שתף קטע נבחר

רפורמת החשמל אושרה פה אחד בממשלה

הרפורמה המדוברת, שתעלה 7 מיליארד שקל לציבור ובסיומה תאבד חברת חשמל את המונופול בייצור החשמל, אך תשמור על המונופול בהולכה, אושרה הבוקר פה אחד בישיבת הממשלה. ההצבעה התעכבה עקב דיון ממושך בנוגע לעתירה על זכות השביתה

רפורמת החשמל קיבלה היום (א') את האישור מהממשלה לאחר דיון שנמשך קרוב לשעתיים. הרפורמה הייתה אמורה לעלות לאישור הממשלה כבר בשבוע שעבר אך הדבר נדחה עקב אבלו של שר האוצר משה כחלון על אימו שנפטרה.

 

"אין כאן מנצחים ומפסידים": הוצגה הרפורמה בחברת החשמל

על חשבון הציבור: הרפורמה ההיסטורית בחברת החשמל

רפורמה אמיתית או שוד הקופה הציבורית? צפו ביו"ר חברת חשמל עונה לביקורת

 

 

בנימין נתניהו (צילום: מארק ישראל סלם)
ישיבת הממשלה הבוקר(צילום: מארק ישראל סלם)

 

במהלך הדיון שר החינוך, נפתלי בנט, ושרת המשפטים, איילת שקד, ביקשו לדעת מה יעלה לגבי הוויתור על העתירה לבג"ץ בנוגע לזכות השביתה של עובדי חברות ממשלתיות אשר מספקות שירות חיוני, והאם לאחר אישור הרפורמה יהיה מותר לעובדי חברת החשמל לשבות. כזכור, שאלה זו ירדה מסדר היום המשפטי בהסכמה כאשר ה"דיל" שנסגר בין שר האוצר כחלון ליו"ר ההסתדרות ניסנקורן הוא לקדם את הרפורמה בתמורה לויתור ממשלתי על העתירה.

 

בנט אמר שיביא בחקיקה פרטית (במקביל לאישור הרפורמה) חובת בוררות או את הלכת בזק שאומרת שאי אפשר לשבות בגלל רפורמה מבנית שלא פוגעת בעובדים.

  

בסופו של דבר הוחלט כי ראש הממשלה או אחד השרים יקדמו בחקיקה כבר בחודש הקרוב חובת בוררות שתקשה על מונופולים ממשלתיים לשבות, ובכך הממשלה תוכל להסביר שהיא לא "התקפלה" בפני ההסתדרות.

 

נקודות נוספות שטרם הוסדרו הן בנושא השליטה על המונים החכמים, אותם קוראי חשמל שחברת החשמל קיבלה בלעדיות על הקמתם, כמו גם שאלת גילום תוספת הפנסיה בתלוש השכר של העובדים. אלו אמורים לקבל 1,700 שקל נטו (בחמש פעימות) כאשר השאלה היא האם מדובר באירוע מס שמחייב תשלום או שלא. 

 

צרכנים בודדים יוכלו לקבל הנחה?

לפני שבועיים וחצי הציגו שר האוצר, משה כחלון, שר האנרגיה, יובל שטייניץ, יו''ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן ויו''ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, את הנוסח הסופי של מתווה הרפורמה.

 

מטרת הרפורמה היא להגביר את התחרות בתחום ייצור החשמל באמצעות מכירת חלק מאתרי הייצור של חברת החשמל, והפיכתה של יחידת ניהול מערכת החשמל לחברה ממשלתית נפרדת. כמו כן, תפתח התחרות בתחום האספקה, ויתבצע שינוי מבני לייעול פעילות חברת החשמל.

  

הרפורמה קובעת מתווה במסגרתו תצטמצם מצבת כח האדם של חברת החשמל בכ-25%. 1,800 עובדים יפרשו מרצון, בנוסף ל-1,000 שכבר פרשו לאחרונה. כמו כן, ההסכמות ברפורמה יאפשרו עדכון של יחסי העבודה בחברה - כולל מעבר של שכבת הניהול הבכירה לחוזים אישיים.

  

במהלך הצגת הרפורמה הכריז לראשונה השר שטייניץ על האפשרות שצרכנים בודדים כגון משקי בית יוכלו להתחבר לתחנות הכוח הפרטיות, וליהנות מהנחה בתעריף החשמל. לדבריו, המהלך יקודם בשבועות הקרובים ועם החלתו הוא יביא - אולי לראשונה במסגרת הרפורמה - בשורה צרכנית, שחסרונה הורגש לאורך כל ימי הדיונים.

  

נכון להיום, כשליש מייצור החשמל הוא פרטי, אך התקנות במשק החשמל מנעו מאזרחים פרטיים או מלקוחות קטנים להתחבר לתחנות הכוח הפרטיות, תוך קבלת הנחה של עד 10% מהתעריף הרשמי. עתה, כך לפי שטייניץ, האפשרות הזו תיפתח לקהל הרחב.

 

  
רפורמה בחברת החשמל ()

לפי הדיווחים של חברת החשמל לבורסה, עלות הרפורמה תעמוד על 7 מיליארד שקלים וכל המימון שלה יגיע מתעריף החשמל, מה שמבטיח שתעריף החשמל לא יירד, לפחות עד 2026. למעשה משרד האוצר החליט להשית את עלות הרפורמה על הציבור ולא להזרים לה הון תקציבי.

 

שר האוצר, משה כחלון אמר: "אני יודע שכולם עסוקים במי ניצח ומי הפסיד אבל אני יכול כבר לגלות לכם מי המנצחים האמיתיים: אזרחי ישראל. הרפורמה הזו מביאה למדינת ישראל בשורה כלכלית-חברתית עם פתיחת התחרות והשלכותיה, בשורה סביבתית עם צמצום השימוש בפחם ובשורה לאומית-אסטרטגית בשכלול ופיתוח משק החשמל הישראלי".

 

שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ הוסיף: "הרפורמה טובה בהרבה ממה שגובש בעבר, והיא סוללת את הדרך ליצירתו של משק חשמל יעיל, תחרותי ומודרני בעתיד, ולזירוז המהלך שהתחלתי בו של סגירת התחנות הפחמיות ושל הפחתת זיהום האוויר בישראל. זו הרפורמה הגדולה, המקיפה והטובה ביותר שהושגה בחברות הממשלתיות".

 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד התייחס לכך שלמרות שההולכה תשאר בלעדית בידי חברת החשמל, הוצאת יחידת ניהול המערכת תשבור את המונופול: "הרפורמה תבטיח תחרות, תגדיל באופן דרמטי את ההשקעה ברשת החשמל על מנת להבטיח אמינות באספקה, ותפתור את נושא המונופול האנכי של חברת החשמל על ידי הוצאת יחידת ניהול המערכת. בנוסף, חברת החשמל תהפוך יעילה הרבה יותר, ועם חוב קטן באופן משמעותי - מה שצפוי גם כן להתגלגל אל צרכני החשמל. בסופו של יום, הצרכן ייהנה ממשק חשמל תחרותי ומתקדם, חברת חשמל יעילה יותר, וחשמל זול וזמין".

 

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בירך לפני זמן קצר על האישור שניתן על ידי הממשלה לרפורמה במשק החשמל ומסר כי: "הרפורמה מחזקת את משק החשמל, תוך שמירה על איתנות חברת החשמל ודאגה לזכויות העובדים. הוכחנו שוב כי בהידברות ובהסכמה, ההסתדרות יודעת להיות שותפה לכל מהלך שמביא בשורה אמיתית לחברה הישראלית. הרפורמה שאושרה היום על ידי הממשלה היא רפורמה מאוזנת שטובה למשק וטובה לציבור".

 

 

השתתף בהכנת הידיעה: ליאור גוטמן, "כלכליסט"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים