שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לראשונה מאז שנעצר: גונן שגב נראה בפומבי בבית המשפט
  כשהוא לבוש בבגדים אזרחיים התייצב הבוקר השר לשעבר, המואשם בריגול למען איראן, לפתיחת משפטו. זו הפעם הראשונה שהוא נראה בפומבי מאז מעצרו בחודש מאי. התובעת: "נעשה מאמץ לפרסם פרטים לציבור". סנגורו: "מקווים שהפרשה תחזור לממדים הנכונים שלה"

   

   

  בבית המשפט המחוזי בירושלים נפתח היום (ה') משפטו של השר לשעבר גונן שגב שמואשם בריגול למען איראן. שגב, שנראה הבוקר לראשונה בפומבי מאז שהוסגר בחודש מאי לישראל על-ידי גינאה המשוונית, מואשם בעבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל וכן בריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. עם כניסתו לאולם נמנע שגב, שהגיע לבוש בבגדים אזרחיים, מלהגיב לשאלות העיתונאים. הדיון הסתיים כעבור כמה דקות. מעצרו של שגב הוארך עד עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

  גונן שגב מגיע לבית המשפט (צילום: עמית שאבי)
  גונן שגב בבית המשפט(צילום: עמית שאבי)

  גונן שגב מגיע לבית המשפט (צילום: עמית שאבי)
  (צילום: עמית שאבי)

  התובעת בתיק, עו"ד גאולה כהן מפרקליטות מחוז ירושלים, אמרה לאחר הדיון: "התיק הזה יתנהל לצערי בדלתיים סגורות ובשל צורכי ביטחון, הציבור לא יוכל להיחשף לכל מה שקורה בתיק. נעשה מאמץ ככל שניתן לחשוף כמה שיותר פרטים לציבור. ננהל את המשפט ככל משפט אחר, והצדדים יהיו בהידברות כדי לנהל אותו באופן היעיל ביותר והנאשם יהיה זכאי לכל זכויותיו. מדובר בפרשייה חמורה, שבמסגרתה שר לשעבר ריגל לטובת מדינת אויב, מדינה שנחשבת בראש המדינות האויבות למדינת ישראל אז קשה להתעלם מהחומרה".

   

  עו"ד משה מזור, סנגורו של שגב, אמר: "טרם קיבלנו את כל חומרי החקירה. יש צו איסור פרסום די גורף ולכן היכולת שלנו לשתף בטענותיו של שגב היא מוגבלת. אנחנו מקווים שבתום ההליך, הפרשה תחזור לממדים הנכונים שלה".

  גונן שגב מגיע לבית המשפט (צילום: אוליבייה פיטוסי)
  (צילום: אוליבייה פיטוסי)

  בית המשפט התיר אתמול לפרסם את נוסח כתב האישום, ללא הפרטים המצונזרים מסיבות ביטחוניות. כתב האישום מדגיש כי שגב, לשעבר חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, מסר לאיראנים "עשרות ידיעות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה". רוב פרטי כתב האישום נותרו גם כעת חסויים, בהם כ-50 סעיפים המפרטים את הנושאים שבהם השיג שגב מידע.

   

   

  "במעשיו המתוארים לעיל, פעל הנאשם כסוכן מודיעין של איראן ובמסגרת פעילותו עשה פעולות רבות שיש בהן כדי לסייע לאיראן במלחמתה בישראל. עוד מסר הנאשם לאיראנים ידיעות סודיות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, בין היתר, על אודות מיקום מתקנים של גורמי ביטחון, שמות אנשי ביטחון ועוד", נכתב בכתב האישום. "כמו כן מסר הנאשם לאיראנים עשרות ידיעות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה".

   

  שגב התגורר בשנים האחרונות בניגריה והגיע לגינאה המשוונית במהלך חודש מאי האחרון. הוא הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי.

   

  שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.

   

  בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו. החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראנים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים