר את עתירתם. כפי שמציינים יצרני החשמל הפרטיים, הסעד העיקרי שהתבקש בעתירתם הוא ביטול פסק הדין של הדין הארצי לעבודה. סעד זה מושג במלואו".

אבי ניסנקורן  (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
אבי ניסנקורן (צילום: אלכס קולומויסקי)

לגבי מערכת יחסי העבודה שם כרגע הם מציינים ש"כעולה מהודעת המדינה, נכון לעת הזו עובדי חברת החשמל אינם נוקטים עיצומים כלפי היצרנים הפרטיים או בכלל. לפיכך, בשלב זה, אין עוד סכסוך קונקרטי בין היצרנים הפרטיים לבין עובדי חברת החשמל שביסודו תשתית עובדתית עדכנית".

 

מי שיכול להיות שבע רצון מהפסיקה הוא יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שגם הוריד מעל סדר היום את הדיון על זכות השביתה של עובדי המונופולים הממשלתים וגם חיזק את מעמדו כשותף לשר האוצר כחלון: אישור הרפורמה בחברת החשמל הוסכם למעשה כדיל בין שני הצדדים כאשר ניסנקורן מקדם את המהלך ואילו כחלון מאשר את הרפורמה ומוריד את שאלת השביתות של העובדים מעל סדר היום.

 

הרפורמה בחברת החשמל תידון בוועדה מיוחדת בכנסת שתורכב מוועדת הכנסת ומוועדת הכלכלה. מי שינהל את הישיבות לאורך כל השבוע הבא הוא ח"כ איתן כבל.

  

המטרה היא לאשר את כלל תיקוני החקיקה כבר במושב הנוכחי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים