שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פלוג לנתניהו: "לא אמשיך לכהונה נוספת, יש לשמור על עצמאות בנק ישראל"
  נגידת בנק ישראל הודיעה לראש הממשלה כי היא מסירה את מועמדותה לכהונה נוספת בתפקיד ותסיים את תפקידה בנובמבר הקרוב. בהודעתה הדגישה פלוג את חשיבות עצמאותו של בנק ישראל: "קיומו של גורם מקצועי בלתי תלוי חשובה שבעתיים במציאות שבה פועלת הממשלה תחת אי ודאות מתמדת לגבי מועד הבחירות הבאות, ואילוצים פוליטיים קצרי טווח"

  לאחר העימות עם שר האוצר בנוגע לתוכנית מחיר למשתכן לפני מספר חודשים, הודיעה אמש (ה') נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי לא תתמודד לכהונה נוספת ותסיים את תפקידה. כהונתה בת החמש השנים של הנגידה תסתיים, על פי חוק, ב-12 לנובמבר 2018.

   

  במכתב שמסרה הנגידה לראש הממשלה, התמקדה פלוג בחשיבות השמירה על עצמאות בנק ישראל: "הריני פונה אליך, אדוני ראש הממשלה, בבקשה שתבטיח שהליך בחירתו של נגיד בנק ישראל ינוהל באופן שיבטיח את עצמאותו ומקצועיותו של בנק ישראל גם בשנים הקרובות, וזאת בהתייחס הן לניהול הליך המינוי והן לתוצאה שתתקבל בסופו".

   

  נגידת בנק ישראל קרנית פלוג (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  נגידת בנק ישראל קרנית פלוג(צילום: גיל יוחנן)

  פלוג הסבירה מדועה חשובה עצמאותו של הבנק במציאות הפוליטית של היום בישראל: "עצמאותו של בנק ישראל חשובה לניהול המדיניות המוניטרית ועוגנה בחוק כלקח מהמשבר הכלכלי החמור בתולדות המדינה. העצמאות חשובה לא פחות גם לשמירה על היציבות הפיננסית, ולמילוי תפקידו של הנגיד כיועץ כלכלי לממשלה, שחובתו לנתח ולגבש המלצות מדיניות ארוכת טווח על בסיס נתוני אמת ותשתית מקצועית עמוקה".

   

  "קיומו של גורם מקצועי בלתי תלוי חשובה שבעתיים במציאות שבה פועלת הממשלה תחת אי ודאות מתמדת לגבי מועד הבחירות הבאות, ואילוצים פוליטיים קצרי טווח. כדי שמקבלי ההחלטות יהיו חשופים ומודעים להשלכות של חלופות מדיניות שונות, לטווח הקצר והארוך, חיוני שהעמדה המקצועית תאמר בצורה פתוחה, שקופה וללא מורא".

   

  הנגידה הוסיפה כי: "זכיתי לעמוד בראש ארגון איכותי ביותר, העושה את מלאכתו במקצועיות, ממלכתיות, ונאמנות, ואשר מממש יום יום את החזון שהציב לעצמו – להיות בנק מרכזי מתקדם, שתורם לשגשוג כלכלת ישראל ואזרחיה". היא הדגישה כי תמשיך להוביל את בנק ישראל, על כל תפקידיו, ובפרט את קבלת החלטות המדיניות המוניטרית, עד ליום בו יסתיים תפקידה ותחל הכהונה של הנגיד או הנגידה הבאים.

   

  ממשרד ראש הממשלה נמסר כי: "ראש הממשלה בנימין נתניהו מודה לד"ר קרנית פלוג על שירותה המסור בתפקיד ומעריך מאוד את תרומתה לכלכלת ישראל".

   

  העימות עם שר האוצר על תוכנית מחיר למשתכן

  לפני מספר חודשים התפתח עימות בין פלוג לבין שר האוצר משה כחלון, על רקע דו"ח בנק ישראל שהביעה ביקורת על תוכנית הדגל של כחלון - מחיר למשתכן. כחלון תקף אז בראיון ל-ynet ואמר כי "במקום להלחם באינטרסנטים אנו נאלצים להלחם בבנק ישראל".

   

  בבנק ישראל הגיבו אז לתקיפתו של כחלון ומסרו כי  "בנק ישראל מצר על כך שדו"ח מקצועי הביא להתקפה תקשורתית משולחת רסן מצד האוצר. יש לדחות על הסף כל ניסיון למנוע מבנק ישראל לספק לציבור דיווח וניתוח אמין, מבוסס ומקצועי".

    

  התגובה כללה גם התייחסות לדברים שאמרו גורמים במשרד האוצר כי הליך איתור מחליף לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג יחל לאחר החג, דבר שרמז על כך שאין בכוונתו של כחלון להאריך את כהונתה של פלוג. "אסור שתהליך מינוי הנגיד או הנגידה הבאים ישמש ככלי לפגיעה בעצמאות בנק ישראל ולהכפפת הדיווחים והמדיניות של הבנק לצרכים פוליטיים", נמסר אז מבנק ישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים