שתף קטע נבחר

מבול ביקורת מבנט ועד זנדברג על הצהרת נתניהו ופולין: "סחר בזכר השואה"

חברי כנסת מכל קצות הקשת הפוליטית תוקפים בחריפות את ראש הממשלה בעקבות המודעה המשותפת של נתניהו וראש ממשלת פולין, שזכתה לגינוי חריף מצד "יד ושם". לפיד: "חרפה וביזוי שערורייתי של זכר הנספים"

 

 

המודעה המשותפת שפורסמה הבוקר (יום ה') בשם ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי זוכה למטחי ביקורת קשה מצד חברי כנסת מכל קצות הקשת הפוליטית. שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר כי "ההצהרה המשותפת בין ראש ממשלת ישראל לבין ראש ממשלת פולין בעניין אחריות פולנים בשואה היא חרפה, רוויית שקרים ועיוותים ומחללת את זכרם של יהודים רבים שנרצחו על ידי פולנים".

 

בין השאר נכתב בהצהרה: "פולין תמיד הפגינה הבנה מלאה לחשיבות השואה אשר נחשבת לאירוע הטרגי ביותר בהיסטוריה של העם היהודי... תמיד הסכמנו שהמונחים 'מחנות ריכוז פולניים/מחנות מוות פולניים' מוטעים לחלוטין ומפחיתים את אחריות הגרמנים על הקמת המחנות הללו... אנו נזכרים בגאווה במעשיהם ההירואיים של פולנים רבים, במיוחד בחסידי אומות העולם שסיכנו את חייהם... אנחנו לא מסכימים למעשים המייחסים לפולין או לכל העם הפולני אשמה בגין מעשי הזוועה שבוצעו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם ממדינות שונות".

 

בנט אמר כי "ההצהרה מתארת פעולה שיטתית כביכול של ממשלת פולין הגולה והמחתרות הפולניות לעזרה ולסיוע לעם היהודי. תיאור זה אינו תואם את המציאות. הפעולות היו מועטות ולא מרכזיות".

נפתלי בנט ובנימין נתניהו (צילום: אמיל סלמן)
נפתלי בנט ובנימין נתניהו(צילום: אמיל סלמן)
 

השר התייחס לעיוותים בהצהרה המשותפת, "ההצהרה גם מגמדת את חלקם של פולנים רבים שהלשינו, הסגירו ואף רצחו יהודים ('אנו מכירים ומוקיעים כל מקרה'), לעומת האדרה מספרית ('פולנים רבים') של חסידי אומות העולם, שהיו מופלאים, אך לא רבים. כלומר, הופכים את אנשי החסד הנדירים לתופעה נפוצה כביכול, ואת ארועי ההסגרה והרצח הנפוצים לנדירים. המציאות ההיסטורית היא שסיוע של פולנים ליהודים היה תופעה נדירה יחסית, ואילו פגיעה של פולנים ביהודים היתה רווחת. הניגודיות זועקת לשמיים".

 

עוד הוסיף בנט: "אני מכבד ומוקיר את הידידות בין המדינות כיום, אך כשר החינוך של מדינת ישראל, אשר אמון על הנחלת זכרון השואה, לא אתן את ידי בשום אופן לעיוות אירועי השואה. לאחר התייעצות עם גורמי המקצוע המוסמכים, אני קובע באופן חד משמעי שלהצהרה זו אין כל תוקף היסטורי ועובדתי. ישנו הבדל תהומי בין חוק פולני פסול, לבין גושפנקא רשמית של ממשלת ישראל לעיוותים ולשקרים". 

 

 

תמר זנדברג ישיבת סיעה (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

מודעה הצהרה משותפת של ראשי ממשלות ישראל ופולין ()
ההצהרה שפורסמה הבוקר בעיתון

בנט דחה בתוקף את ההצהרה המשותפת והודיע כי הוא דורש להקפיא את ההחלטה עד שתובא לאישור בממשלה: "מוטב שלא תהיה שום הצהרה מאשר הצהרה שקרית עם חתימת ממשלת ישראל. הצהרה זו לא הובאה בפני הממשלה, אינה על דעת שרי הממשלה, אינה מקובלת עליי כשר החינוך ואני דורש מראש הממשלה לשנותה או לבטלה לאלתר, ולחלופין להביאה להצבעה בממשלה, שם בטוחני שתידחה".

 

יו"ר "יש עתיד", ח"כ יאיר לפיד אמר כי "ההודעה שעליה חתם נתניהו עם ראש ממשלת פולין היא חרפה וביזוי שערורייתי של זכר הנספים ועליו להודיע שהוא מבטל אותה לאלתר. 200 אלף יהודים נרצחו בשואה בידי פולנים ונתניהו חותם על הצהרה שמנקה את הפולנים ומבזה את זכר הנספים".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), שצייץ כבר בבוקר בנושא, אמר כי "ראש ממשלת מדינת היהודים שסחר בזכר השואה בגלל אינטרסים זרים לא ראוי להיות עוד יום אחד בתפקידו. העובדה שההצהרה בחתימתו משמשת כעת את גדולי מכחישי השואה באירופה בקמפיין שלהם הזויה ומעידה על התנהלותו העקומה והמבישה ששירתה את המכחישים במקום את הניצולים והנספים".

 

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג אמרה כי "המסמך של נתניהו וראש ממשלת פולין הוא חלק מתופעה מבישה עליה התרעתי בה נתניהו והליכוד חוברים למנהיגים ומפלגות אנטישמיות ונאו נאציות בעולם. נתניהו מפקיר את הקהילות היהודיות באירופה ואת זכר הנספים בנזיד עדשים. נתניהו מכר נשמתו לשטן במסמך שגדולי האנטישמים ומכחישי השואה באירופה היו חותמים עליו בשמחה. נתניהו נתן לגיטימציה היום לאנשים האלה. לא ייאמן שראש ממשלת ישראל מוכן פשוט למכור את ההיסטוריה של העם שלנו בשביל הקשקוש הזה ולפגוע באופן הזה במליונים שנרצחו על אדמת פולין". 

 

ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני אמרה כי "החרפה שביצע נתניהו בזיכרון השואה על חשבון מדינת ישראל והעם היהודי כולו תיזכר לדיראון עולם. שוב התברר הפער בין נאומי נתניהו להסכמי הכניעה שלו. מי שמשתמש בשואה ללא הפסק - נתן תוקף מוסרי בשם העם היהודי לעיוות היסטורי מזעזע. אחרי הסיבוב הציני הפומבי של הפולנים, צריך להודיע מיידית על ביטול חד-צדדי של ההצהרה. הפולנים הוכיחו שהם רואים בנתניהו כלי למירוק עברם".

 

בתגובה לביקורת נמסר מטעם הצוות הישראלי בהובלת יוסף צ'חנובר ויעקב נגל: "ההיסטוריונית הראשית של 'יד ושם' פרופ' דינה פורת ליוותה את התהליך מראשיתו, ואמירות היסטוריות המופיעות בהצהרה אושרו על ידה. ההצהרה המשותפת שנחתמה ע"י ממשלת פולין, כוללת התייחסות מפורשת לכך שהיכולת לבצע מחקרים באופן חופשי נשמרה, וששום חוק לא מונע ולא ימנע זאת בעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמית שאבי, אוהד צויגנברג
ביקורת קשה מבנט ועד זנדברג
צילום: אמית שאבי, אוהד צויגנברג
מומלצים