שתף קטע נבחר

צה"ל תקף מוצב סורי שממנו נורה פצמ"ר לעבר ישראל

פצצת מרגמה, שנורתה על-ידי צבא אסד, התפוצצה סמוך לגבול עם ישראל. בתגובה תקף צה"ל את המוצב שממנו נורה הפצמ"ר. בצה"ל הבהירו: נמשיך לעמוד על מימוש הסכמי הפרדת הכוחות משנת 1974. המורדים נכנעו: בחסות רוסיה הושג הסכם והשליטה על גבול ירדן הושבה למשטר אסד

שוב יריר לשטח ישראל: צה"ל תקף מוצב סורי ממנו בוצע בצהריים (יום ו') ירי של פצצת מרגמה שנפלה במרחב החיץ, מזרחית לגדר הגבול ובסמוך לה. הירי של פצצת המרגמה היה במסגרת לחימה פנימית המתבצעת בין המשטר למורדים.

 

בדובר צה"ל הבהירו כי צה"ל אינו מעורב בלחימה הפנימית בסוריה, ולצד זה, ימשיך לעמוד על מימוש הסכמי הפרדת הכוחות משנת 1974, ובתוכם שמירה על מרחב החיץ. צבא סוריה פרסם גם כן הודעה על תקיפת צה"ל נגד מוצב של צבא אסד בחאן ארנבה במחוז קוניטרה ולא היו נפגעים.

 

בתוך כך, כלי תקשורת ערביים ציטטו גורמים בכוחות המורדים שאמרו כי הושג הסכם בתיווך רוסיה להשיב את השליטה על נקודות המעבר והפיקוח בגבול ירדן לידי המשטר הסורי. לפי ההסכם, המורדים בדרעא, שאינם מעוניינים בהסכם עם משטר אסד, יעזבו את האזור לצפון סוריה.  

 

לפי אחד הגורמים, הפסקת האש תיכנס לתוקף היום עם העברת כלי נשק כבדים ובינוניים, דבר שהיה סלע מחלוקת. עוד הוא אמר כי ישנה מחויבות רוסית שהמורדים לא ייפגעו. כמו כן, ההסכם יאפשר לאזרחים שברחו מהכפרים לשוב בחזרה עם הבטחה רוסית להגנה. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה שצבא סוריה כבר הניף את דגל המדינה במעבר הגבול בנסיב שבגבול ירדן.

ביקור הרמטכ
ביקור הרמטכ"ל בגבול סוריה(צילום: דובר צה"ל)

ביקור הרמטכ
(צילום: דובר צה"ל)

בשבועות האחרונים מתנהלים קרבות בין צבא אסד למורדים, בין היתר גם באזור הגבול עם ישראל. לפני יומיים ביקרו הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ראש אגף המבצעים אלוף אהרון חליוה, ראש אגף התכנון אלוף אמיר אבולעפיה וראש חטיבת המחקר תת-אלוף דרור שלום בעוצבת "הבשן" שברמת הגולן.

 

במהלך הביקור קיים הרמטכ"ל הערכת מצב בנושא הלחימה בסוריה ומוכנות פיקוד הצפון מפי מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק ומפקד עוצבת "הבשן", תת-אלוף עמית פישר. בהודעת דובר צה"ל נכתב כי צה"ל עוקב אחר הנעשה בסוריה וערוך למגוון תרחישים על מנת לשמור על מציאות הבטחונית במרחב הגבול. עוד נמסר כי צה"ל ימשיך לסייע הומניטרית ל"בני המקום" בשטח סוריה, זאת לצד מניעת כניסת פליטים לשטח מדינת ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טנקים בגבול סוריה. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים